آخرین اخبار

رییسی رییس قوه قضاییه خواهد شد؟

به نظر می رسد دستگاه قضای ایران قرار است به طور رسمی در اختیار ابراهیم رئیسی قرار بگیرد. با چنین ترکیبی ابراهیم رئیسی با یک تیر دو نشان زده است.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

به نظر می رسد دستگاه قضای ایران قرار است به طور رسمی در اختیار ابراهیم رئیسی قرار بگیرد. با چنین ترکیبی ابراهیم رئیسی با یک تیر دو نشان زده است.

او هم می تواند از سودهای سرشار امپراطوری آستان قدس بهره ببرد و هم اگر خللی در روند کار آن به وجود آمد، می تواند با یک نامه و تلفن آن را رفع کند.

در حالی که آملی لاریجانی، رییس فعلی قوه قضاییه به پایان دوره ۱۰ ساله خود نزدیک می شود، گمانه زنی ها حاکی از به دست گرفتن این قوه توسط ابراهیم رییسی است.

ابراهیم رئیسی، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ بود. او تنها ۲۰ سال داشت که اولین سمت قضایی خود را به دست گرفت.

رئیسی ۲۰ ساله ابتدا دادستانی کرج را به دست گرفت و کمی بعدتر با حفظ سمت، دادستانی همدان را نیز از آن خود کرد.

در جریان اعدام های فله ای زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ وی عضو «هیئت چهار نفره اعدام ها» مشهور به هیات مرگ بود.

۳۰ سال پس از قتل عام ۱۳۶۷، ابراهیم رئیسی مجددا در تلاش برای به دست گرفتن بزرگترین مرکز قضایی کشور، عدلیه یا قوه قضاییه است.

ریاست قوه قضاییه توسط رهبر جمهوری اسلامی و به صورت یک دوره ۵ ساله تعیین می گردد.

افراد سردمدار در نهادهای تاثیرگذار که به صورت انتصابی و غالبا توسط رهبر جمهوری اسلامی تعیین می گردند، اگرچه به ظاهر مستقل عمل می کنند اما اقدامات آنان به دلیل خاصیت انتصابی این نهاد، به پای رهبر ایران نوشته می شود.

از وظایف رییس قوه قضاییه می توان به "استخدام قضات عادل و شایسته و عزل و نصب آن‌ها و تغییر محل مأموریت و تعیین مشاغل و ترفیع آنان" اشاره کرد که مشخص نیست در صورت انتصاب ابراهیم رئیسی به این سمت، چگونه عدالت و شایستگی او مورد توجه و بررسی توسط آیت الله خامنه ای قرار گرفته است.

برخی اخبار تایید نشده حاکی از این است که پس از رییسی، محمدحسن ابوترابی فرد، امام جمعه موقت تهران و نایب رئیس پیشین مجلس شورای اسلامی نفر نخست برای به دست گرفتن امپراطوری آستان قدس رضوی خواهد بود.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top