آخرین اخبار

چگونه دستگاه های اجرایی با وزارت علوم همکاری کنند و دخالت نکنند؟

غلامی که در همایش پژوهش فناوری و مسئولیت اجتماعی سخنرانی می کرد، گفت: رویکردی که وزارت علوم داشته این است که ما به سمت دستگاه‌های اجرایی برویم و خیلی منتظر اعلام نیاز آنها نباشیم زیرا ظاهرا خیلی رغبت از سوی آنها نبوده است.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

روز معرفی منصور غلامی برای سمت وزارت علوم، از او به عنوان فردی یاد شد که در کابینه روحانی از شرق آمده است. مقصود رییس جمهور این بود که غلامی، تحصیلات آکادمیک خود را در استرالیا به اتمام رسانده است.

غلامی کمتر حاشیه ساز بوده و در موضوع دانشگاه، غالبا موضعی همراهانه اما بسیار نرم داشته است؛ به شکلی که اصطلاحا نه سیخ بسوزد و نه کباب!

حرف های او اصولا از جنس حرف های سایر اعضای هیئت دولت است. از بایدها می گوید و گاه و بی گاه گله می کند.

همچون آخرین سخنان او در خصوص عدم همکاری دستگاه های اجرایی با وزارت علوم. او می گوید: رویکرد وزارت علوم این است که به سمت دستگاه‌های اجرایی برود و خیلی منتظر اعلام نیاز آنها نباشد، زیرا ظاهرا خیلی رغبتی از سوی آنها نیست.

غلامی که در همایش پژوهش فناوری و مسئولیت اجتماعی سخنرانی می کرد، گفت: رویکردی که وزارت علوم داشته این است که ما به سمت دستگاه‌های اجرایی برویم و خیلی منتظر اعلام نیاز آنها نباشیم زیرا ظاهرا خیلی رغبت از سوی آنها نبوده لذا به سمت دستگاه های اجرایی رفتیم و مذاکراتی را با دستگاه‌های مختلف برای حل مشکلات جامعه داشتیم که البته استقبال به نسبت خوب بوده است.

آقای غلامی البته به طور مشخص اعلام نکرد که مقصودش از دستگاه های اجرایی کدام دستگاه ها هستنند و دقیقا به دنبال چه نوع همکاری از جانب آنهاست اما در بخشی از سخنانش به موضوع بهره وری و تبدیل دانشجوی تئوری به نیروی فنی سخن گفت که زمینه اجرای طرح های خود را داشته باشد.

در ادامه محمد جلالی، دبیر کمیسیون انجمن های علمی ایران همچون دیگر سخنرانان به تکراری گویی و مبهم گویی بسنده کرد و اعلام نمود اولویت ها در هفته پژوهش در جهت پیشرفت کشور و استفاده از ظرفیت های داخلی است.

جلالی ادامه داد: ما تلاش می‌کنیم از تمام توان و ظرفیت انجمن‌ها استفاده کنیم.

این گفته ها در خصوص دانشجویان و مساله انجمن های علمی در حالی مطرح می شود که چرخ های صنعتی کشور یکی پس از دیگر پنچر می شوند و توان حرکت ندارند.

دانشجویان غالبا می دانند که امیدی به یافتن شغل و حتی در صورت داشتن ایده و طرح، امیدی به پیاده سازی آنان و حمایت متولیان نیست. از همین روی طبق آخرین آمارهای منتشر شده در خصوص متقاضیان شرکت در آزمون سراسری کارشناسی ارشد سال ۹۸، تا کنون تنها ۴۵٧ هزار نفر در سایت سازمان سنجش ثبت نام کرده اند! سازمان سنجش در اطلاعیه ای اعلام کرد متقاضیان می توانند در بازه زمانی ٢٨ بهمن ماه تا ۱ اسفندماه نیز مجددا ثبت نام کنند.

با توجه به روند کاهشی ثبت نام کنندگان از سال ٩۳ تا ٩۷ به استثنای چند درصد رشد در سال ٩۶، به نظر می رسد این روند ادامه داشته و تعداد ثبت نام کنندگان در این آزمون، رکورد معکوس بزند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top