آخرین اخبار

آمادگی همه نهادها با یکدیگر؛ شورای مدیریت بحران تشکیل می شود

از زمان اعلام کلید واژه فتنه ۹۸ تا کنون به صورت جسته و گریخته حرفهای زیادی زده شده و مشخص است که تحرکاتی در بالا وجود دارد. واکنش های مقامات امنیتی جمهوری اسلامی به غایت بیشتر از آن چیزی است که از تحلیل های عامه بر می آید.

7 ماه قبل
بیان
A- A A+

از زمان اعلام کلید واژه فتنه ۹۸ تا کنون به صورت جسته و گریخته حرفهای زیادی زده شده و مشخص است که تحرکاتی در بالا وجود دارد.

واکنش های مقامات امنیتی جمهوری اسلامی به غایت بیشتر از آن چیزی است که از تحلیل های عامه بر می آید.

محمود علوی آذر ماه امسال از اتحاد اپوزیسیون ایران خبر داده و اظهار نگرانی کرده بود.

پیش از آن حیدر مصلحی مشاور عالی نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران، گفته بود در سال ۹۷ یا ۹۸ فتنه دیگری در راه است که این بار به طور مشخص ولی فقیه را هدف قرار خواهد داد.

سال ۹۷ هنوز به اتمام نرسیده است با این حال مقامات امنیتی و نظامی معتقدند هر لحظه ممکن است حوادثی در شرف وقوع باشد.

یکی از نقاط عطف در روزهای باقیمانده تا پایان سال، به روز ۲۲ بهمن بر می گردد.

سردار حسین اشتری، فرمانده ناجا به تازگی گفته است دشمن برای ۲۲ بهمن برنامه دارد و همه باید هوشیار باشند.

پس از طرح کلیدواژه فتنه ۹۸، کتابی تحت عنوان "فتنه تغلب" از سوی دفتر نشر آثار علی خامنه ای منتشر شد و به انضمام آن، فیلمی درج شد که به ظاهر ناگفته هایی از جلسه محرمانه و گفت و گوهای علی خامنه ای با میرحسین موسوی را در آن فاش می ساخت.

میرحسین موسوی تنها سه روز پس از انتشار این فیلم، با ارسال نامه ای خواستار پخش کامل تمام گفت و گو شد.

نقوی حسینی و هاشم زایی هر یک به طرق مختلف نسبت به وقایع پیش رو در سال آینده هشدار دادند.

با این حال علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به پرسشی درباره طرح موضوع فتنه ۹۸ که این‌روزها در برخی تریبون‌ها و توسط برخی سیاسیون بر آن مانور داده می‌شود گفت: من دقیقا نمی‌دانم بر چه اساسی این صحبت‌ها مطرح می‌شود شاید بهتر باشد از خود این افراد سوال شود که قرار است دوباره چه فتنه‌ای را برپا کنید؟!

این سخنان با واکنش تند احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد مواجه شد.

با این همه، مطمئنا حوادثی در پیش روی رژیم جمهوری اسلامی وجود خواهد شد.

از همین رو، روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی به شکل غیر منتظره ای طرح اجرایی "شورای عالی مدیریت بحران" را تصویب کرد.

هرچند که در طرح این موضوع، حوادث طبیعی به صورت پر رنگ و سایر موضوعات کمرنگ تر مطرح شده است، اما در بندهای اعلامی، مشخصا به شرایط بحرانی ناشی از وضعیت جنگی، اعتراضات و شورش های شهری نیز اشاره شده است.

بر اساس ماده ۲ این لایحه قوای سه گانه جمهوری اسلامی ایران اعم از وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، موسسات و شرکت‌های دولتی، موسسات انتفاعی وابسته به دولت، بانک‌ها و موسسات اعتباری دولتی، شرکت‌های بیمه دولتی و همچنین موسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی، موسسات عمومی، بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی، نیروهای نظامی، امنیتی و انتظامی، کلیه نهادها و واحدهای زیر نظر مقام معظم رهبری با اذن معظم له و دستگاه‌ها و واحدهایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر یا تصریح نام است اعم از اینکه قانون خاص خود را داشته یا از قوانین و مقررات عام تبعیت نمایند و موسسات و شرکت‌های وابسته یا تابعه آنها مشمول این قانون می‌باشند.

در بند الف توضیحات این لایحه در خصوص مخاطرات و تهدیدات ناشی از کنش های انسانی صراحتا پیشگیری از آن توصیه شده است.

الف: مخاطره: پدیده طبیعی یا کنش انسانی (به جز موارد نظامی، امنیتی و اجتماعی) که در صورت وقوع در محیط یا جامعه آسیب پذیر می‌تواند تبدیل به یک بحران و حادثه خسارت بار شود.

به نظر می رسد چهل سالگی انقلاب اسلامی ایران به سادگی به بار نخواهد نشست و اقدامات این چنینی نظیر تشکیل شورای بحران، رزمایش قطع اینترنت و آمادگی برای فتنه ۹۸، تلاش هایی جهت پیشگیری از به مخاطره افتادن جدی انقلاب است.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top