آخرین اخبار

کتابفروشی های خیابان انقلاب آماده کافه شدن هستند

بازار داغ نخریدن کتاب کار را به جایی رسانده که بورس کتابفروشی ایران یعنی خیابان انقلاب در حال ورشکستی کامل است. فروشندگان آرزوی تعطیلی دارند اما حتی مغازه هایشان را کسی نمی خرد.

10 ماه قبل
بیان
A- A A+

بازار داغ نخریدن کتاب کار را به جایی رسانده که بورس کتابفروشی ایران یعنی خیابان انقلاب در حال ورشکستی کامل است. فروشندگان آرزوی تعطیلی دارند اما حتی مغازه هایشان را کسی نمی خرد.

مردم هرچیزی را احتکار می کنند به جز کتاب! تمام آنچه را که احتکار می کنند استفاده هم می کنند اما اگر کتابی بخرند آن را نمی خوانند، در نتیجه کتاب را از سبد خرید خود حذف کرده اند.

دقیقا به جای آنکه لوازم خانگی از دست فروشندگان در بیاید تا آنها نتوانند با انبار کردن تا بالا رفتن قیمت مردم را آزار دهند، انتشاراتی ها خود دست به کار شده اند و با ایجاد سایت، محصول را بدون دریافت هزینه پیک به دست مشتری می رسانند. گاها تخفیف هایی هم روی کتابها می گذارند و همه اینها باعث می شود تا فروشنده اطراف خیابان انقلاب نتواند کتاب را به مخاطب عرضه کند.

امید بسیاری از کتابفروشان این بود که با آغاز سال تحصیلی جدید، فروش نیمه جانشان نمیرد اما حالا به نظر می رسد این مرگ حتمی تر از هر زمان دیگری شده است.

مغازه های کتابفروشی می روند تا تک تک تبدیل به کافه برای سیگار کشیدن و قهوه نوشیدن شوند و از کتاب صحبت کنند!! کتابهایی که خوانده نشده و نمی شوند.

ناشرانی که خود وارد عرصه شده اند تا کتاب بفروشند، یک نمایشگاه بزرگ در تهران را هم در اختیار دارند: نمایشگاه کتاب! که البته این نمایشگاه هم نه برای خریدن و خواندن که تنها یک کتاب فروشی بزرگ است که مردم به آنجا می روند تا ساندویچ و سیب زمینی سرخ کرده صرف کنند!

در این میان، با وجود آنکه فروشندگان و حتی برخی از ناشران نیز ورشکست شده اند، مغازه های دیگری هم تبدیل به کتابفروشی شده اند. نام کتابفروشی را بر روی خود گذاشته اند تا از حداقل مالیات استفاده کنند اما در مغازه هایشان اگر چند کتاب شناخته شده به تعداد انگشتان یک دست وجود داشته باشد، باقی اش لوازم التحریر و لوازم متفرقه است. قطعا ماندن در این بازار سودی ندارد و فروشندگان کتاب در خیابان انقلاب خود نیز آماده تعطیل شدن هستند.

اگر از خیابان انقلاب صحبت می شود، به این دلیل است که بورس کتاب در این خیابان جاریست و اگر این بورس در حال سقوط است، تصور کنید یک کتابفروشی ساده در یک خیابان حتی اصلی به جز خیابان انقلاب و فرعی های منتهی به آن چه حال و روزی دارند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top