آخرین اخبار

پالس های مثبت جمهوری اسلامی به اقوام؛ به زبان خود درس بخوانید

در حالی که بسیاری از گروه های افراطی که به نام ایران گرایی و وطن پرستی، هرگونه اقدامات اعتراضی در شهرها و استان های مرزی ایران را تجزیه طلبانه می دانند و نظریه ای به نام فدرالیسم را کلیدواژه ای برای تجزیه ایران می دانند، اقدامات دیگری در شرف وقوع است.

8 ماه قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

سالیان زیادی است که موضوعات مختلف در رابطه با اقوام از جمله درس خواندن دانش آموزان و دانشجویان به زبان مادری در مدارس و دانشگاه ها مطرح است و در همین رابطه گروه های خصوصا سلطنت طلب همسخن با بخش هایی از جمهوری اسلامی، بر محرومیت آنان تاکید کرده و درس خواندن به زبان های مادری را مساوی با تجزیه طلبی می دانند.

این در حالیست که شخصی همچون شاهزاده رضا پهلوی نیز به صراحت بر موضوع تدریس و تعلیم و نوعی از فدرالیسم را تایید کرده و برای مثال گفته است بنده اگر روزی به لرستان سفر کنم، لری بلد نیستم یا آذربایجان و کردستان! به همین دلیل کشور یک زبان رسمی به نام زبان فارسی دارد که می توانیم صحبت کنیم اما دلیلی ندارد که فرزندان آذربایجان حق درس خواندن به زبان آذری را ندارند.

حال امام جمعه تبریز در واکنشی نسبت به اظهارات وزیر آموزش و پرورش که درس خواندن به زبان مادری را در مدارس "خطرناک" توصیف کرده بود، گفت «ما همان گونه که به ایران عشق و علاقه داریم، همه به آذربایجان نیز علاقه مندیم.»

به نظر می رسد سیاست ارعاب کلامی و ترساندن ایرانیان در مقاطع مختلف به حربه های اصلی اصلاح طلبان تبدیل شده است. وزیر اعتدالی و اصلاح طلب آموزش و پرورش همکلام با برخی سلطنت طلبان، بر ممنوعیت درس خواندن به زبان مادری خطرناک می داند، وزیر امور خارجه معتدل، تظاهرات مردم را مساوی با در خطر قرار گرفتن "موجودیت ایران" یکسان می داند و استاد دانشگاه اصلاح طلب دانشگاه تهران نیز به صراحت اعلام می کند که به خاطر وجود گروه های قومی که خواهان تجزیه ایران هستند، دست به سلاح خواهد برد.

حجت الاسلام محمدعلی آل هاشم -امام جمعه تبریز- با اشاره به این که نقش برجسته آذربایجان در دوران‌ های مختلف تاریخ ایران مانند مشروطیت و انقلاب بر کسی پوشیده نیست و مردم این خطه در همه عرصه‌ ها پیشقدم بوده اند، اضافه کرد: ما در تبریز دو شهید محراب و رزمندگان نمونه فراوانی در لشکر عاشورا داریم که در جبهه‌ ها، ایثار و فداکاری آنها زبانزد بود.

وی خطاب به وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: تازه مردم انتظار دارند در دانشگاه‌ ها برخی دروس به‌زبان مادری تدریس شود و ما نیز عشق و علاقه خود را به آذربایجان فراموش نخواهیم کرد.

اگرچه گروه های مختلف فوق الذکر، هدف اینگونه سخنان را تلاش بخش تندروی جمهوری اسلامی جهت تجزیه ایران دانسته و آنان را هدفگذاری شده تلقی خواهند کرد، به نظر می رسد فشارهای این چنینی خود باعث به وجود آمدن شعارهای تجزیه طلبانه و تفرقه افکنانه همچون شعارهای طرفداران باشگاه تراکتورسازی تبریز شده است.

رضا پهلوی اخیرا در همین رابطه مساله را فراتر از این سخنان رفت و اعلام کرد که حتی برای مسائل قضایی، اقوام خود می توانند به مشکلات قضایی خود بپردازند و نیازی نیست از "مرکز" برایشان تعیین تکلیف شود.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top