آخرین اخبار

سیب گندیده گوی دولت روحانی رای به نفع FATF داد

عباس آخوندی -وزیر راه و شهرسازی دولت روحانی- که آوازه فحاشی های او علیه دولت های نهم و دهم به ریاست محمود احمدی نژاد به همه جا رسیده، در ارتباط با FATF سخن گفت.

11 ماه قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

عباس آخوندی -وزیر راه و شهرسازی دولت روحانی- که آوازه فحاشی های او علیه دولت های نهم و دهم به ریاست محمود احمدی نژاد به همه جا رسیده، در ارتباط با FATF سخن گفت.

آخوندی دائما با رسانه ها مصاحبه می کند و خبرگزاری ها نیز به دلیل ماهیت خود، اقدام به مصاحبه و پخش سخنان وی می کنند اما او همچنان معترض است که رسانه ای چون صدا و سیما از وی خوشش نمی آید و برای همین تخطئه می شود.

گفتگوهای او در ارتباط با مسکن مهر در بسیاری از موارد خبرساز بوده اند. وی بارها طرح مسکن مهر را سیب گندیده ای خوانده که باعث شده پول مردم در بیابان حرام شود.

از آن سوی اما وی معاون خود را جهت راه اندازی پروژه های تفریحی، ورزشی و مذهبی به مناطقی چون هشتگرد می فرستد تا در کنار مسکن مهر اقدام به افتتاح کند.

اما حالا وزیر راه و شهرسازی از FATF و لزوم حمایت قاطعانه و پیوستن به آن صحبت می کند.

پرسش اینجا است که تا کجا وزرای بی ارتباط با موضوعات روز در سیاست خارجی قرار است اظهار نظر کنند در حالی که در حوزه کاری خودشان از انجام وظایفی که به ایشان واگذار شده درمانده اند؟

در حالی که وزیر امور خارجه دولت روحانی مدتی است در موارد مربوط به خود سکوت کرده است، این وزرای بهداشت، صمت و حالا راه و شهرسازی هستند که در ارتباط با مسائل خاورمیانه و جهان و لوایح سخن می گویند.

آخوندی در این خصوص گفت: با توافق هسته ای و برجام یک فضای مثبت در اقتصاد ایران بوجود آمد اما مبهم ماندن موضوع اف.ای.تی.اف و تسهیل نشدن امور بانکی، ما را با مشکلات بزرگی مواجه کرده است.

صحبت به میان آوردن از شرایط اقتصاد و تسهیل نشدن امور بانکی توسط وزیری که در طول مدت خدمتش چیزی به جز انتقاد و حمله به مسکن مهر نداشته است کمی عجیب نیز به نظر می رسد.

گویا تمام آقایان وزرا شکست پروژه های خود را اگر تا دیروز معلول برجام می دانستند و تمام امور مملکت را به برجام شکست خورده گره زده بودند، حال با فرار رو به جلو علت را در امضا نشدن لوایح FATF می دانند.

به نظر می رسد قرار است از این پس نیز هر یک مشکلات مملکت ناشی از امضا نشدن FATF تلقی شود.

با امضای این لایحه، مقادیری از مشکلات جمهوری اسلامی با دولتهای اروپایی برای مدتی رفع خواهد شد اگرچه این شرکت های اروپایی هستند که تصمیم نهایی را در ارتباط با تجارت با ایران خواهند گرفت.

اما اصرار امثال آخوندی و برخی از مسئولان بلندپایه بیش از آنکه فرار از مخمصه هولناک فشار بر دولت روحانی باشد، به طور قطع راهی برای آزادسازی پول های باد آورده و امکان تجارت محدود بین بانکی را نیز برای آنان فراهم می نماید اگرنه این حجم از اصرار بر پیوستن به کنوانسیون مورد نظر بی دلیل است.

آنچنان که مشخص است 5 سال ابتدایی دولت روحانی گره خورده به مذاکرات هسته ای بود تا در نهایت یک "هیچ" بزرگ نصیب ملت شود و حال موضوع FATF مطرح است. مساله و فشار بعدی بر جمهوری اسلامی چه خواهد بود تا با آن دولت روحانی کار خود را تمام کند تا کنون نامعلوم است.

از سایر احتمالات در مورد این لوایح را می توان این دانست که اروپایی ها محور مذاکرات هستند.

اگرچه روزنامه کیهان، علی جنتی، علی خامنه ای و برخی از تندروهای جمهوری اسلامی تا پیش از این FATF را پروژه ای اسراییلی می دانستند که هدف آن براندازی و کنار گذاشتن نهادهای انقلابی و سپاه در ایران است، اما با تایید غیر مستقیم خامنه ای مبنی بر اینکه تایید یا رد آن را به دولت و مجلس می سپارد، حال تا وزیر راه و شهرسازی به خود اجازه می دهد تا بی کفایتی های خود را به گردن امضا نشدن FATF بیندازد و اعلام کند تردید در الحاق به FATF سبب تاثیر منفی در بازار شده است.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top