آخرین اخبار

جمهوری اسلامی با نپیوستن به FATF فلج خواهد شد

نهم تیرماه سال جاری، رسانه ها خبر از تمدید مهلت گروه ویژه مبارزه با پولشویی موسوم به FATF به جمهوری اسلامی دادند. حال مهلت زیادی تا پایان نمانده است. آیا حکومت اسلامی بالاخره به اجماع می رسد؟

10 ماه قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

نهم تیرماه سال جاری، رسانه ها خبر از تمدید مهلت گروه ویژه مبارزه با پولشویی موسوم به FATF به جمهوری اسلامی دادند. حال مهلت زیادی تا پایان نمانده است. آیا حکومت اسلامی بالاخره به اجماع می رسد؟

«مساله دیگر این توافق ضد پولشویی است. این هم یک چیز عجیب و غریبی است که من نمی دانم با چه جراتی اینها برداشتند محرمانه یک سندی را امضا کردند به نام FATF! اینها خلاصه می خواهند به عنوان مبارزه با پولشویی، اطلاعات مالی و بانکی ما را به دشمن بدهند. می خواهند خودمان، خودمان را تحریم کنیم؛ تحریم خودی. یعنی چه کسانی را تحریم کنیم؟ افراد و نهادهایی را که دشمن اینها را نمی پسندد و می خواهد اینها را براندازد. سپاه را تحریم کنیم، نهادهای انقلابی را تحریم کنیم. آن کسانی که خون دادند و جان دادند و در هشت سال این نظام را حفظ کردند تحریم کنیم. آنهایی که در هر صحنه سینه سپر می کنند و جلوی دشمن می ایستند، اینها را تحریم کنیم. قرارگاه خاتم را با اینهمه خدماتی که خیلی ها نمی دانند، اکثریت نمی دانند [و] بهترین خدمات را کرده اینها را تحریمشان کنیم. شما چه جراتی دارید این کار را بکنید؟ مجلس چه می کند؟ مجلس نباید در این قضیه ساکت باشد. این پیچیدگی های زیادی دارد. اگر بخواهد این اتفاق بیفتد دیگر ما باید فاتحه خیلی چیزها را بخوانیم...»

اینها جملات احمد جنتی، رییس شورای نگهبان در نماز جمعه 19 شهریور 1395 است.

امروز و در 2 سالگی این سخنرانی، حال مجلس شورای اسلامی تلاش می کند تا این لایحه را به امضا برساند. آیت الله علی خامنه ای که پیشتر مخالفت خود را با امضای این لایحه اعلام کرده بود، حال تصمیم گیری در این حوزه را به دولت و مجلس واگذار کرده و خود را کنار کشیده است.

2 سال پس از خطبه های نماز جمعه آیت الله جنتی، حسن بهشتی پور -کارشناس مسائل بین الملل- در گفت و گو با وبسایت خبری تحلیلی "رویداد 24" که به طیف اعتدالیون نزدیک است، دقیقا در نقطه مقابل سخنان جنتی برآمد و گفت عدم رعایت قوانین FATF یعنی خودتحریمی!

وی ادامه داد: نمی دانم چرا برخی به دنبال این فضاسازی ها هستند. زمانی که ما نتوانیم در بانکهای دنیا برای واردات و صادرات خودمان ال سی باز کنیم به معنای خودتحریمی است. این یک مجموعه مقرراتی است که فقط برای ایران در نظر گرفته نشده است و برای همه کشورهاست و اگر ایران آن را اجرایی نکند مجازاتی در انتظار ایران نیست بلکه به معنای این است که ایران خود را تحریم و ارتباط خود با دنیا را قطع کرده است. هر کشوری که بخواهد ارتباط بین المللی با دنیا برقرار کند باید این قوانین را رعایت کند.

حال جمهوری اسلامی 2 راه بیشتر ندارد. یا در نهایت به هیچ اجماعی در این خصوص نرسیده و در انتظار فشارهای بیشتر بین المللی جدا از تحریم های آبان را می پذیرد و یا در نهایت FATF را امضا کرده و چند درصدی فشار روانی بین المللی را از روی دوش خود کم می کند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top