آخرین اخبار

نخستین واکنش های جمهوری اسلامی به نشست کتابخانه ریگان

کمتر از 12 ساعت پس از آغاز نشست مایک پمپئو و ایرانیان مقیم ایالات متحده آمریکا، حال نخستین واکنش ها از تهران و خارج از ایران به گوش می رسد.

1 سال پیش
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

کمتر از 12 ساعت پس از آغاز نشست مایک پمپئو و ایرانیان مقیم ایالات متحده آمریکا، حال نخستین واکنش ها از تهران و خارج از ایران به گوش می رسد.

این واکنش ها که در ابتدا با تغییر سخنان وزیر خارجه آمریکا و در تفسیر حرف های او با در پرانتز قرار دادن برخی واژگان از صدا و سیمای جمهوری اسلامی و خبرگزاری های وابسته به رژیم تهران آغاز شد، حال به مقامات درجه چندم حکومت رسیده است.

صدا و سیما که خود در یک کمپین که به تازگی شکل گرفته و در آن از دولت آمریکا خواسته شده تا این سازمان را در لیست تحریم ها قرار دهد، پس از تغییراتی در محتوای گفته های پمپئو و زیرنویس های مکرر از بخش هایی از این سخنان، به سرعت به سراغ مساله اسراییل و موضوع کلاه سفیدها در سوریه رفته تا به نوعی اثبات کند، شروط 12 گانه آمریکا را در ارتباط با مسائل ایران و همچنین موضوع حضور ایران در سوریه و دشمنی با اسراییل به هیچ می پندارد.

نخستین واکنش ها از مقامات درجه چندم و بی اراده ای همچون محمدابراهیم رضایی -عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاسی خارجی مجلس شورای اسلامی- آغاز شد. وی سخنان وزیر خارجه آمریکا را با هدف ایجاد عملیات روانی در ایران دانسته که مردم باید نسبت به آن هوشیاری لازم را داشته باشند.

رضایی گفت: دولت آمریکا فکر می‌کند که چون زمان اوباما ایران پای میز مذاکره برای برجام آمد آنها هم می توانند با فشار فضایی را برای این کار فراهم کنند. آمریکایی ها برنامه مفصلی دارند که تمرکزشان بر عملیات روانی است. آنها می‌ خواهند با عملیات روانی عامه مردم را تحت تاثیر قرار دهند تا به باور خودشان بین مردم و حاکمیت جدایی بیندازند.

از سوی دیگر، سیدحسین نقوی حسینی یکی دیگر از اعضای همین کمیسیون تاکید کرد که حرف های اخیر وزیر خارجه آمریکا دخالت مستقیم و آشکار در امور داخلی کشور محسوب می‌شود.

به نظر می رسد راه اندازی و رپورتاژ تبلیغاتی صدا و سیمای جمهوری اسلامی برای کمپین "نه به دخالت آمریکا در ایران" با وامگیری از همین سخنان انجام شده است.

اما شاید مهمترین واکنش امروز به سخنان روز گذشته پمپئو، اظهارات غلامعلی حداد عادل از بنیانگذاران سازمان مجاهدین خلق و همچنین پدر عروس علی خامنه ای است. وی که در کنار طیف بزرگی از مسئولین جمهوری اسلامی، دلداده آمریکا است و دامادی آمریکایی داشته و دخترش نیز به همراه نوه هایش در همین کشور تحصیل کرده اند، در تهران نیز در منطقه بسیار خوبی (دروس) زندگی می کنند.

با همه این اوصاف واکنش او به سخنان پمپئو، واکنشی با اشاره به یک رویداد تاریخی است. حداد عادل یاد 28 مرداد 1332 را زنده کرده که به ادعای برخی افراد و همه مقامات جمهوری اسلامی، روزهای منتهی به این روز و شکست دولت محمد مصدق را توطئه همه جانبه آمریکا می دانند. از همین روی، احتمالا می شود از حرف های حداد عادل اینگونه نتیجه گیری کرد که وی به دنبال پیاده سازی طرح کودتا در درون رژیم جمهوری اسلامی است.

اما آخرین واکنش امروز مربوط به عطاالله مهاجرانی بود که باعث شگفتی بسیاری شد. مهاجرانی که پیشتر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت محمد خاتمی بود در سلسله توییت هایی (به زبان فارسی!) خطاب به ترامپ و پمپئو پیشنهاد کرد تا کتاب تونی بلر -نخست وزیر چپگرای بریتانیا- را بخوانند.

اتحاد گرگ های در پوست گوسفند با اصلاح طلبان فراری که حتی یک نقطه تاریک در کارنامه علی خامنه ای نمی بینند، در روزهایی که دیگر کمتر خبر و فعالیتی از نایاک و سایر لابی های جمهوری اسلامی نیست، بسیاری را شگفت زده نموده و دست همه این گروه ها برای حفظ جمهوری اسلامی به نفع خود را رو کرده است.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top