آخرین اخبار

نقد نخست فضا دادن به غیر بسیجیان است

قائم‌مقام و سرپرست مرکز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی وزارت آموزش‌وپرورش در نشست سه ماه یک بار با مسئولین بسیج دانش آموزی، نقد سازنده آموزش و پرورش را موجب تقویت این وزارتخانه دانست.

7 ماه قبل
صحرا پورایی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

قائم‌مقام و سرپرست مرکز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی وزارت آموزش‌وپرورش در نشست سه ماه یک بار با مسئولین بسیج دانش آموزی، نقد سازنده آموزش و پرورش را موجب تقویت این وزارتخانه دانست.

در این نشست، دائما بر همیاری های بسیج دانش آموزی و دانش آموزان بسیجی تاکید و صحبت هایی تکراری در مورد صحبت های رهبر جمهوری اسلامی و اقتصاد مقاومتی بیان شد.

امیرعلی نعمت الهی گفت: بسیجیان به عنوان دلسوزان انقلاب می توانند در شاداب سازی مدارس و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی موثر باشند.

آسیب های اجتماعی و مساله شاداب سازی مدارس هر دو به طور دقیق به همین مسئولین بسیجی در مدارس باز می گردد.

در طی یک دهه اخیر پرونده های زیادی خصوصا از سال ۱۳۹۰ به این سو در خصوص تعرضات جنسی توسط معلمین بسیجی به دانش آموزان باز شده است که تقریبا در همه موارد، فرد متجاوز تبرئه شده است.

همین موضوع در دانشگاه ها حاکم است. اخبار دقیقی از فعالیت اساتید شناخته شده که با دستگاه های اطلاعاتی - امنیتی کار می کنند و اگرچه نه با زور و به شکل تجاوز جنسی، که با ایجاد فضای کاذب امید برای دانشجویان، سعی دارند تا با بذل و بخشش مالی، دانشجویان را جهت مقاصد جنسی خود از فضای دانشگاه دور کنند.

مدتی قبل نیز خبر تجاوز جنسی نماینده ملکان در مجلس شورای اسلامی که در نهایت به مرگ مشکوک شهروند مورد تعرض قرار گرفته انجامید، حاشیه ساز شد و این خبر همچنان در سرخط خبرها قرار دارد.

با این حال روحیه بخشی به مدارس از طریق دانش آموزان و معلمان بسیجی موردی کاملا آزمایش شده که با پاسخ منفی مواجه گشته است.

در مدارس طیفی که دانش آموز بسیجی هستند، مورد حمایت سایرین قرار می گیرند و به آنها مسئولیت هایی در جهت هدایت و رهبری دیگر دانش آموزان واگذار می شود.

معمولا دانش آموزان از این افراد باید تبعیت کنند چرا که عدم تبعیت منجر به منزوی شدن آنها و شاید در مراحل بالاتر خطر مواجهه با مربیان پرورشی را داشته باشد.

در همین حال، دانش آموز تنها به دو دلیل: ۱- عدم جدا افتادن از جمع؛ ۲- احساس نیاز به دیده شدن، سعی می کند خود را به درجه ای از دانش آموز بسیجی برساند.

با این حال جدا از فضای مدرسه، این دانش آموزان با یکدیگر به بازی مشغول می شوند و هدایت کننده بسیجی آنها در مدرسه هم می داند که حیطه اختیاراتش تنها در مدرسه است.

همین امر موجب دو قطبی در مدارس می شود. دانش آموزانی که فرمان می دهند و دانش آموزانی که در یک فضای پادگانی فرمان می برند.

با این وجود قائم مقام مرکز امور هماهنگی از همگان خواسته است تا نقدی سازنده به این وزارتخانه داشته باشند.

به گواه خبرگزاری های رسمی بیشترین سهم از بودجه سال ۱۳۹۸ در اختیار آموزش و پرورش قرار گرفته است. لذا انتظار می رود با فعال سازی پروژه های نشاط آور، نزدیکی دانش آموزان به یکدیگر در اولویت قرار گیرد و بساط پروژه های تشویق به بسیجی بودن اگر حذف نمی شود حداقل با جهت دهی آنها به بخش های فرهنگی و بهداشت هدایت گردد.

دانش آموزان باید بدانند همه در پیشرفت محیط آموزشی خود دخیل هستند و اتفاقا مسئولیت سنگین تر بر عهده دانش آموزان بسیجی است که به اموری نظیر نظافت یا کتابداری بپردازند.

سلب مسئولیت از این افراد و دستور دادن به سایرین این شائبه را به وجود می آورد که بسیجی بودن از مدرسه تا کسب مدارج عالی تنها فرماندهی و تن پروری است.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top