آخرین اخبار

چهل سال شکست؛ نماینده مجلس: نیازمند اصلاحات ساختاری هستیم

جمله ای در هفته ای که گذشت از علی لاریجانی منتشر شد که وی به نقل از آیت الله علی خامنه ای گفته بود نیازمند اصلاح ساختاری ظرف ۴ ماه آینده هستیم. برای تقریبا تمام صاحب منصبان این جملات گنگ و نامعلوم است و بحث بر سر آن ادامه دارد.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

جمله ای در هفته ای که گذشت از علی لاریجانی منتشر شد که وی به نقل از آیت الله علی خامنه ای گفته بود نیازمند اصلاح ساختاری ظرف ۴ ماه آینده هستیم.

برای تقریبا تمام صاحب منصبان این جملات گنگ و نامعلوم است و بحث بر سر آن ادامه دارد.

علت مورد توجه قرار گرفتن این جملات از زبان علی لاریجانی به نقل از خامنه ای این بود که تا کنون دیده نشده آیت الله خامنه ای دستوری به شکل وعده ای به این نزدیکی از نظر زمانی بدهد.

نطق های خامنه ای معمولا اشاره به حداقل یک دهه بعد دارد. پروژه ایران ۱۴۰۴، پروژه الگوی پیشرفت ایران در ۵۰ سال آینده یا نابودی اسرائیل ظرف ۲۵ سال آینده و نظیر اینها، همگی نشان می دهند که آیت الله خامنه ای میل شدیدی به وعده های پوچ و توخالی دارد.

حالا در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی، اینکه رئیس قوه مقننه از قول عالی ترین مقام کشور بگوید تا ۴ ماه آینده باید اصلاحات ساختاری انجام شود، اگرچه پیشتر نشان داده شده که مسئولین در نظام اسلامی تنها حرف می زنند و عملکرد آنها هم غالبا به ضرر منافع ملی ایران تمام می شود، اما مهلت زمانی مطرح شده مورد توجه است.

با اینحال گویی در این مدت تندروترین مقامات کشور هم اصلاح طلب شده اند. شخص علی لاریجانی را به علت آنکه گمان می رود همراه با جریان «فتنه» باشد، از سخنرانی منع می کنند.

علی خامنه ای نیز دائما از بایدها و نبایدها همچون رییس جمهور منتخب سخن می گوید و در این میان به نظر همگی خواستار اصلاحات ساختاری هستند.

اما مشخص نیست اصلاحات ساختاری مورد نظر خامنه ای چه هست و چگونه تنها در یک مورد، بیت عریض و طویل او با حدود ۴۰۰۰ نفر پرسنل می توانند اصلاح شوند.

جلال میرزایی، نماینده ایلام در مجلس شورای اسلامی نیز با تایید سخنان رهبر جمهوری اسلامی، می گوید شرایط هم از نظر اقتصادی، هم فرهنگی و دانشگاهی و هم از نظر سیاسی بحرانی بوده و لازم است اصلاحات ساختاری صورت بگیرد.

وی می گوید اگر بخواهیم کشور را با هزینه کمتر از این وضعیت خارج کنیم، نیازمند «اصلاحات ساختاری» هستیم.

به گزارش ایلنا میرزایی تاکید کرد: اگر رویکرد ما در اداره کشور بر اساس مفروضات موجود و شناخت نادرست‌مان از تحولات بین‌المللی باشد و نگاه سطحی به مسائل داخلی داشته باشیم، بیم آن می رود که چالش‌های پیش رو به بحران تبدیل شود. وضع موجود قابل دفاع نیست.

به نظر می رسد یکی از طرح هایی که مجلس همچنان با آن دست به گریبان است "استانی شدن انتخابات" است که تا کنون مخالفان این طرح موفق تر ظاهر شده اند.

پروژه استانی شدن انتخابات مجلس، پیش از هر چیز ساختار بوروکراسی را پیچیده تر و هزینه های تبلیغات را افزایش می دهد. هزینه هایی که در نهایت به جیب مردم باز نخواهد گشت و باندبازی را در میان جناح ها افزایش خواهد داد.

اما به نظر نمی رسد آنچه که در فکر رهبر جمهوری اسلامی می گذرد صرفا به موضوعات انتخاباتی ختم شود هرچند که این جملات از دهان رییس مجلس شورای اسلامی بیرون آید.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top