آخرین اخبار

اطمینان وزارت صمت به عموم؛ خودرو باز هم تولید خواهد شد

وزارت صنعت، معدن و تجارت یک مجموعه حقوقی و دولتی محسوب می شود. با این حال اینطور به نظر می رسد که همپیمانی این وزارتخانه با شرکت های خصوصی بسیار بیشتر از دلسوزی برای مردمی است که به مجموعه دولت رای دادند تا برایشان کار کند.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

وزارت صنعت، معدن و تجارت یک مجموعه حقوقی و دولتی محسوب می شود. با این حال اینطور به نظر می رسد که همپیمانی این وزارتخانه با شرکت های خصوصی بسیار بیشتر از دلسوزی برای مردمی است که به مجموعه دولت رای دادند تا برایشان کار کند.

نگرانی های وزارت صمت غالبا به سمت خصوصی ها یا در اصطلاح صحیح تر خصولتی ها بوده است. این وزارتخانه به جای آنکه نگران وضعیت مردم از مناظر مختلف باشد، نگران خودروسازان و شرکت های خودروسازی است که به اعتقاد عامه، خون آنها را در شیشه کرده اند.

تولید خودروهای بی کیفیت و ناایمن سایپا و ایران خودرو، سالانه جان حدود ۲۰,۰۰۰ نفر در جاده ها را می گیرد. اگرچه رانندگی ناایمن، کیفیت بد آسفالت جاده ها، خواب آلودگی و مواردی از این دست نیز در این موضوع دخیل هستند اما به گواه پلیس ایران، خودروهای بی‌کیفیت یکی از علل عمده مرگ در جاده های کشور است.

این موضوع دستمایه طنز برخی طنزپردازان نظیر مهران مدیری نیز شده بود. وی در یکی از برنامه های "دورهمی" نسبت به در دسترس بودن اتومبیل پراید و مرگ در پی استفاده از این خودرو با زبان طنز انتقاد کرده بود.

در اطلاعیه جدید وزارت صمت در خصوص رفع نگرانی تولیدکنندگان خودرو در ایران، اعلام شده که با وجود تحریم‌ها، مشکلی برای تولید خودرو در سال آینده وجود نخواهد داشت.

همچنین چراغ سبز حسن روحانی نسبت به افزایش قیمت خودروها نشانگر این است که پیش فروش خودروهای پر استفاده با قیمت های نجومی مواجه خواهد بود.

شرکت های خودروسازی در اقدامی هماهنگ از دو ماه پیش تا کنون تلاش کرده اند قیمت کارخانه را به قیمت بازار نزدیک کنند.

این اقدام اینگونه توجیه شده است که با این روش، دست دلالان بازار خودرو از بازار کوتاه خواهد شد.

اما این بهانه بسیار واهی به نظر می رسد به این دلیل که شرکت های خودروسازی می توانستند با پیش فروش اینترنتی، خودروها را با قیمت مناسب به خریداران واقعی بفروشند و آن ها را درب منزل یا کارخانه تحویل بدهند.

بعدتر "سعید مدنی" رییس سابق سایپا تمام این ادعاها را بدون صحبت در این رابطه رد کرد و اعلام کرد حتی پراید با قیمت ۳۵ میلیون تومان هم برای شرکت زیان ده است.

سال ۹۸ سال ادامه داری برای خودروسازان خواهد بود تا خودروهای بی کیفیت و ناایمن خود را جهت بازی با جان و پول مردم روانه بازار کنند.

وزارت صنعت نیز در این میان، پشت گرمی خوبی برای آنان است و اصولا باقی مسائل همچون میزان ترافیک شهرها، آلودگی و محیط زیست و مرگ و میر جاده ها اهمیتی ندارد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top