آخرین اخبار

فیلترینگ با مزاحمت تلفنی قابل قیاس نیست؛ امید واهی ندهید!

بعضی مسئولین در ایران طوری با پدیده ها برخورد می کنند گویی اصولا برای اهالی یک منظومه دیگر صحبت می کنند. دوری این مسئولین و در عین حال خود را نزدیک نشان دادن به رویدادهای جاری در کشور، یکی از آفات است.

7 ماه قبل
بیان
A- A A+

بعضی مسئولین در ایران طوری با پدیده ها برخورد می کنند گویی اصولا برای اهالی یک منظومه دیگر صحبت می کنند. دوری این مسئولین و در عین حال خود را نزدیک نشان دادن به رویدادهای جاری در کشور، یکی از آفات است.

در شرایطی که یک مسئول اگر سکوت کند بهتر از آن است که حرفی بزند، بعضا حرف هایی زده می شوند که همان نتیجه بالا را می دهد.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس یکی از این افراد است که وقتی درمورد اینترنت صحبت می کند، معلوم نیست از چه چیزی حرف می زند.

میرحمایت میرزاده، سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار ایلنا، موضوع فیلترینگ را با مزاحمت های تلفنی مقایسه کرده است.

او معتقد است همانطور که روزی مزاحمت های تلفنی وجود داشت و امروز دیگر وجود ندارد، روزی هم فیلترینگ در کشور بلاموضوع می شود.

اشاره وی به دوره ای است که هنوز تلفن های خانگی با قابلیت "کالر آیدی" در دسترس همگان نبود و برخی از مردم شماره ای را به طور اتفاقی می گرفتند و ایجاد مزاحمت تلفنی می کردند؛ رویه ای که امروز با وجود چنین قابلیتی اما وزارت اطلاعات از آن برای ایجاد اختلال در اعصاب خانواده هایی که فرد مخالف در آنها حضور دارد استفاده می کند.

مخالفان جمهوری اسلامی بارها ذکر کرده اند که اپراتورها و بازجویان وزارت اطلاعات با آنها تماس گرفته و فرد مشخص یا عضوی از خانواده را تهدید می کند.

این عضو فراکسیون "اینترنت" را همه چیز می داند به جز آنچه که هست! وی اینترنت را چاقویی می بیند که می توان با آن میوه ای را پوست کند یا در شکم فرد دیگری فرو نمود.

به گفته این نماینده اصلاح طلب «بالاخره یک روز این فیلترینگ هم تمام خواهد شد. ما باید یاد بگیریم که سطح فرهنگ جامعه و فرزندانمان را بالا ببریم تا از این چاقو درست استفاده کنند و به شکم کسی نزنند. این بحث قطعا هم حل خواهد شد.»

از سوی دیگر اینترنت از دید وی و اغلب مسئولین، وسیله ای است که از آن باید به شکل ۲۴ ساعته در راستای منویات نظام و رهبری استفاده نمود.

میرزاده در این رابطه یادآور شد: «خیلی‌ها که در فضای مجازی هستند ۲۴ ساعته برای کشور و نظام و اعتقاداتش از این فضا استفاده می‌کنند کسی دیگر هم به شکلی دیگر استفاده می‌کند.»

البته وی مشخص نکرد که چگونه یک انسان می تواند ۲۴ ساعته پشت کامپیوتر بنشیند و به دفاع از اعتقاداتش بپردازد یا اصولا چطور یک فرد می تواند ۲۴ ساعت یک کار را انجام دهد!

با این حال قیاس صورت گرفته نیز توجیه ندارد چرا که مزاحمت های تلفنی موضوعی بین الاذهانی و در بطن جامعه بوده که از بین رفته اما فیلترینگ از بالا و در سطح مقامات نظام است و این دو کاملا بی ارتباط به یکدیگر هستند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top