آخرین اخبار

فساد گسترده مالی در دانشگاه آزاد مهارنشدنی است

دانشگاه آزاد به مکانی برای فساد هرچه بیشتر اصولگرایان تبدیل شده است. در اختیار قرار دادن این دانشگاه به طیفی که تنها دغدغه شان «هاشمی زدایی» است، باعث شده تا فسادهای مالی بیشتری هم در آن عیان شود.

1 سال پیش
صحرا پورایی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

دانشگاه آزاد به مکانی برای فساد هرچه بیشتر اصولگرایان تبدیل شده است. در اختیار قرار دادن این دانشگاه به طیفی که تنها دغدغه شان «هاشمی زدایی» است، باعث شده تا فسادهای مالی بیشتری هم در آن عیان شود.

در حالی که آیین نامه های لازم الاجرا روز به روز به شکل گسترده تر در سطح دانشگاه آزاد اجرا می شوند، خبر فساد مالی در این مجموعه نیز حساسیت ها را بالا برده است.

محمود صادقی، نماینده مجلس در این رابطه گفت: «بر اساس اطلاعات واصله به کمیسیون آموزش در موضوع پذیرش چند برابری دانشجوی پزشکی در دانشگاه آزاد فساد رخ داده و مبالغی جا به جا شده که این مسائل موضوع را حساس تر کرده و ابعاد آن را بسیار گسترده نشان داده است.»

در اساسنامه دانشگاه آزاد اسلامی، بخش قابل توجهی از هزینه ها بر عهده دانشجو است و دانشگاه آزاد معتقد است که با این شیوه، فشاری بر روی دوش دولت همچون دانشگاه های دولتی نیست. با این وجود با تخلفات گسترده مالی که امروز شاهد هستیم، این دانشگاه که به عنوان یکی از قطب های علمی در کشور شناخته می شود، هرچه بیشتر از علم و دانش فاصله گرفته و به حاشیه می رود.

این حاشیه ها اعم از برخوردهای سلیقه ای با پوشش دانشجویان دختر و پسر و همچنین برخوردهای فیزیکی همچون حادثه سوهانک، به قدری زیاد شده اند که در پوشش همین رخدادها امکان فساد فراهم شده است.

از دیگر دلایلی که می توان به هرچه بیشتر پولی شدن این دانشگاه و فاصله گرفتن از دانش اشاره کرد، پذیرش چند برابر ظرفیتی این دانشگاه در رشته های پزشکی است. به گفته آقای صادقی «در مقطع کنونی با تغییرات مدیریتی دانشگاه آزاد، تزلزلی در مدیریت دانشگاه ایجاد شده که دغدغه اصلی مدیران باید ثبات شرایط باشد. مسائلی مثل پذیرش چند برابری دانشجو بیشتر از ظرفیت مجاز در دانشگاه آزاد در رشته پزشکی وجود دارد باید مسئولان دانشگاه تلاش خود را معطوف به حل این موضوعات کنند نه موضوعات جانبی مانند نحوه پوشش دانشجو.»

پروژه محدود کردن دانشگاه آزاد در حوزه های مختلف و تبدیل آن به یکی از پایگاه های حکومت، از زمانی آغاز شد که پس از 29 سال، عبدالله جاسبی جای خود را به فرهاد دانشجو داد.

پس از این، اقداماتی نظیر اخراج اساتید مدعو و اساتیدی که نوع نگرش آنها به مسائل با نگاه حکومت متفاوت بود و همچنین انحلال گروه های تخصصی، ضربه هایی بود که دانشگاه آزاد از تندروهای فرهنگی خورد.

مطابق ماده 6 اساسنامه دانشگاه آزاد اسلامی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی «دانشگاه (آزاد اسلامی) تابع کلیه ضوابط و مقررات مربوط به مؤسسات آموزش عالی غیردولتی غیرانتفاعی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی و اصلاحات بعدی آن و حسب مورد مقررات وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خواهد بود».

این در حالیست که مقررات وضع شده در این چند سال هیچ یک مورد تایید وزارت علوم نبوده و اصولا دغدغه این وزارتخانه ها چنین چیزی نبوده است. با این حال برخوردهای سلیقه ای و گسترش فساد مالی، این مکان علمی را با سرعت به سمت یک امپراطوری فاسد جهت خرابکاری های اقتصادی می برد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top