آخرین اخبار

شش تیغه کردن و به درد نخور بودن برای نظام اسلامی

برخی روحانیون حکومتی هنوز تصور می کنند جمهوری اسلامی تازه متولد شده و شرایط کشور همچون شرایط ۴۰ سال پیش است. آنها معتقدند افرادی که ریش خود را از ته می تراشند، کارایی لازم را برای خدمت به جمهوری اسلامی ندارند.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

برخی روحانیون حکومتی هنوز تصور می کنند جمهوری اسلامی تازه متولد شده و شرایط کشور همچون شرایط ۴۰ سال پیش است. آنها معتقدند افرادی که ریش خود را از ته می تراشند، کارایی لازم را برای خدمت به جمهوری اسلامی ندارند.

کاظم حافظ نیا، امام جمعه آستارا می گوید کسی که صورتش را از ته می زند علیرغم کارایی به درد نظام اسلامی نمی خورد. مسئولی که در نظام اسلامی خدمت می کند، باید ظاهر اسلامی داشته باشد.

حفظ ظواهر همیشه در جمهوری اسلامی مورد تاکید بوده است تا جایی که بسیاری از افراد اگرچه به صورت رسمی هیچگاه تایید نشد، اما به دلیل بستن کراوات، تراشیدن ریش خود به طور کامل و موی بلند از ادامه کار در بخش های مختلف اداری در ادارات بازماندند.

بارها و طی بخشنامه های مختلف نحوه پوشش کارکنان ادارات به شکل دستوری اعلام شده است. این دستورات از بالا در برنامه های مختلف تلویزیونی نیز صادر شده اند تا جایی که به عنوان مثال در برنامه "خندوانه" با اجرای رامبد جوان، مدتی قبل بخشنامه ای برای نحوه پوشش بانوان منتشر شد که مورد بحث در شبکه های مختلف اجتماعی قرار گرفت.

خردادماه ۹۴ وزارت کشور طی بخشنامه ای به استانداری ها، حدود حجاب کارکنان زن و مرد در این ادارات را ابلاغ کرد.

بر اساس این ابلاغیه «پوشش کارکنان زن شامل: چادر یا مانتوی غیرچسبان با آستین بلند تا زیر زانو و بدون علائم، شلوار پارچه‌ای، مقنعه بلند به طوری که تمام سر، موها و نواحی گردن پوشیده شود، با رنگ‌های متعارف، عدم استفاده از زینت و زیورآلات غیرمتعارف و عدم استفاده از هرگونه لوازم آرایشی. پوشش کارکنان مرد شامل: رعایت آراستگی و متانت ظاهری، اجتناب از پوشیدن تی‌شرت، پیراهن تنگ یا آستین کوتاه، شلوار تنگ یا جین و لباس‌های دارای نشانه‌های غربی، عدم استفاده از زیورآلات، کمربندهای پهن با سگک غیرمتعارف و پیرایش نامناسب موی سر و صورت.»

اما به نظر می رسد هیچ یک از این بخشنامه ها ذیل یک قانون مشخص حتی با در نظر گرفتن و پذیرفتن تفاسیر مختلف قرار ندارند و از این رو، هر ارگان و نهادی برای خود بخشنامه ای صادر می کند.

در همین راستا دانشگاه آزاد اسلامی چندی قبل در یک بخشنامه ای نحوه پوشش دختران دانشجو حتی در خوابگاه دانشگاه را تشریح کرد که به نظر می رسد روندی در راستای ساخت یک چهره از فضای کشور است.

برای نظام ایران مهم تنها این است که ظواهر حفظ و رعایت شوند. بارها شنیده شده که متولیان امر حجاب و افرادی که نهی از منکر می کنند، می گویند اینجا کشور اسلامی است و اگر خارجی هایی را به ایران بیایند نباید فکر کنند اینجا هم مثل اروپا است و بی بند و باری وجود دارد.

این در حالی است که گزارشات مختلف حکایت از این دارد که مردم به شکل کاملا محسوس پس از خروج از ادارات و رهایی از سیستم دولتی، به شکل آزادانه تری در منازل و در روابط خود با یکدیگر برخورد می کنند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top