آخرین اخبار

ایران اومدی چیکار؟

از ساعاتی قبل ویدیویی پخش شده است که سرباز ایرانی اقدام به سیلی زدن به ۹ نفر از مهاجران افغانستانی می کند. در این ویدیو که ضبط کننده آن دائما در حال خندیدن است، مهاجرین پشت به دیواری در آفتاب ایستاده اند و بدون هیچ اعتراضی سیلی می خورند!

11 ماه قبل
بیان
A- A A+

از ساعاتی قبل ویدیویی پخش شده است که سرباز ایرانی اقدام به سیلی زدن به ۹ نفر از مهاجران افغانستانی می کند. در این ویدیو که ضبط کننده آن دائما در حال خندیدن است، مهاجرین پشت به دیواری در آفتاب ایستاده اند و بدون هیچ اعتراضی سیلی می خورند!

سپس سرباز وظیفه آنان را مجبور به نشستن و بلند شدن می کند. صحنه های این چنینی یادآور دوران تلخ مدارس ایران در دهه ۶۰ و اوایل ۷۰ شمسی است که در آن ناظم مدرسه به همین شکل، کودکان را مورد شکنجه قرار می داد.

زمان و مکان ویدیو هنوز مشخص نیست و احتمال می رود با حساسیت ایجاد شده، این موضوع سریعا به رسانه های داخلی همچون صدا و سیما نیز راه پیدا کند و احتمالا افراد خاطی در این ماجرا مورد مواخذه قرار گیرند.

با این حال به فرض ورود غیر قانونی این مهاجران، در هیچ کجای قانون چنین برخورد ملوک الطوایفی سفارش نشده است! حتی در دوره ایلخانان که به عنوان بخشی از دوران ملوک الطوایفی از آن نام برده می شود، یک سرباز صفر، اجازه چنین برخوردی نداشت و برخوردهای این چنینی از جانب حاکمان سر می زد. یعنی حتی آنان نیز ایرانی نبوده اند اگرچه چنین برخوردهایی با ایرانیان صورت می گرفت.

در آخرین موارد مرتبط با قوانین مهاجرت، آلمان که در پی جنگ سوریه، مرزهای خود را کاملا باز کرده بود، قوانین بسیار سختگیرانه ای را در خصوص پناهجویان وضع نموده است. پرداخت کمتر پول و اسکان پناهجویان تا ۱۸ ماه در کانکس و مواردی از این قبیل، از جمله اقداماتی هستند که آلمان اعمال می کند.

با این حال پناهجویان می توانند پس از مدتی که تقاضاهایشان پاسخ داده نشد، به دادگاه شکایت کنند.

اما در هیچ یک از این موارد، حق برخوردهای این چنینی با افراد به ماموران داده نمی شود هرچند که ممکن است چنین وقایعی پیش آیند.

اقدامی که این سرباز می کند، نوعی "تنبیه جمعی" و عقده گشایی است که سیاستی غیر قانونی است.

مهاجران افغانستانی اگرچه امروز مورد آزار و اذیت برخی از ایرانیان همچون این سرباز قرار می گیرند اما لازم به ذکر است که اجازه اولیه برای ورود این افراد به ایران را آیت الله خمینی صادر کرد.

بیشتر مهاجرت افغانستانی‌ها به ایران در سال‌های جنگ ایران و عراق و هم‌زمان با جنگ‌های داخلی افغانستان اتفاق افتاد. آیت‌الله خمینی رهبر وقت ایران دستور داد مرزها برای ورود مهاجرین افغانستانی باز شود و بسیج و سپاه را مکلف کردند تا با افغان‌های مهاجر همکاری کنند.

در جریان جنگ میان ایران و عراق بیش از ۲ هزار تن اتباع افغانستانی در جبهه ایران کشته شدند.

گزارشاتی مبنی بر فشار بر اتباع افغان از جانب سپاه پاسداران در جریان جنگ سوریه منتشر شده است که در آن با ارائه برخی وعده ها، خواسته شده تا در جبهه ایران بجنگند.

ویدیوی مذکور که به سرعت بازنشر می شود، تاثر بسیاری از هنرمندان همچون رضا صادقی، آناهیتا همتی و ارژنگ امیرفضلی را به دنبال داشته است.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top