آخرین اخبار

رضا پهلوی: از حصر ایران چهل سال گذشت

شاهزاده رضا پهلوی، فرزند آخرین پادشاه از دودمان پهلوی در بیانیه ای به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی در بیانیه مبسوطی، به شرح خلاصه آنچه که در چهل سال حاکمیت جمهوری اسلامی بر ایران گذشت پرداخت.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

شاهزاده رضا پهلوی، فرزند آخرین پادشاه از دودمان پهلوی در بیانیه ای به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی در بیانیه مبسوطی، به شرح خلاصه آنچه که در چهل سال حاکمیت جمهوری اسلامی بر ایران گذشت پرداخت.

وی در این بیانیه که حامل لحنی همراه با ایران دوستی و رگه هایی از ناسیونالیسم بود، نسبت به تمامیت ارضی ایران هشدار داد و ادامه وضع موجود را به «ایرانستان» شدن ایران متصل کرد.

ایرانستان، استعاره ای است که در ادبیات ناسیونالیست های ایرانی اشاره به تجزیه کشور دارد.

رضا پهلوی حوادث دی ماه ۹۶ را، «بانگ بیداری ملت» خواند.

وی همچنین اشاره به جهان تکنولوژیک کنونی کرد که با شرایط امروز، ایران از دسترسی به این جهان عقب مانده است.

هماهنگ کننده پروژه ققنوس در بیانیه خود روی سخنش را به سمت افرادی گرفت که آنان را «ایران اندیش» می خواند.

در بخش نخست این بیانیه، به موضوع زنان پرداخته شده که می تواند نشانگر این باشد که مساله زنان برای شاهزاده ایرانی از اولویت بالایی برخوردار است.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «چهل سال تقلیل مدنیت فرمایشی و نمایشی به مزدوری بدویت و چهل سال ذبح مصالح ملت برای مصلحت نظام نیز گذشت و به راستی اگر زن ایرانی نمی‌بود و ایستادگیش بر اصالت زیبایی، "رژیم اسلامی" تا کنون نیمی از ایران را در کفن سیاه زنده زنده دفن کرده بود. "حکومت اسلامی و ولایت فقیه" یعنی براندازی ایران، چه درست و به جا گفته بود آن رادمرد ایرانی زنده‌نام دکتر شاپور بختیار که "اینها برای از بین بردن ایران آمده‌اند و نه چیز دیگری".»

آقای پهلوی در حالی از «براندازی ایران» توسط جمهوری اسلامی سخن می گوید که رگه هایی از این نوع تجزیه به شکل نرم و بدون جنگ و خونریزی در حال انجام شدن است.

در سیستان و بلوچستان، مردم این استان به علت کم آبی در حال مهاجرت هستند. وضعیت مشابه سیستان و بلوچستان را همچنین در خوزستان و کردستان نیز شاهد هستیم.

از آن فراتر به علت مسائل و مصائب زیست محیطی و بحران آب و همچنین بیکاری روزافزون جمعیت جوان ایرانی، جوانان از شهرها و روستاهای خود به سمت شهرهای پر جمعیت در حال حرکت هستند تا شاید کاری برای انجام دادن وجود داشته باشد.

وی همچنین به مسائل بنیادی تر اقتصاد و تجارت در اطراف ایران اشاره کرد و نوشت: «ایران و ایرانی چهل سالی است که جایگاه طبیعی خود را از دست داده‌اند. جایگاه طبیعی ایران، در تقاطع تمدن‌های شرق و غرب، از همان آغاز پایه‌ریزی موجودیت چند هزار ساله ما، در تداوم زمان و دگردیسی‌های آن جایگاه تاثیرپذیری و تاثیرگذاری فرهنگی و تسهیل ارتباطات و رونق تجارت در قلب راه‌های ابریشم بوده است.»

مقصود از «راه های ابریشم» جادهٔ ابریشم یا راه ابریشم شبکهٔ راه‌های به‌هم‌پیوسته‌ای با هدف بازرگانی در آسیا بود که خاور و باختر و جنوب آسیا را به هم و به شمال آفریقا و خاور اروپا پیوند می‌داد. ایران در زمان ساسانیان یکی از گذرگاه های اصلی بر سر راه جاده ابریشم بود.

در ایران نیز به همت "دانشکده جغرافیا"ی دانشگاه تهران، کنفرانسی با محوریت جاده ابریشم در جریان است که ۲۶ اردیبهشت ۹۸ برگزار خواهد شد و نشان از اهمیت موضوع برای فعالین آکادمیک داخلی و فعالین بین المللی همچون رضا پهلوی دارد.

کمتر از ۲۴ ساعت تا ۴۰ سالگی جمهوری اسلامی باقی مانده است و شاید چهلمین سالگرد انقلاب ایران، آخرین سالگردی است که تهران آن را جشن می گیرد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top