آخرین اخبار

سینمای مستند قربانی جدید حوزه فرهنگ و هنر

اختصاص یک بخش به عنوان "فیلم مستند" در جشنواره فیلم کوتاه تهران، امیدی بود که کارگردانان این حوزه با تمام فشارهای سیاسی به آن داشتند تا گوشه ای از رویدادهای اجتماعی را در آن گزارش کنند.

1 سال پیش
بیان
A- A A+

سینمای مستند در ایران غالبا حول محور رویدادهای اجتماعی می گذرد. اختصاص یک بخش به عنوان "فیلم مستند" در جشنواره فیلم کوتاه تهران، امیدی بود که کارگردانان این حوزه با تمام فشارهای سیاسی به آن داشتند تا گوشه ای از رویدادهای اجتماعی را در آن گزارش کنند. اما این بخش حذف شده است و اعتراض کارگردانان این ژانر سینمایی را به همراه داشته است.

انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند با انتشار بیانه‌ای به حذف فیلم مستند از جشنواره فیلم کوتاه تهران واکنش نشان داد.

در حالی که به گفته این انجمن، سال گذشته جشنواره فیلم کوتاه تهران بی هیچ مشورتی با اصناف سینمای مستند در اقدامی عجیب و خودجوش دست به حذف جایزه پژوهش از این جشنواره زد، پس از اعتراض برخی از اهالی مستند دلیل آن وجود جشنواره تخصصی سینما حقیقت اعلام شد.

اتفاق عجیبی که افتاده است حذف جایزه بخش مستقل مستند و ترکیب فیلم های جشنواره فیلم کوتاه با یکدیگر است. به این معنا که فیلم های مستند، انیمیشن و داستانی همه در یک رده قرار دارند و معترضین این کار را، اقدامی در جهت هرچه کمرنگ تر کردن مستند می دانند.

آنطور که مشخص است حذف بخش های مستقل مستند در جشنواره فیلم کوتاه که قابل سرایت به صورت جدی به جشنواره فیلم فجر نیز هست، امکان گسترده تر شدن هرچه بیشتر فیلم هایی را می دهد که در آنها خبری از رویدادهای جدی سیاسی و اجتماعی نیست. نمایش سرگرم کننده فیلم های اجتماعی در قالب بررسی و آسیب شناسی حوادث جامعه، رویکردی است که در خلا حضور جدی دغدغه مندان، جای خود را هرچه بیشتر باز خواهند کرد و این موضوع می تواند ثبات سینمای جدی و سینمای مستقل را به چالش بکشد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top