آخرین اخبار

شکست سامانه‎های VOD و رپورتاژ آگهی وبسایت های دانلود فیلم

قبلا در شبکه رسانه ای بیان، گزارشی تحت عنوان «هدف دولت در نابودی سایت های فیلم» درج شد. مضمون گزارش چنین بود که با روی کار آمدن دولت روحانی، وبسایت هایی که به ارائه فیلم های روز می پرداختند نه با فیلترینگ که ادمین های آنان با دستگیری و بیکاری مواجه شدند.

7 ماه قبل
بیان
A- A A+

یک سال قبل در شبکه رسانه ای بیان، گزارشی تحت عنوان «هدف دولت در نابودی سایت های فیلم» درج شد.

مضمون گزارش چنین بود که با روی کار آمدن دولت روحانی، وبسایت هایی که به ارائه فیلم های روز می پرداختند نه با فیلترینگ که ادمین های آنان با دستگیری و بیکاری مواجه شدند.

در همان زمان وبسایت های موازی تحت عنوان سرویس های VOD روی کار آمده اند تا با روش حذف فیزیکی رقیب (نه به معنای قتل!) و ارائه پکیج هایی نظیر "استفاده از خدمات وبسایت بدون مصرف حجم اینترنت" کار خود را به پیش ببرند و مخاطبان را به سوی خود جذب کنند.

اما از همان ابتدا مشخص بود که با توجه به گستردگی تعداد فیلم ها و سریال های تولیدی، اگر این سرویس ها نتوانند خود اقدام به تولید محتوا کنند، حتما ورشکست خواهند شد.

کمابیش این اتفاق افتاد اگرچه برخی از VODها همین راهکار را در پیش گرفتند و به طور مثال سرویس VOD "فیلیمو" تلاش هایی در جهت تولید محتوای اختصاصی انجام داد که آخرین مورد پیش روی این سرویس، سریالی از فریدون جیرانی به نام "نهنگ آبی" است که از ساعاتی دیگر در این وبسایت منتشر خواهد شد و علاقه مندان می توانند با خرید اشتراک، این سریال را ببینند.

پروژه های VOD کپی ناقص و بومی شده ای از سرویس های استریمینگ و تولیدکننده سریال و فیلم نظیر "نتفلیکس"، "آمازون پرایم"، "اچ.بی.او آنلاین" و "یوتیوب مووی" است.

یکی از علت هایی که پروژه های وی.او.دی در ایران با مشکلات اساسی یا حتی شکست روبرو شدند، دخالت وزارت ارشاد در محتوای تمام مجموعه است.

یکی دیگر از این دلایل، حذف رقبایی نظیر "تاینی موویز" و "فرا دانلود" بود که موجبات ناراحتی کاربران علاقه مند به فیلم و سریال بدون سانسور را فراهم آورد.

اما امروز دولت به خوبی متوجه شده است که با اقدامات کاذب نظیر حذف و کپی سازی به جایی نخواهد رسید.

همانطور که با پول مردم، دولت ابتدا فیسبوک، توییتر و تلگرام را فیلتر کرد و چندین پیام رسان بومی با بودجه میلیاردی ساخت و هیچ اقبالی برایش نداشت، همین موضوع در خصوص وضعیت وبسایت های فیلم و سریال صادق است.

اکنون با درک این موضوع، خبرگزاری ایسنا اقدام به معرفی وبسایت های دانلود فیلم، سریال و زیرنویس فارسی کرده و برای آنها رپورتاژ آگهی رد می کند.

هرچند که وبسایت های معرفی شده هم با پیام هایی نظیر تابع قوانین جمهوری اسلامی فعالیت کرده و به جای سانسور بخشهایی از یک سریال، تمام آن مجموعه را در سایت خود قرار نمی دهند، با این حال شکست پروژه موازی سازی با حذف رقیب کاملا مشخص شده است.

دولت به خوبی واقف بر این امر است و البته لازم به ذکر است که این، اوج تلاش وزارت ارتباطات است تا انفعال خود در حوزه فیلترینگ و مساله اینترنت را به نوعی جبران کند هرچند که با معرفی اینگونه وبسایت ها در یک خبرگزاری دولتی، احتمالا اقبال کمتری به سایت معرفی شده وجود خواهد داشت.

در نتیجه می توان اینگونه بیان کرد که موضوع فیلترینگ و محدودیت ره به هیچ کجا نخواهد برد و اینترنت، چیزی نیست که می توان در مقابل آن یک طرفه اقدام کرد.

الیت ها و اندک متفکران در حوزه ارتباطات در وزارت ارتباطات به خوبی می دانند که اگر پیشرفته ترین کشورها در برابر قاچاق سریال و فیلم به دلیل وجود سرویس های تورنت، درمانده شده اند، جمهوری اسلامی قطعا نمی تواند روبروی خواست های تفریحی جوانان یک کشور بایستد و آنها را در عین منع کردن از اینگونه محتوا به سمت محتوای بی کیفیت بومی سوق دهد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top