آخرین اخبار

قاسم سلیمانی، یک جهادی در راه باطل

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفتگویی مورخ یکم خردادماه سال جاری با خبرنگاران در خصوص پیوستن ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم اظهاراتی همراه با تناقضات آشکار مطرح کرد.

2 سال پیش
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

وی در خصوص ایراد علی لاریجانی -رییس مجلس شورای اسلامی- در خصوص تاخیر در پیشبرد این طرح، ضمن آنکه این ایراد را وارد دانست، دلیل آن را محرمانه خواند و گفت نمی شود آن را علنی مطرح کرد.

به نظر می رسد برای حکومتی که با تمام استنباط ها و برداشت های خود، قصد پیوستن به چنین کنوانسیونی را دارد، همین محرمانه نگه داشتن مسائل جزیی، آشکار می کند که این پیوستن، به نوعی کاغذبازی و صرفا برای نمایش به جامعه جهانی است.

همین موضوع در ارتباط با پیوستن جمهوری اسلامی به کنوانسیون هایی نظیر "کنوانسیون منع شکنجه" و "کنوانسیون حقوق کودک" و یا "کنوانسیون رفع تبعیض علیه زنان" نیز صادق است. در تمامی این موارد که غالبا به صورت طرح های خاموش به مجلس شورای اسلامی ارائه شده، عدم رعایت آنان را شاهد هستیم. آنطور که به نظر می رسد، طرح پیوستن این کشور به کنوانسیونی خاص، ابتدائا باید به صورت عرفی درآمده و کشورها آن را رعایت نموده و در نهایت طرح را ارائه کنند. این در حالی است که با اینگونه اقدامات، به نظر می رسد طیفی از قدرت در جمهوری اسلامی یا جامعه مدنی تلاش می کنند تا آنچه را که در داخل کشور به دست نیاورده اند، با کاغذبازی و ارجاع به برون مرز به دست آوردند و این در حالی است که مجامع جهانی در اکثر موارد در صورت تخطی کشور مورد نظر از کنوانسیون مطروحه، تنها به صدور یک اطلاعیه بسنده می کنند.

در سوی دیگر، جمهوری اسلامی که عملا در موضع ضعف از نظر اقتصادی، نظامی و سیاسی قرار داشته، تلاش می کند تا حداقل برای مصرف داخلی بسیار بزرگتر از جایگاهی که در ذهن اندک هوادار خود دارد صحنه سازی کند.

در همین راستا، زمانی که از بروجردی در ارتباط با پیام فدریکا موگرینی در موضوع برجام سوال می شود، قاطعانه پاسخ می دهد که جمهوری اسلامی هیچگونه اطلاعیه، پیام یا حتی سند کتبی را نپذیرفته و اروپایی ها تنها باید در عمل، خود را اثبات کنند.

وی همچنین و مطابق معمول، آمریکایی ها را مسئول حمایت مالی از گروه های تروریستی داعش و القاعده معرفی کرد در حالی که اعلام نمود جمهوری اسلامی تنها پشتوانه گروه هایی نظیر حماس، جهاد اسلامی و حزب الله است. گروه هایی که به گفته او تنها در جهت دفاع مشروع در مقابل اشغال خارجی می جنگند.

وی در انتها همچنین با جاسوس خواندن مایک پمپئو، سخنان او را غیر دیپلماتیک خواند. پیشتر حسن روحانی مایک پمپئو را فردی معرفی کرد که تا پیش از به دست گرفتن سکان وزارت امور خارجه آمریکا، در یک مرکز جاسوسی مشغول به کار بوده است. اگرچه باید اذعان داشت اگر سازمان اطلاعات و امنیت ایالات متحده آمریکا سازمانی جاسوسی است، پس سایر سازمان های اطلاعاتی جهان چه هستند؟ گویا این تفکر که تمام سازمان های مرتبط با آمریکا جاسوسی هستند همچنان در میان مقامات جمهوری اسلامی وجود دارد؛ روزی سفارت این کشور "لانه جاسوسی" خوانده شده و روز دیگر سازمان اطلاعات مرکزی آن!

در نهایت وی به بخش دیگری از اظهارات پمپئو در خصوص قاسم سلیمانی پاسخ داد. به گزارش مهر بروجردی همچنین در خصوص علت نام آوردن مقامات آمریکائی از جمله وزیر امور خارجه این کشور از سلیمانی گفت: علتش این است که سردار سلیمانی نماد موفقیت های جمهوری اسلامی در منطقه است و مهمترین چهره تاثیرگذار در شکست طرح آمریکا و گروهک های تروریستی در منطقه است، به همین دلیل همیشه با نگرانی از این شخصیت برجسته ملی ما یاد می کنند.

"شخصیت برجسته ملی" دانستن قاسم سلیمانی در حالی است که به جز جهانیان، طیف بزرگی از فعالان و شخصیت های سیاسی در داخل ایران نیز، سلیمانی را به دلیل جنایاتی که در سوریه و عراق انجام داده، محکوم می کنند. در ایران فردی حق ندارد در رابطه با قاسم سلیمانی کوچک ترین انتقادی کند و گفتن کوچک ترین انتقاد در رابطه با او، حضور نیروهای سازمان اطلاعات سپاه را برای دستگیری و شکنجه افراد به همراه خواهد داشت.

ناگفته نماند در عراق، طیفی از مردم روستایی که سخت در تنگنا و فشار اقتصادی قرار داشته، حضور سلیمانی و نیروهای وابسته به سپاه قدس را نعمتی بزرگ می دانند و این در حالی است که مردمان سیستان و بلوچستان، کردستان و هرمزگان و اهواز باید شکرگزار نعمت برق و گاز باشند که اکنون پس از چهل سال به برخی از این شهرها رسیده و منت چند برابری که بر سر آنان بابت حقشان گذاشته می شود.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top