آخرین اخبار

کاهش بودجه نهادهای خاص فرهنگی و توجه بیشتر به مدارس اوتیسم

بودجه ۹۸ به مجلس ارائه شد و در کمال تعجب، برخی نهادهایی که به طور واضحی با کاهش بودجه مواجه شدند، سکوت کرده اند. اما آیا این سکوت همیشگی خواهد بود یا این آرامش پیش از طوفان است؟

7 ماه قبل
بیان
A- A A+

بودجه ۹۸ به مجلس ارائه شد و در کمال تعجب، برخی نهادهایی که به طور واضحی با کاهش بودجه مواجه شدند، سکوت کرده اند. اما آیا این سکوت همیشگی خواهد بود یا این آرامش پیش از طوفان است؟

مجید قدمی، رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور در سفری به استان اصفهان از راه اندازی مدارس اوتیسم در تمامی استان ها خبر داد.

دولت در زمینه آموزش دانش آموزان مبتلا به اوتیسم تلاش هایی کرده و در لایحه بودجه ای که به مجلس ارائه شد، بودجه مشخصی را در راستای ارتقای مدارس این دانش آموزان و ارتقای سطح آموزش تعریف کرده است.

اما اگرچه این افزایش توجه به مدارس استثنایی آنچنان پر رنگ نیست اما می تواند مثبت انگاشته شود.

در مقابل اما نهادهایی نظیر سپاه و ارتش با کاهش بودجه مواجه شده اند. زمزمه هایی در این رابطه باعث شد تا حرف های از پیش گفته شده دوباره تکرار شوند.

اردیبهشت سال جاری امیر دریادار حبیب‌الله سیاری معاون هماهنگ‌کننده ارتش در خصوص گمانه زنی ها درباره اختلاف میان سپاه و ارتش گفت: «هیچکس نمی‌تواند بین سپاه و ارتش اختلاف ایجاد کند، که اینگونه صحبت‌ها از دهان هرکس خارج شود یا ناآگاه است و یا دشمن و باید با آن مقابله کرد.»

اما آنچه که در بودجه ۹۸ حائز اهمیت است، کاهش پرداختی ها به برخی نهادهایی است که در سال ۹۷ هم به آنها پرداخته شده بود.

این نهادها که همگی تنها بودجه خوار هستند و در عمل هیچگونه تولیدی نداشته و چیزی به کشور اضافه نمی کنند، غالبا مذهبی بوده یا افراد تصمیم گیر در این حوزه ها به باندهای قدرت و ثروت متصل هستند.

حسن آقامیری، روحانی خلع لباس شده نسبت به یکی از این نهادها و پولی که دریافت می کنند انتقاد کرد.

انتقاد او به فرهنگستان زبان و ادب فارسی بود که ریاست آن را غلامعلی حداد عادل بر عهده دارد.

آقامیری در این باره و در جلسه ای گفت: شما دقیقا چه کار می کنید؟ برای هر کلمه ای که ابداع می کنید، کلی پول می گیرید. یعنی چی؟ هر کلمه ای که شما می سازید چند میلیون تومان برای ملت هزینه درست می کند.

با این حال نهادهایی مثل فرهنگستان زبان و ادب فارسی، مشخص است چه می کند و کار آنها هیچ چیز نیست جز تولید کلمه که دائما منجر به تمسخر کاربران شبکه های اجتماعی می شود.

اما برخی نهادها نظیر ستاد اقامه نماز، دایره‌المعارف فقه اسلامی، جامعه‌المصطفی‌العالمیه، دانشگاه امام صادق و صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآنی نه تنها فعالیت مثبتی در راستای منافع ملی کشور ندارند که با فعالیت بسیاری از این نهادها، خسارات جبران ناپذیری به کشور وارد شده است.

این نهادها در حالی به نام نهادهای فرهنگی بودجه دریافت می کنند که به طور مشخص دانش آموزان در خرابه ها تحصیل می کنند و بخاری های نفتی جانشان را می گیرد.

اما دولت تصمیم گرفته است بودجه این نهادهای خاص را در سال آینده کاهش دهد. این موضوع می تواند به وضعیت وخیم اقتصادی که دولتی ها بهتر از آن اطلاع دارند برگردد.

با این حال به نظر نمی آید که این ریزش برای این نهادها قابل قبول باشد و احتمالا سنگ اندازی های زیادی در مسیر دولت روحانی در سال ۱۳۹۸ شاهد خواهیم بود.

از همین اکنون زمزمه های دلواپسان شنیده می شود. روز پنجشنبه هفته گذشته، جمعی از دلواپسان در اعتراض به موضوعات تکراری و هزینه ساز پالرمو و FATF و ترکیب آنها با وضعیت معیشتی کارگران هفت تپه تجمع کردند.

احتمالا ترکیب این دو گروه با یکدیگر در راستای تلاش برای فشار بر دولت در ۲ ماهه پایانی سال ۹۷ و آغاز ۹۸ ادامه خواهد داشت با این تفاوت که مردم به طور جدی پیگیر وضعیت معیشت خود بوده اما این نهادها با مغزشویی و تحریک هواداران خود، قصد سوار شدن بر موج اعتراضات مردمی را دارند.

نهادهایی که با ریزش بودجه مواجه شده اند به این ترتیب هستند و وبسایت عصر ایران آنها را منتشر کرده است:

بودجه شورای عالی حوزه علمیه قم در سال ۱۳۹۷، ۴۴۵ میلیارد و ۲۶۸میلیون تومان بوده است و این رقم برای بودجه سال ۱۳۹۸ به عدد ۳۰۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون کاهش یافته است.

بودجه مصوب شورای برنامه‌ریزی و مدیریت حوزه‌های علمیه خراسان در سال جاری، ۱۱۹ میلیارد و ۵۸۸ میلیون تومان بوده است و این رقم برای سال آینده به ۸۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان کاهش یافته است.

بودجه شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در سال جاری، ۶۲میلیارد و ۸۳۲ میلیون تومان بوده است، که این رقم برای سال آینده به ۳۴ میلیارد و ۱۲۰ میلیون تومان کاهش یافته است.

بودجه مجمع جهانی اهل‌بیت در سال جاری ۴۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان بوده است، در حالی که این رقم به ۳۳ میلیارد تومان در ردیف بودجه سال ۱۳۹۸ کاهش یافته است.

بودجه دانشگاه اهل‌بیت در سال ۱۳۹۷، پنج میلیارد و ۵۵۰ میلیون تومان بوده است و این رقم به چهار میلیارد و ۷۰۰میلیون تومان در بودجه سال آینده کاهش یافته است.

بودجه مجمع جهانی تقریب مذاهب در سال ۱۳۹۷، ۳۷ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان بوده است و بودجه سال ۱۳۹۸، ۲۸ میلیارد تومان پیش‌بینی شده است. بودجه این مجموعه نیز کاهش یافته است.

بودجه دانشگاه مذاهب اسلامی در سال جاری ، ۱۷ میلیارد و ۵۸۲ میلیون تومان بوده است و در بودجه پیشنهادی دولت برای سال ۱۳۹۸، این رقم به ۱۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان کاهش یافته است.

بودجه پژوهشکده امام خمینی(ره) در سال جاری ، ۱۰ میلیارد و ۴۹۳ میلیون تومان بوده است و این رقم برای سال آینده به هشت میلیارد و ۵۱۰ میلیون تومان کاهش یافته است.

بودجه موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) که زیر نظر آیت‌الله مصباح یزدی است در سال ۱۳۹۷، ۲۸ میلیارد و ۶ میلیون تومان است، این رقم به ۱۴ میلیارد تومان در بودجه سال ۹۸ کاهش یافته است.

رقم بودجه موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی(ره) در سال جاری ۳۲ میلیارد و ۳۹۸ میلیون تومان بوده است و در بودجه ۹۸ برای این موسسه، رقم ۲۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان کاهش یافته است.

بودجه کتابخانه آیت‌‌الله مرعشی در سال جاری هفت میلیارد و ۴۴۱ میلیون تومان بوده است و این رقم به ۶ میلیارد و ۴۵ میلیون تومان در بودجه سال آینده کاهش یافته است.

بودجه آستان امام خمینی(ره) که تولیت آن را حجت‌الاسلام سید حسن خمینی بر عهده دارد در سال جاری ۲۸ میلیارد تومان بوده است. این رقم در بودجه سال آینده به ۲۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان رسیده است.

بودجه موسسه پژوهشی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۹۷، ۲۹ میلیارد و ۳۰ میلیون تومان بوده است، این رقم در بودجه سال آینده به ۲۵ میلیارد تومان کاهش یافته است.

بودجه سازمان تبلیغات اسلامی در سال جاری ۲۰۳ میلیارد و ۲۴۱ میلیون تومان بوده است و در بودجه سال آینده به ۱۵۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان کاهش یافته است.

بودجه بنیاد دایره‌المعارف اسلامی در سال ۹۷، ۹ میلیارد و ۱۷۳ میلیارد تومان بوده است و این رقم در سال آینده به دو میلیارد تومان کاهش یافته است.

بودجه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در سال جاری ۱۵ میلیارد و ۵۸۳ میلیون تومان بوده است و به رقم ۱۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان در بودجه ۹۸ افزایش یافته است.

بودجه شورای سیاستگذاری ائمه جمعه در سال ۹۷، ۴۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان بوده است، این رقم به ۲۰ میلیارد تومان در بودجه سال آینده کاهش یافته است.

بودجه مرکز رسیدگی به امور مساجد در بودجه سال ۹۷، ۳۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بوده است و در بودجه سال ۹۸، به رقم ۲۸ میلیارد تومان کاهش یافته است.

بودجه ستاد اقامه نماز در سال جاری، ۲۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان بوده است و در بودجه سال ۹۸ به ۱۲ میلیارد تومان کاهش یافته است.

مرکز تحقیقات کامپیوتری اسلامی در سال ۱۳۹۷، ۱۶ میلیارد و ۱۱۹ میلیون تومان بودجه دریافت کرده است، در حالی که در بودجه سال آینده به ۱۲ میلیارد تومان کاهش یافته است.

دایره‌المعارف فقه اسلامی در سال ۹۷، ۵ میلیارد و ۳۸۴ میلیون تومان بودجه دریافت کرده است و این رقم در بودجه سال آینده به ۳ و نیم میلیارد کاهش یافته است.

حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی در سال ۹۷، ۸۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان بودجه دریافت کرده است و این رقم در بودجه سال آینده به ۶۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان کاهش یافته است.

مرکز الگوی ایرانی-اسلامی پیشرفت در سال جاری، ۷ میلیارد و ۹۲۶ میلیون تومان بودجه دریافت کرده است و این رقم در بودجه سال آینده به ۵ میلیارد و ۲۸ میلیون تومان کاهش یافته است.

بودجه شورای سیاستگذاری حوزه خواهران در سال جاری، ۲۷۱ میلیارد و ۳۳۱ میلیون بوده است و این رقم به ۱۶۹ میلیارد و ۷۰۰ میلیون در بودجه ۹۸ کاهش یافته است.

ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر در سال جاری ۴۵ میلیارد تومان بودجه دریافت کرده است و این رقم در بودجه پیشنهادی سال ۱۳۹۸، به ۱۵ میلیارد تومان کاهش یافته است.

بودجه جامعه‌المصطفی‌العالمیه در سال جاری ۳۰۵ میلیارد و ۱۲۰ میلیون تومان بوده است و این رقم در بودجه پیشنهادی دولت برای سال آینده به ۲۰۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان کاهش یافته است.

دانشگاه شهید مطهری در سال ۱۳۹۷، ۱۳ میلیارد و ۱۸ میلیون تومان بودجه دریافت کرده است و این عدد به ۸ میلیارد و ۳۳۰ میلیون تومان در بودجه سال آینده کاهش یافته است.

دانشگاه امام صادق(ع) در سال جاری، ۱۰ میلیارد و ۶۵۹ میلیون تومان دریافت کرده است و رقم بودجه آن به هشت میلیارد تومان در بودجه سال ۹۸ کاهش یافته است.

بودجه نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در سال جاری، ۱۲۹ میلیارد و ۴۶۰ میلیون تومان بوده است و در بودجه پیشنهادی سال آینده به ۸۸ میلیارد و ۱۱۰ میلیون تومان کاهش یافته است.

بودجه صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآنی در سال ۹۷، ۱۰۰ میلیارد تومان بوده است و این رقم به ۲۷ میلیارد تومان در بودجه پیشنهادی سال آینده کاهش یافته است.

رقم حدودی برای بودجه صداوسیما در سال ۹۸ ، یک هزار ۸۴۰ میلیارد تومان اعلام شده است؛ این رقم در سال۹۷، یک هزارو ۶۴۶ میلیارد تومان و در سال‌۹۶ ، یک هزارو ۵۹۸ میلیارد تومان بوده است.

همچنین بودجه شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما در سال ۹۸ دو میلیارد و ۹۲۰ میلیون تومان اعلام شده است. مصارف پیش‌بینی شده افزایش سقف بودجه نیز حدود یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان اعلام شده است.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top