آخرین اخبار

چهل سال شکست؛ حداد عادل: استقلال طلبی هزینه دارد

غلامعلی حداد عادل، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در دوره های ششم تا نهم به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی در مصاحبه ای وجود آزادی در دوره محمدرضا پهلوی، آخرین پادشاه ایران را «دروغ» خوانده است.

7 ماه قبل
بیان
A- A A+

غلامعلی حداد عادل، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در دوره های ششم تا نهم به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی در مصاحبه ای وجود آزادی در دوره محمدرضا پهلوی، آخرین پادشاه ایران را «دروغ» خوانده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: پیش از انقلاب اسلامی ده هزار زندانی سیاسی در زندان‌های کشور وجود داشته‌است. شاه حتی تحمل اینکه تاکسی‌داران در روزنامه اطلاعات از شرکت تعاونی خود انتقاد کنند را نداشت. جوان‌ها باید بدانند حرف‌هایی که راجع به آزادی در دوران قبل انقلاب زده می‌شود، دروغ است.

عدم وجود آزادی سیاسی تنها موضوع مورد تایید در دوره شاه سابق ایران از جانب همه گروه ها است.

با این حال این وضعیت در ۴۰ سال حکومت جمهوری اسلامی بسیار بدتر شده است.

روح الله خمینی در یک سخنرانی در سال ۱۹۸۰ خواستار «شکستن قلم ها» شده بود که پس از آن نویسندگان، روزنامه نگاران و سخنوران تحت فشار شدید قرار گرفتند و بسیاری از آنان توسط رژیم حاکم کشته شدند.

این وضعیت پس از آیت الله خمینی و در دوره رهبری جدید که اینترنت به عنوان ابزار جدید ابراز عقیده در اختیار نسل جدید قرار گرفت نیز تکرار شد.

مرگ ستار بهشتی و امیدرضا میرصیافی به علت نگارش مطالب انتقادی علیه حکومت در راستای عمل به دستور سالها قبل آقای خمینی بود.

حداد عادل در مورد علل پیروزی انقلاب گفت: «انقلاب نهال نازکی بود که از خاک ایران سر برآورد اما الان به یک درخت تنومند و به یک واقعیت انکارپذیر در جهان تبدیل شده است. نسل جوان که شاهد دوران قبل انقلاب اسلامی و دوران پیروزی انقلاب نبوده است، باید از خود بپرسد چه شد که مردم ایران یکباره علیه رژیم گذشته قیام و جانشان را فدا کرده و هزاران شهید دادند و شاه را از کشور بیرون کرده و امام خمینی (ره) را که هیچ امکان مادی مهمی در اختیار نداشت، به کشور بازگرداندند؟ چه انگیزه‌ی موجب شد این اتفاق در ایران رخ دهد؟»

وی در حالی از در اختیار نبودن هیچ امکان مادی برای آیت الله خمینی سخن می گوید که اسنادی در خصوص حمایت گسترده بازاریان و تجار ایرانی از وی موجود است.

همچنین در سال ۲۰۱۶ اسناد قابل توجهی از نامه نگاری آیت الله خمینی با دولتمردان ایالات متحده آمریکا منتشر شد که در آن "خمینی توضیح داد که او با منافع آمریکا در ایران مخالفتی ندارد. بر عکس، او اعتقاد داشت که حضور آمریکا در ایران برای ایجاد توازن در برابر شوروی و احتمالا نفوذ بریتانیا ضرورت دارد."

حدادعادل در ادامه صحبت هایش راجع به میزان آزادی ها پس از روی کار آمدن انقلاب اسلامی گفت: «پس از انقلاب مردم در تعیین سرنوشت خود و در اظهار نظر آزاد شدند البته درست است که خط قرمزهایی وجود دارد ولی در کدام کشور خط قرمز وجود ندارد؟»

وی به طور مشخص نگفت حدود آزادی ها در جمهوری اسلامی چه مقدار است و کدام یک از خطوط به عنوان خطوط قرمز هستند و نهاد تصمیم گیرنده در اینباره چه نهادی است.

جمهوری اسلامی ۴۰ سال پس از انقلاب یکی از کشورهای محدودکننده آزادی زنان، اقلیت ها، اقوام، ادیان و مذاهب است و به عنوان کشوری محدودگر آزادی بیان و رسانه شناخته می شود.

گزارش رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات ۲۰۱۷ سازمان گزارشگران بدون مرز، نشان می دهد که این کشور در رده ۱۶۵ قرار دارد و همچنان یکی از ۵ زندان بزرگ جهان برای فعالان رسانه‌ای بوده است.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top