آخرین اخبار

تحریم افطاری رییس جمهور و واکنش های کمتر دیده شده

طی ساعات گذشته، در جریان دعوت هر ساله نهاد ریاست جمهوری اسلامی در ایران از اقشار مختلف، این بار و به رسم هر ساله، هنرمندان در شبی به مهمانی افطاری رییس جمهور دعوت شدند و طی چند ساعت، یک موج خبری در کشور ایجاد شد؛ مهمانان دعوت صاحب خانه را استجابت نکردند.

1 سال پیش
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

مرزبندی میان داخل و خارج از کشور میان همه اقشار وجود دارد. هر قشری که خود را همسو و هم جهت با آنچه که خود بدان باور دارد نبیند، در اولین موضع گیری خود حتما این خط را خواهد کشید.

طی 24 ساعت گذشته، در جریان دعوت هر ساله نهاد ریاست جمهوری اسلامی در ایران از اقشار مختلف، این بار و به رسم هر ساله، هنرمندان در شبی به مهمانی افطاری رییس جمهور دعوت شدند و طی چند ساعت، یک موج خبری در کشور ایجاد شد؛ مهمانان دعوت صاحب خانه را استجابت نکردند!

در میان هنرمندانی که این دعوت را نپذیرفتند نامهای آشنایی برای مردم دیده می شود.

پرویز پرستویی، مهناز افشار، آناهیتا همتی، برزو ارجمند، پرستو گلستانی، فلور نظری و احسان کرمی از جمله هنرمندان سینما بودند که هر یک با انتشار متنی در صفحات اختصاصی خود به دعوتنامه ای که به امضای محمود واعظی رسیده بود، پاسخ دادند.

در دو متن مشابهی که پرویز پرستویی و برزو ارجمند منتشر کردند، اشاره به فیلترینگ نیز شد. این اشاره که مشخصا نمایشی از به قهقرا رفتن خواسته های جامعه بود، از دید بسیاری دور ماند. در پایان این دو متن ضمن تشکر از حسن روحانی بابت ایجاد همین فضای گفتگو بر بستر اینترنت، اشاره شده بود که اگر روحانی، رییس جمهور نبود، این فضای اندک نیز وجود نداشت!

اما اشارات بازیگرانی نظیر آناهیتا همتی و مهناز افشار کمی متفاوت تر از سایر اظهار نظرها بود.

آناهیتا همتی با هوشیاری از آگاهی مردم نسبت به مسائل جاری اقتصادی و سیاسی، موضوع هم میهنان اکراد و محیط زیست را زیر ذره بین خود گذاشت و مهناز افشار نیز با پررنگ کردن مساله "آتنا دائمی" (فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی) به نقض حقوق بشر و وجود زندانیان سیاسی و عقیدتی که همواره توسط جمهوری اسلامی انکار می شوند، اشاره نمود.

این اعتراضات که با هشتگ ما_به_افطاری_نخواهیم_رفت به یک موج تبدیل شد، به صورت معناداری توسط رسانه های اصلاح طلب نادیده گرفته شده و تا لحظه تنظیم این گزارش، تنها چند وبسایت خبری که به نوعی خود را مستقل می دانند آن را پوشش داده اند و بیش از آن رسانه های تندرو هستند که تلاش می کنند در جهت فشار بر دولت روحانی بر این موج سوار شوند. به صورت مشخص خبرگزاری تسنیم منتسب به سپاه پاسداران حتی از نوشتن نام مهناز افشار خودداری و او و متن معترضانه اش را سانسور کرد.

اما در این میان نام آزاده نامداری به شکل دیگری برده شد. وی با مطرح نمودن موضوعاتی نظیر فشار بر حسن روحانی در راستای حفظ برجام، بازیگران و کارگردانانی را که به این کمپین پیوستند، تلویحا متهم به خوراک سازی برای رسانه های خارجی کرد و خطاب به تحریمی ها نوشت «با این کار چه کسانی رو در داخل و خارج کشور خوشحال می کنیم؟»

مساله ای بسیار آشنا و متنی بسیار آشناتر برای بسیاری از اقشاری که به هر نحوی با بخش هایی از جمهوری اسلامی مخالفت می کنند. آزاده نامداری که خود مدیون کار رسانه ها برای پوشش حوادث به وجود آمده برای خود در ماجرای ضرب و شتم همسر سابقش -فرزاد حسنی- است، حال که این واکنش ها برایش خوشایند نبوده، دست به قلم برده و ضمن تلاش برای منحرف نمودن اذهان عمومی از تحریمی ها انتقاد نموده است.

به گزارش صدای ایران آزاده نامداری از هنرمندانی که به دعوت افطاری رئیس جمهور نه گفتند انتقاد کرده بود. پرستو صالحی هم در جواب او در استوری اینستاگرامش نوشت: در تاریخ تلویزیون ایران شما به عنوان سمبل ریا و تزویرید بهتر هست که سکوت بفرمایید برای خودتون میگم.

شاهین نجفی، موزیسین و خواننده ایرانی مقیم آلمان نیز که سال 1392 در بیانیه ای به انتقاد از برخی چهره های هنری برای شرکت آنان در دیدار با حسن روحانی پرداخته و آنان را "هنربند" خوانده بود، ضمن "هنرمند" خواندن تحریمی ها نوشت «‏همراهی و همدلی هنرمندان سینما با مردم اتفاق بسیار مهم و مثبتی‌ست. دست‌مریزاد! ‏وقتی مردم گرسنه‌اند، نشستن بر سفره‌ی ستم شایسته‌ی انسان نیست.»

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top