آخرین اخبار

ما هم موافق طلا گرفتن مجسمه واعظی هستیم

در میان همهمه قدرت طلبی های اصلاح طلبان، روحانی به همه شان پشت کرد. اوج نزدیکی حسن روحانی با اصلاح طلبان، شامی بود که در کنار آنها صرف کرد. اما همان ضیافت شام هم با افراد مشخص و ساکتی بود که احتمالا خود را برای انتخابات بعد آماده می کنند.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

وعده هایم را فراموش نکرده ام. به عهدی که با مردم بستم وفادارم. به خاطر رای شعار ندادم. قول هایم را یادم نرفته است....

این ها جملات رئیس جمهور حسن روحانی است. همان که از روز نخست وعده داد و در این ۵ سال هم وعده داد که وعده هایش را جامه عمل می پوشاند.

در میان همهمه قدرت طلبی های اصلاح طلبان، روحانی به همه شان پشت کرد. اوج نزدیکی حسن روحانی با اصلاح طلبان، شامی بود که در کنار آنها صرف کرد. اما همان ضیافت شام هم با افراد مشخص و ساکتی بود که احتمالا خود را برای انتخابات بعد آماده می کنند.

اصلاح طلبان همچون اصولگرایان حامی احمدی نژاد در انتخابات یک به یک خود را با خجالت کنار کشیدند. در انتخابات ۸۴ که با ائتلاف اصولگرایان برای انتخاب احمدی نژاد همراه شد، پس از گذشت کمتر از ۱۰ سال، موتلفه ای ها (مشخصا در ۸۸)، جبهه پیروان خط امام و رهبری، جبهه پایداری، انصار حزب الله و افراد شاخص اصولگرایی یک به یک از اقدامات محمود احمدی نژاد اعلام برائت کردند و چراغ خاموش خود را کنار کشیدند.

همین مساله البته با چراغی که گویا از ابتدا وجود نداشته در مورد حسن روحانی و حامیان اصلاح طلب او روی داد با این تفاوت که اصلاح طلبان خجالت زده، تنها در وهله نخست انتقاد می کردند و پس از چندی آشکارا در روزنامه های وابسته به خود، اعلام کردند که از ابتدا حامی وی نبودند!

با این حال شخص روحانی هر از گاهی در این رابطه صحبت و اذعان می نمود که وعده هایش پا بر جا هستند.

اما تا کنون به این صراحت یک شخص کاملا دولتی و نزدیک به رییس جمهور اینگونه به اصلاح طلبان نتاخته بود.

محمود واعظی، رییس دفتر حسن روحانی در پاسخ به یادداشت سعید حجاریان -از تئوریسین های وزارت اطلاعات و اصلاح طلبان- که در آن به ائتلاف میان روحانی و اصلاح طلبان اشاره کرده بود واکنش نشان داد.

واعظی گفت "اینکه ما در سال ۹۶ با گروهی (اصلاح‌طلبان) نشسته باشیم و با هم چیزی را به‌عنوان ائتلاف امضا کرده باشیم، خیر، نه در سال ۹۲ این کار را کرده‌ایم و نه در سال ۹۶."

او حتی نام اصلاح طلبان را نمی برد و خبرگزاری تسنیم مجبور می شود واژه اصلاح طلبان را در پرانتز قید کند. واعظی، اصلاح طلبان را یک "گروه" می داند و همچون احمدی نژاد اصرار دارد که دولت را از اصلاح طلبان جدا کند.

این صحبت ها واکنش های زیادی را در محافل اصلاح طلبی برانگیخته است. محمدعلی ابطحی، رییس دفتر محمد خاتمی با تمسخر جایگزین خود، نوشته است: اصلاح طلب‌ها باید مجسمه آقای واعظی را طلا بگیرند. باز گفته روحانی در انتخابات با اصلاحات ائتلاف نداشته و پیروز انتخابات حزب اعتدال بوده. وی در ادامه نوشته است: "به رو نیاورید اسم این حزب {اعتدال و توسعه} را نشنیده بودید! اصلا همه کارهای این جنس خوب بیخ ریش حزب پیروز اعتدال و توسعه و آقای واعظی. قَبِلتْ را بگید، کِل بکشیم."

محمود واعظی افرادی چون سعید حجاریان را در زمره اصلاح طلبان تندرو دسته بندی می کند. به نظر می رسد اشاره او همچنین به احزابی نظیر "مشارکت" و "مجاهدین انقلاب اسلامی" باشد.

دولت روحانی هر روز از مردم دورتر می شود و این دوری کاملا قابل لمس است. در اعتراضات سال گذشته، شعار "اصلاح طلب اصولگرا دیگه تمومه ماجرا" که توسط مردم در خیابان ها به صراحت شنیده شد، واکنش تندروهای اصلاح طلب را نیز به همراه داشت. از نامه خاتمی و مجمع روحانیون مبارز تا کرکس خواندن افراد!

اشاره به کرکس و انتصاب آن به مردم معترض توسط حمیدرضا جلایی پور مفهوم مشخصی دارد. کرکس از پرندگانی است که لاشه خوار است و جیره غذایی خود را از پسمانده لاشه حیوانات شکار شده توسط حیوانات دیگر تهیه می کند.

این دور شدن دولت از مردم تنها به بی تفاوتی و بی اهمیتی ختم نمی شود. دولت روحانی در این مدت جسارت پیدا کرده است تا مقابل معترضان نیز قرار بگیرد.

در حالی که حسن روحانی در رابطه با موضوع آزار و شکنجه اسماعیل بخشی، نماینده کارگران هفت تپه، درخواست رسیدگی داده بود، برای رییس دفتر او مبرهن شده که بخشی دروغ می گوید و باید تاوان کارش را بپردازد.

از همین رو به علت خدشه دار کردن نظام و وزارت اطلاعات، این وزارتخانه می تواند از اسماعیل بخشی شکایت کند تا احتمالا پس از بازداشت مجدد، وی را مورد شکنجه قرار دهند؛ رویه ای جاری در جمهوری اسلامی که اگرچه در قانون منع شده اما به بهانه های مذهبی - سیاسی انجام می پذیرد.

وی با استناد به گزارش وزارت اطلاعات گفته است که اسماعیل بخشی کارگر کارخانه نیشکر هفت تپه از سوی وزارت اطلاعات شکنجه نشده و "حق وزارت اطلاعات و نظام است که از این شخص به دلیل اظهاراتش شکایت شود".

شکایت وزارت اطلاعات و نظام از یک شخص عادی به طور حتم مشخص است که به چه مقصدی خواهد رسید.

فرزانه زیلابی، وکیل آقای بخشی گفته است که موکل او برای تکذیب سخنانش، تحت فشار قرار گرفته است اما تا کنون این فشارها سبب بازپس گیری حرف های وی نشده است.

گزارشات متعددی از اعمال شکنجه بر زندانیان در ایران منتشر شده که آنها پس از آزادی اعلام کرده اند که تحت فشار شدید وزارت اطلاعات برای بازگو نکردن آنچه که در داخل زندان اتفاق افتاده هستند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top