آخرین اخبار

می خواستند دانشگاه امن باشد نه امنیتی؛ دروغ گفتند!

در زمان انتخابات ریاست جمهوری که منجر به پیروزی حسن روحانی شد، بسیاری در میان مردم بحثی راه انداخته بودند که اگر رئیسی رییس جمهور شود بین پیاده روها دیوار می کشد و بر همه اقشار فشار سنگینی وارد خواهد شد.

10 ماه قبل
بیان
A- A A+

در زمان انتخابات ریاست جمهوری که منجر به پیروزی حسن روحانی شد، بسیاری در میان مردم بحثی راه انداخته بودند که اگر رئیسی رییس جمهور شود بین پیاده روها دیوار می کشد و بر همه اقشار فشار سنگینی وارد خواهد شد.

حسن روحانی در ایام انتخابات نیز بر همین موضوع تکیه زد و با شعارهای هیجان انگیز اعلام می کرد که دانشگاه را امن می خواهد نه امنیتی.

حال دانشگاه آزاد، محل امنی که برای تیم اصلاح طلبان و سازندگی وجود داشت، به محلی ناامن برای همه دانشگاه آزادی ها بدل شده است.

دستورالعمل های صادره در هر روز نشان دهنده پادگانی شدن هرچه بیشتر فضای دانشگاهی کل کشور است. در جدیدترین دستورالعمل مربوط به پوشش در دانشگاه آزاد، پوشیدن لباس راحتی حتی در فضای خوابگاه برای دختران ممنوع اعلام شده است.

چنانچه در این آیین نامه آمده براساس این دستورالعمل که لازم الاجراست، رعایت پوشش و ظاهر هر فرد دانشگاهی در حدود و چارچوب‌ های شرع مقدس اسلام،‌ متناسب با شان، منزلت و عرف دانشگاه‌ها و هم سو با فرهنگ اسلامی و ملی ایران باید باشد.

تکرار این موضوع که چقدر این فرهنگ خودکامگی در تاریخ تکرار شده است، تکرار مکررات است.

حجاب اجباری در ایران یا حجاب قانونی در ایران یا قانون حجاب در ایران در سال 1362 مجلس شورای اسلامی با تصویب قانون مجازات اسلامی، برای عدم رعایت حجاب در معابر عمومی، مجازات تعیین نمود.

با این وجود در این آیین نامه به هیچ عنوان به قوانین مشخص در قانون اساسی در خصوص حجاب و یا مواد قانونی مجلس شورای اسلامی اشاره نشده است و به نظر می رسد پیاده سازی این قوانین و آیین نامه ها، کاملا سلیقه ای بوده چراکه استناد مشخصی به هیچیک از مفاد قانونی فوق الذکر نیز نشده است.

بخش بسیار جالب توجه در این آیین نامه ایراد گیری حتی بر دانشجویانی است که از پوشش چادر به عنوان حجاب برتر استفاده می کنند. صراحتا در قوانین جدید ذکر شده است که دانشجویان دختر حق استفاده از چادر نازک و آرایش را نیز ندارند.

براساس این دستورالعمل، استادان و کارکنانی که نسبت به مقررات عفاف و پوشش بی‌اعتنا هستند حسب گزارش‌های رسیده به ترتیب به معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی و گزینش کارکنان معرفی می‌شوند. در صورت عدم رعایت مجدد موازین و مقررات، به معاونت فرهنگی و دانشجویی برای ارجاع به کمیته انضباطی اساتید و هیات رسیدگی به تخلفات اداری واحد معرفی می‌شوند.

در نهایت این قانون نه تنها در فضای رسمی دانشگاه که در ارتباط با فضای مجازی نیز لازم الاجرا است.

براساس این دستورالعمل، کانال‌های خبررسانی، سایت‌های اینترنتی و هرگونه امکان دسترسی در فضای مجازی که توسط اساتید یا دانشجو ویژه کلاس‌های آموزشی ایجاد می‌شود نیز مشمول این دستورالعمل هستند.

به نظر می رسد قانون راهکارهای اجرایی گسترش فرهنگ عفاف و حجاب که مورخ 13 دی 1384 به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده و به 15 وزارتخانه، ارگان و ستاد نیز ابلاغ شده است، تا کنون پاسخ مثبتی را برای متولیان امر حجاب نداشته است و به همین خاطر این متولیان به همان شیوه پیشین یعنی ایجاد زور و تحکم روی آورده اند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top