آخرین اخبار

برنامه علمی ای که مورد انتقاد و تمسخر قرار گرفت

برنامه های به ظاهر علمی تلویزیون ایران نیز بالاخره روی دیگر خود را نشان دادند و مشخص شد که این برنامه ها نیز نه در جهت ارتقای سطح اطلاعات عمومی مردم که صرفا یک هدف دارد و آن سرگرم کردن صرف مردم بدون آگاهی رسانی است.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

برنامه های به ظاهر علمی تلویزیون ایران نیز بالاخره روی دیگر خود را نشان دادند و مشخص شد که این برنامه ها نیز نه در جهت ارتقای سطح اطلاعات عمومی مردم که صرفا یک هدف دارد و آن سرگرم کردن صرف مردم بدون آگاهی رسانی است.

در یکی از آخرین برنامه های شبکه ۳ سیمای جمهوری اسلامی که با عنوان شبکه جوان شناخته می شود، مجری برنامه -محمدرضا گلزار- پرسش عجیبی از شرکت کننده می پرسد که باعث تعجب کاربران شبکه های اجتماعی شد.

نام این برنامه، "برنده باش" است که در آن با طرح سلسله سوالاتی و ارائه پاسخ های چهار گزینه ای، شرکت کننده به مراحل بالاتر می رود.

در برنامه اول دی ماه یکی از سوالات مطرح شده این بود که کدام رنگ مورد علاقه سحر قریشی نیست؟!

سحر قریشی بازیگر سینما و تلویزیون است و تحصیلات او تنها به داشتن یک مدرک دیپلم تجربی محدود می شود. او به هیچ عنوان تحصیلات آکادمیک و حتی آزاد در حوزه کاری اش نیز ندارد و بازیگری را به صورت تجربی کار کرده است.

در دعوت از او توسط رضا رشیدپور در برنامه "دید در شب"، وقتی از خانم قریشی در خصوص برخی سینماگران شناخته شده سوال می شود او نه فوردکاپولا را می شناسد و نه وینچستر و آلپاچینو را!

پرسشی که به وجود می آید این است که فردی که برندگان جوایز اسکار و کارگردان "پدرخوانده" و نه حتی رییس سازمان صدا و سیما را نمی شناسد، چرا باید رنگی را که دوست ندارد، مورد پرسش شرکت کنندگان یک برنامه به ظاهر علمی واقع شود؟

صدا و سیما هر روز بیشتر به قعر چاهی می رود که بالا کشیدن آن سخت تر می شود.

در برنامه اخیر "خندوانه" با اجرای رامبد جوان نیز شب گذشته تلاش شد تا نوعی جذابیت برای مخاطب به وجود آید و در این برنامه فرد بازنده (مهران غفوریان) به ظاهر از برنامه قهر کرد تا دقایق بیشتری مخاطب احتمالی صدا و سیما وقت خود را به خاطر این قهر و آشتی صوری تلف کند.

یک کارشناس و منتقد سینما و تلویزیون در مصاحبه ای با خبرگزاری دانشجویان ایران گفت بسیاری از نیروهای کارمند صداوسیما که حقوق بگیر هستند، نیروی اداری‌اند و نه نیروی تولیدی.

شاهین امین در این رابطه می گوید: سازمان صدا وسیما بی دلیل نیروهایش افزایش یافته و هیچ شبکه‌ای در دنیا به اندازه سازمان صداوسیما نیروی حقوق بگیر ندارند و این هزینه را صرف نمی‌کند. همچنین بسیاری از نیروهای کارمند صداوسیما که حقوق بگیر هستند، نیروی اداری‌اند و نه نیروی تولیدی. این نسبت وحشتناک است و در رسانه یک آفت محسوب می‌شود. بودجه‌های صدا و سیما را بیشتر هزینه‌های جاری آن می‌بلعد تا تولیدی؛ البته در کنار این مسائل هزینه تولید هم در صداوسیما به نسبت خروجی آن بالاست که خود سازمان باید دلیل آن را پیدا کند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top