آخرین اخبار

تایید حسن روحانی از ناکام گذاشتن جمهوری اسلامی توسط اروپا

حسن روحانی عصر چهارشنبه در دیدار سفرا و روسای نمایندگی ها و سازمان های خارجی مقیم تهران به مناسبت چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی با تکرار مجدد اظهاراتی مبنی بر محکوم کردن آمریکا گفت: آمریکا با همه توان به دنبال فشار و یاس آفرینی علیه ملت ایران بود.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

حسن روحانی عصر چهارشنبه در دیدار سفرا و روسای نمایندگی ها و سازمان های خارجی مقیم تهران به مناسبت چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی با تکرار مجدد اظهاراتی مبنی بر محکوم کردن آمریکا گفت: آمریکا با همه توان به دنبال فشار و یاس آفرینی علیه ملت ایران بود، اما مردم ما متحدتر از همیشه است.

روحانی در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، شانس این را دارد که پنج سال ریاست جمهوری خود را گره به چهل سال انقلاب بزند و از آن به نفع دولت خود بهره برداری کند.

او در بخشی از سخنان خود گفت: آمریکایی‌ها به دلیل از دست دادن یک متحد بزرگ و پایگاه خود در منطقه تمام امکانات‌شان را در چهل سال گذشته علیه ملت ایران بکار گرفتند و البته در تمام عرصه‌های رویارویی با ملت ایران ناموفق بودند.

این در حالیست که ایالات متحده پس از گذشت چهل سال از عمر رژیم ایران، پایگاه های متعددی را در منطقه ایجاد کرده و در حال "نظاره کردن" فعالیت های ایران است.

پیشتر محمدجواد ظریف معترض حضور آمریکایی ها در منطقه شده و گفته بود اینجا منطقه ما است و آمریکایی ها باید بیرون بروند.

شرایط سخت برای جمهوری اسلامی در منطقه تنها به کشورهای همسایه ختم نمی شود.

جمهوری اسلامی به جز عراق و افغانستان در یمن، سوریه و لبنان هم تحت فشار آمریکا، اسرائیل و عربستان قرار دارد.

او در خصوص آمریکا این بار موضع گیری جالب توجهی کرده است. روحانی گفت: اگر آمریکا هم توبه کند و از مسیر گذشته خود برگردد و محاسبه دقیق انجام دهد و در برابر مداخلات گذشته‌اش در ایران عذرخواهی کند و حاضر باشد، عظمت و کرامت ملت ایران و انقلاب بزرگ اسلامی ایران را بپذیرد و با احترام با مردم ایران سخن بگوید باز هم آماده‌ایم حتی با آمریکایی که سالیان دراز بر ما ظلم روا داشته است، بازگشت و توبه او را بپذیریم.

مشخص نیست خاستگاه سخنان روحانی در این خصوص چه می باشد اما در مبانی روابط بین الملل، واژگانی نظیر «توبه» وجود ندارد!

او همچنین پا را از خط قرمزهای نظام متبوع خود نیز فراتر گذاشت و برای امنیت اسرائیل، توصیه هایی به نظر دلسوزانه ارائه داد.

کمتر پیش آمده است که مقامات رسمی کشور در خصوص حق زندگی مردم اسرائیل سخن بگویند.

اما روحانی می گوید موضوع فلسطین و اسرائیل به رفراندوم گذاشته شود تا امنیت هم فلسطینی و هم اسرائیلی تامین گردد.

روحانی اظهار داشت: «اگر حتی آمریکا امنیت را برای اسرائیل می‌خواهد آن زمانی امکان دارد که مردم فلسطین به سرزمین خود بازگردند و در یک فرایند دموکراسی و آرای عمومی آنچه نظر مردم است در این سرزمین به وقوع بپیوندد.»

رئیس جمهور ایران در رابطه با تعهدات اروپا در برجام با اظهار اینکه جمهوری اسلامی علیرغم ناکارآمد بودن اروپا در عمل به تعهداتش، به تعهدات خود پایبند بود گفت: «علیرغم تخلف آمریکا و اینکه اروپا در اجرای تعهداتش بسیار سست و ناکارآمد بود، اما جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود عمل می‌کند و این به معنای آن است که اخلاق، تعهدات اخلاقی و سیاسی برای ملت ایران بسیار حائز اهمیت است.»

پیش از این علی خامنه ای گفته بود اگر آنها (آمریکایی ها) برجام را پاره کنند، ما آن را آتش خواهیم زد.

وی در پایان اعلام کرد که جمهوری اسلامی ظرف چهل سال گذشته خواستار صلح، ثبات و امنیت بوده است اما توضیحی در خصوص نقض گسترده حقوق بشر برای ایرانیان و همچنین ماجراجویی های سپاه قدس در منطقه ارائه نداد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top