آخرین اخبار

اعلام شکست دولت در واکنش به تحریم افطاری: همه تلاشمان را کردیم

با توجه به در پیش بودن مراسم افطاری نهاد ریاست جمهوری با جمعی از بازیگران، پیشتر سازمان بازرسی کل به سازمانها و اداره های دولتی بخشنامه داده بود که حق ندارند با بودجه و بیت المال مراسم افطاری برگزار کنند. حال برگزاری این مراسم به چه معناست؟

12 ماه قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: هیچ‌گاه دولت مدعی نیست مردم مشکل ندارند. تنها چیزی که زیاد داریم مشکلات است؛ با وجود همه موفقیت ها و تغییر روند مثبت اذعان می کنیم مردم لیاقت بیشتری دارند.

وی در خصوص روال ثبت سفارش و تخصیص ارز، سوال از رئیس دولت، اعتصاب کامیون داران و همچنین تحریم مراسم افطاری نهاد ریاست جمهوری از جانب هنرمندان اظهار نظر کرد و واکنش نشان داد.

نوبخت در خصوص موضوع تحریم مراسم افطار توسط هنرمندان و دانشجویان گفت «ما همه تلاشمان را کریم تا مشکلات حل شود»

وی در ادامه در حالی که تلاش داشت به نوعی فشار را با بهانه آوری از روی دوش دولت بردارد، به صورت ناخودآگاه اعلام کرد که عملا از سال گذشته تا امسال هیچ تغییری در وضعیت معیشت مردم در جهت مثبت پدید نیامده و آمارهای ارائه شده توسط دولت در جهت رشد اقتصادی، صوری هستند.

او در همین راستا گفت «واقعا اگر به ما بگویند چه کاری انجام دهیم همان کار را انجام می دهیم، مگر سفره مردم پارسال رنگین تر بود که این افراد حمایت کردند؟»

سالهای متمادی است که فعالین و دلواپسان حقیقی در حال هشدار دادن نسبت به وضعیت اقتصادی مردم محروم هستند اما گویا گوش دولتمردان جمهوری اسلامی شنوا نیست.

از سوی دیگر، سخنگوی دولت در واکنش به همین موضوع، تنها به مساله فقر مردم که در متن اعلامیه های هنرمندان وجود داشت اشاره کرد و همچون خبرگزاری منتسب به سپاه پاسداران -تسنیم- نام و صحبتهای مهناز افشار در حمایت از زندانیان سیاسی را نادیده گرفت.

وبسایت خبری تابناک منتسب به محسن رضایی نیز اگرچه نام شیلا خداداد و مهناز افشار را آورد و گزارش داد که پیام های سیاسی تندی نوشته اند، اما در عکس استفاده شده از دعوتنامه ها و پیام های هنرمندان، تصویر "آتنا دائمی" را مات کرده است.

نکته بسیار حائز اهمیت در خصوص برگزاری مراسم افطاری توسط نهادهای اجرایی این است که سازمان بازرسی کل در اردیبهشت ماه سال جاری به سازمانها و اداره‌های دولتی بخشنامه داده است که حق ندارند با بودجه و بیت المال مراسم افطاری برگزار کنند.

به گزارش روزنامه شهروند مورخ چهارشنبه 26 اردیبهشت 1397، مراسم افطاری در‌ دستگاه های اجرایی ممنوع شد. مراسمی که بارها هزینه کرد آن از بیت المال و جیب مردم مورد انتقاد قرار گرفته بود. آن گونه که قائم مقام معاونت نظارت مجلس شورای اسلامی می گوید: براساس بند و تبصره 20 قانون بودجه 97 دستگاه ها نمی توانند از بودجه کلی کشور برای مراسم افطاری استفاده کنند. به گفته غلامرضا اسداللهی، امسال در قانون بودجه محدودیت‌هایی را نسبت به سنوات گذشته برای هزینه کردها در نظر گرفته اند، کما این که در بند و تبصره 20 قانون بودجه 97 تامین هزینه افطاری تمام دستگاه های اجرایی از محل بودجه کل کشور چه اعتبارات عمومی، چه اختصاصی و چه منابع داخلی یا اعتبارات خارج از شمول یا منابع حاصل از صرفه جویی با هر میزانی که باشد، ممنوع شده است که در ماده 5 قانون خدمات کشوری هم تمام دستگاه‌ها را شامل می‌شود.

این بخشنامه و برگزاری مهمانی افطار در نهاد ریاست جمهوری، به روشنی تخلف این نهاد و عدم توجه آن به بخشنامه فوق الذکر را مشخص می نماید.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top