آخرین اخبار

وعده های پوچ به مالباختگان سکه ثامن

سکه ثامن چند ماه پس از ورشکستگی در حالی که مدیران آن مشخص نیست در چه مکانی به سر می برند، اما مالباختگان مکان مشخصی دارند و این روزها مکان مشخص تجمعات آنها روبروی دفتر دادستانی است.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

سکه ثامن چند ماه پس از ورشکستگی در حالی که مدیران آن مشخص نیست در چه مکانی به سر می برند، اما مالباختگان مکان مشخصی دارند و این روزها مکان مشخص تجمعات آنها روبروی دفتر دادستانی است.

اعتراض کنندگان معتقدند سکه ثامن مجوز فعالیت دولتی داشته و آرم وزارت صمت را در وبسایت خود جای داده بود که نشان از تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

از سوی دیگر بخشی از اعتراضات به این است که اگر این مجموعه، مجوزی نداشته است، چرا دولت یا اتحادیه طلا و جواهر تهران در زمان فعالیت شرکت، اعلامیه ای مبنی بر عدم وابستگی آن به این اتحادیه صادر نکرده است؟

پاسخ وزارت صمت به نگرانی و خشم مالباختگان افزود. فردوس حاتمی، مدیر اجرایی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با بیان اینکه مشتریان از طریق شبکه‌های اجتماعی جذب سایت سکه ثامن شده‌اند گفت: این سایت پنج ستاره نبود که سطح کاملی از اعتماد را تداعی کند بلکه فقط دو ستاره داشت.

لازم به ذکر است از روز نخست آغاز به کار سامانه E-Namad به هیچ وبسایتی نماد ۵ ستاره اعطا نشده است و تنها در بهترین شرایط وبسایت های فعال در ایران نماد ۲ ستاره دریافت کرده اند که ستاره دوم نشان از انجام تراکنش های مالی تحت پروتکل SSL است.

روز گذشته عبدالصمد خرم‌ابادی معاون دادستان کل کشور در امور نظارت بر دادسراها با مالباختگان سکه ثامن دیدار کرد.

خرم آبادی در این دیدار قول داد که پس از ۶ ماه پیگیر وضعیت مالباختگان بشود.

اما به نظر می رسد این دیدار نیز همچون سایر دیدارها به نتایج مطلوبی نرسد و صرفا تسکینی بر دردهای میلیون ها تومان پول از دست رفته باشد.

کلاهبرداری سکه ثامن بسیار شبیه به وضعیت کلاهبرداری موسسات مالی اعتباری است که تظاهرات گسترده ای را در سراسر ایران به راه انداخت.

در طی ۲ سال گذشته به جز اختلاس های زیادی که با صفرهای نجومی به طور غیرمستقیم، مردم ایران را مالباخته کرد، موضوعاتی نظیر موسسات مالی اعتباری و سکه ثامن، به شکل مستقیم یک شبه بسیاری را مالباخته و ورشکسته کرد و نهادهای مربوطه نیز پاسخگو نیستند.

این وضعیت در خصوص کارخانه ها نیز حاکم است. به طور مثال خریدار و مالک کشت و صنعت هفت تپه پس از آنکه تهدیدهایش در خصوص دولتی نشدن این شرکت بزرگ به ثمر ننشست، از کشور گریخت و خبری از او نیست.

با این حال به نظر می رسد دستگاه قضایی به جای متهمان، شاکیان را مورد ملامت قرار می دهد و نهایت همکاری با متهمان صورت می گیرد.

به طور مثال در پرونده سکه ثامن مالباختگان به آزادی متهم ردیف دوم پرونده که رئیس هیأت مدیره و همسر متهم ردیف اول پرونده است که با قرار تأمین ۳ میلیاردی آزاد شده اعتراض کردند مبنی بر اینکه در پرونده چند صد میلیاردی وثیقه مناسبی صادر نشده و قول بررسی برای تسریع پیشنهاد داده شد تا دو نفر از دادیاران در کنار بازپرس پرونده به دلیل حجم شکات انجام وظیفه کنند.

این وعده ها از جانب مقامات در دادستانی به وکیل مالباختگان داده شده است که احتمالا به دلیل جلوگیری از گسترش اعتراضات تا جای ممکن تلاش می شود تا فضا آرام نگه داشته شود

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top