آخرین اخبار

خواننده پاپ ایرانی که از اسراییلی ها فرار نمی کند

تاکنون سه دفعه در کشور خودش دستگیر شده است. گل آذین اردستانی خواننده و ستاره پاپ ایرانی که در لندن مستقر است بابت موسیقی و سبک زندگی اش عذرخواهی نمی کند. او از اینکه با یک شاعر اسرائیلی به نام "ایدان ریچل" همکاری داشته پشیمان نیست.

1 سال پیش
صحرا پورایی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

تاکنون سه دفعه در کشور خودش دستگیر شده است. گل آذین اردستانی خواننده و ستاره پاپ ایرانی که در لندن مستقر است بابت موسیقی و سبک زندگی اش عذرخواهی نمی کند. او از اینکه با یک شاعر اسرائیلی به نام "ایدان ریچل" همکاری داشته پشیمان نیست.

 

در جریان انقلاب اسلامی ایران، پدر و مادر گل آذین به اسرائیل رفتند. پیش از انقلاب این مساله جا افتاده بود که بسیاری از والدین برای درمان ناباروری به کشور اسرائیل سفر می کردند. حال پدر و مادر گل آذین او را «کودک اسرائیلی» می خوانند.

این خواننده ۲۸ ساله که حالا با نام حرفه ای «گولا» یا «گل آ» شناخته می شود، ۱۶ سال از خواهر و برادرهایش جوانتر است و هر از گاهی به شوخی از قول والدینش می گوید «حواست باشه، ما به خاطر تو رفتیم اسرائیل»!

اما بازگشت او به کشوری که در آن متولد شده و رشد کرده برای حکومت خیلی خوشحال کننده نبود. خواننده زیرزمینی که صدایش در کشور خودش ممنوع است و نباید شنیده شود.

 

موش و گربه بازی با گشت ارشاد

 

گل آذین موضوع گزارش روزنامه هاآرتص اسرائیل است چاپ چهارشنبه است. وی می گوید نوجوانی اش با کاست هایی که از بازار سیاه تهیه می کرده گذشت. «"مایکل جکسون"، "ویتنی هیوستون" یا هر چیز دیگه ای گوش می کردم.»

«همون موقع با یک معلم مهربون آمریکایی مشغول یاد گرفتن پیانوی کلاسیک بودم.»

بهترین خاطرات او از سالهایی است که آخر هفته ها را به همراه خانواده اش در خانه پدریشان در اردستان می گذراند.

حداقل سه دفعه توسط گشت ارشاد دستگیر شده است. یک بار به خاطر هم نشینی با یک پسر در یک کافه در اصفهان، یک بار به خاطر بیرون بودن موهایش از روسری و یک بار هم به خاطر اینکه مانتوی خیلی کوتاهی پوشیده بود.

در نهایت والدین او موافقت می کنند که فرزندشان به دانشگاه سوره برای یادگیری موسیقی برود. پدری که مدیر بانک بوده و مادری که خانه دار است اما خانواده مترقی ای هستند.

همانطور که مشغول یادگیری و تمرین پیانو، سنتور و فلوت بود، ژانر مورد علاقه اش را در خود کشف کرد: موسیقی پاپ!

در ۱۹ سالگی به گروه ارکید، بزرگترین گروه وقت موسیقی دختران می پیوندد. گروه آنها طرفداران زیادی پیدا می کند اما به سبک و سیاق مذهبی باید پیش می رفتند. آنها تنها برای زنان دیگر می خواندند که بخشی از این زنان، ماموران گشت ارشاد بودند!

«گلا» به هاآرتص توضیح می دهد که «اصلا شبیه چیزی که فکر می کنید نیست. معنای کنسرت پاپ رو نمیده. هر کسی سر جای خودش نشسته و حتی نمی تونه تکان بخوره.»

اما زیر پوست شهر تهران خبرهای دیگری بود. اردستانی می گوید این زیرزمین ها برای خودشان انفجاری بودند. او از پارتی ها با لباس های سکسی، چراغ دیسکویی و رقص و شراب تعریف می کند. و البته موش و گربه بازی هایی که با گشت ارشاد دارند.

او از سال ۲۰۱۱ در لندن ساکن شده است و موسیقی را به صورت آکادمیک در دانشگاه تحصیل کرده است. رشته اش روانشناسی موسیقی است و آینده خوبی را برای خود می بیند.

گل آذین می گوید از اینکه با ترانه سرای اسراییلی همکاری داشته پشیمان نیست و دلیلی برای عذرخواهی کردن نمی بیند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top