آخرین اخبار

آژانس اتحادیه اروپا نگران افزایش حملات سایبری ایران است

خبرگزاری رویترز می گوید به منابعی دسترسی پیدا کرده است که هکرهای ایرانی اقدام به برخی خرابکاری های سایبری کرده اند. این گزارش در نوامبر ۲۰۱۸ منتشر شد و نشان می داد هکرهای ایرانی پس از چندین حمله سایبری، تلاش کرده اند تا نفوذ خود را در خاورمیانه گسترش دهد.

7 ماه قبل
بیان
A- A A+

خبرگزاری رویترز می گوید به منابعی دسترسی پیدا کرده است که هکرهای ایرانی اقدام به برخی خرابکاری های سایبری کرده اند. این گزارش در نوامبر ۲۰۱۸ منتشر شد و نشان می داد هکرهای ایرانی پس از چندین حمله سایبری، تلاش کرده اند تا نفوذ خود را در خاورمیانه و حتی فراتر از آن تقویت کنند.

اتحادیه اروپا در پی انجام برخی آزمایشات موشکی ایران از سال ۲۰۱۵ این کشور را تحریم کرده است.

آژانس امنیت ملی اروپا (ENISA) در گزارشی اعلام کرد: "تحریم های تازه اعمال شده علیه ایران احتمالا این کشور را به تشدید فعالیت های تهدید کننده سایبری تحت حمایت دولتی در دستیابی به اهداف ژئوپلیتیک و استراتژیک آن در سطح منطقه ای وا می دارد."

یک مقام ارشد ایرانی این گزارش را رد کرد و گفت: "اینها بخشی از یک جنگ روانی است که توسط ایالات متحده و متحدانش علیه ایران آغاز شده است."

آژانس هکرهای تحت حمایت دولت را به عنوان یکی از بزرگترین تهدیدات امنیتی در حوزه دیجیتال می بیند.

گفته می شود که چین، روسیه و ایران، ۳ کشور فعال و از فعالترین بازیگران اینترنتی برای جاسوسی و خرابکاری در فضای سایبر هستند.

۳ کشور مذکور مکررا اتهامات ایالات متحده را در این رابطه رد کرده اند.

حدود ۱ دهه قبل، کرمی کامپیوتری به نام "استاکس نت" که برای حمله به تاسیسات غنی سازی اورانیوم ایران طراحی شده بود، باعث خرابکاری گسترده در سایت های غنی سازی اورانیوم شد. این حمله مورد تایید ایالات متحده آمریکا و اسرائیل قرار گرفت.

گزارشات مختلفی از خرابکاری های متقابل توسط جمهوری اسلامی نیز بعضا در سال های اخیر منتشر شده است که در برخی نمونه ها می توان به هک سیستم سدهای آبی در خاک آمریکا یا قبوض آب و برق اشاره کرد.

در ماه نوامبر، ایالات متحده ۲ ایرانی را به دلیل همین خرابکاری ها که تحت عنوان "سم سم" فعالیت می کردند تحت تحریم قرار دادند. گزارش شده بود که این افراد در تلاش هستند تا با استفاده از بیت کوین، تحریم های آمریکا علیه ایران را دور بزنند.

ایران پس از آغاز دور دوم تحریم ها، در تلاشی گسترده برای دور زدن تحریم ها، قصد استفاده از سرویس های پرداختی را دارد که امکان رهگیری و شناسایی آنها بسیار دشوار است.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top