آخرین اخبار

نظریه بازی ها، گیاهان و زامبی ها و برنج دزدی!

نظریهٔ بازی با استفاده از مدل‌های ریاضی به تحلیل روش‌های همکاری یا رقابت موجودات منطقی و هوشمند می‌پردازد. در توضیح آن در ویکی پدیا چنین آمده که نظریه بازی تلاش می‌کند تا رفتار ریاضی حاکم بر یک موقعیت راهبردی(تضارب منافع) را مدل‌سازی کند.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

برخی بازی ها نظیر گیاهان در برابر زامبی ها (Plants vs Zombies) در عین جذابیت های بصری هرچند ساده اما به شدت استراتژیک هستند. در این بازی کاربر می بایست با توجه به کاربرد ابزارهایی که در اختیار دارد (انواع گیاهان)، آنها را در موقعیت های مناسبی گذاشته تا از ورود زامبی ها به "خانه" جلوگیری کند.

نظریهٔ بازی با استفاده از مدل‌های ریاضی به تحلیل روش‌های همکاری یا رقابت موجودات منطقی و هوشمند می‌پردازد. در توضیح آن در ویکی پدیا چنین آمده که نظریه بازی تلاش می‌کند تا رفتار ریاضی حاکم بر یک موقعیت راهبردی(تضارب منافع) را مدل‌سازی کند. این موقعیت، زمانی پدید می‌آید که موفقیتِ یک فرد وابسته به راهبردهایی است که دیگران انتخاب می‌کنند. هدفِ نهاییِ این دانش، یافتنِ راه‌بردِ بهینه برای بازیکنان است.

این بدان معنی است که کاربر می بایست با استفاده از امکاناتی که در اختیار دارد، "خانه" را از گزند مهاجمین حفظ کند. اگر در این بازی "خانه" را متعلق به خود ندانیم، این نظریه شکلی عینی پیدا می کند.

همین موضوع را کمی مصداقی تر و در شرایط فعلی می توان مورد بررسی قرار داد.

به عنوان مثال رییس کلانتری ۱۲۳ نیاوران از دستگیری باند سرقت منازل در محدوده خیابان نیاوران خبر داد.

سارقان که به ورزشگاه آجودانیه در محدوده خیابان نیاوران در تهران دستبرد زده بودند، محموله قابل تاملی را در اختیار گرفتند؛ برنج!

سرهنگ خلیل لطفی (رییس کلانتری ۱۲۳ نیاوران) درباره جزییات این خبر به ایلنا گفت: بلافاصله بعد از اعلام سرقت به کلانتری، ماموران در محل سرقت حاضر شده و متوجه می‌شوند شاکی در محل حضور دارد و اعلام می‌کند ۱۵۰۰ کیلوگرم برنج از مجموعه ورزشی آجودانیه به سرقت رفته است.

آنچه که مشخص است سارقان دیگر تنها به دنبال زیور آلاتی نظیر جواهرات و یا پول نقد صرفا نیستند. آنها در مرفه نشین محله در شمال تهران، "برنج" دزدیده اند.

بدون آنکه قصدی در خصوص قضاوت داشته باشیم و بخواهیم وارد مسائل اجتماعی شویم، اگر به فرض، سارقین را "زامبی ها"، محل سرقت را "خانه" و پلیس را "گیاهان" بدانیم، زامبی ها موفق شده اند گیاهان را از میان بردارند و "مغز" صاحبخانه را بخورند.

اینطور که مشخص شده است، استراتژی ها برای مقابله با زامبی ها رو به شکست است و از آن بدتر تعداد خورندگان بیشتر و هوشمندانه تر می شود.

زامبی ها گرسنه اند و راهی به جز حمله ندارند. حفاظت از "مغز" هم احتمالا رو به شکست می رود و احتمالا با گسترش گرسنگی، شاهد افزایش جمعی خواهیم بود.

ایران به سمت گرسنگی هرچه بیشتر و فقر روز افزون تر می رود. آخرین گزارشها از رسیدن خط فقر به ۵ میلیون تومان خبر می دهند و اختلاف میان حقوق های پایه دستوری وزارت کار با تورم و گرانی جاری در جامعه، از آفاتی است که پای گرسنگان را بیشتر به سمت محله های مرفه نشین باز می کند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top