آخرین اخبار

۹ دی؛ حنایی که دیگر رنگی ندارد

نهم دی ۱۳۸۸ شهر تهران و سایر شهرهای بزرگ کشور صحنه پر طمطراقی را همچون خوراکی لذیذ تقدیم صدا و سیما کرد. مردمی بهت زده شده حدود ۷ ماه در خیابان ها و به بهانه های مختلف آمدند و رفتند.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

نهم دی ۱۳۸۸ شهر تهران و سایر شهرهای بزرگ کشور صحنه پر طمطراقی را همچون خوراکی لذیذ تقدیم صدا و سیما کرد. مردمی بهت زده شده حدود ۷ ماه در خیابان ها و به بهانه های مختلف آمدند و رفتند.

علی خامنه ای همان ابتدا سخنرانی کرد و مسئولیت خون های ریخته شده را به گردن کسانی انداخت که به کف خیابان آمده بودند؛ دستوری واضح برای کشتار شهروندان معترض!

اما کسی ساکت نشد و اگرچه از تعداد معترضین هر ماه کمتر می شد اما تعدادشان آنقدر بود که توجه و کینه مقامات بالای رژیم را به همراه داشته باشد.

در نهایت با یک هماهنگی خیابان های کشور دوباره اشغال شد. این بار عده قابل توجهی با پلاکاردهای زرد رنگ و با مضامینی حکومتی به صحنه آمدند تا "بساط فتنه" را جمع کنند.

این روش حکومت روبرو کردن مردم با یکدیگر و برادر در مقابل خواهر قرار دادن بود. آنها تنها به خوراک رسانه ای و قوت قلب نیاز داشتند و برای به دست آوردن این دو، مردم را مقابل یکدیگر قرار دادند.

در جمهوری اسلامی هر مسئله ای که حکومت بخواهد، حیثیتی می شود. مراسم ۹ دی نیز حیثیتی شد و حتی هفته نامه ای به نام این روز و به سردبیری حمید رسایی، روحانی تندروی حامی محمود احمدی نژاد منتشر می شد که تا سال گذشته وبسایتی فعال داشت.

نام برخی میادین، اماکن و خیابان ها در شهرهای بزرگ و کوچک هم به نام این روز تغییر کرد.

اما اکنون پس از گذشت ۹ سال از ۹ دی ۸۸، خبری از آن همهمه ها نیست در حالی که تظاهرات پراکنده و یک تظاهرات گسترده در دی ماه ۹۶ ادامه یافت و همچنان ادامه دارد.

خبرگزاری های رسمی، چند خطی از راهپیمایی برخی هواداران پیر حکومت نوشتند و علی لاریجانی هم در مجلس چند کلامی به صورت فرمالیته و دستوری گفت!

اعتراضات در ایران ۹۶ بدون رهبری مشخص به ۱۰۰ شهر کشیده شد. اگرچه اسنادی از حضور موافقان حکومتی در نهم دی ۸۸ در این اعتراضات در دسترس نیست اما گستردگی تظاهرات و خاستگاه آن در مشهد، می تواند نشانگر این باشد که ریزش های اساسی از جانب حامیان رژیم نیز رخ داده است.

دستگاه پروپاگاندای جمهوری اسلامی تحت عنوان "صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران" دیگر نمی تواند همچون ۹ سال قبل، "شوآف" کند و از "خیزش رهروان ولایت" یا عباراتی از این دست برای دی ماه ۹۷ استفاده کند.

تنها زنده نگهداشتن واقعه با چند عکس بسته و پلاکاردهای زرد رنگ به نظر برایشان کافی می رسد. البته چیز بیشتری هم اگر بخواهند نصیبشان نخواهد شد.

 

برچسب

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top