آخرین اخبار

مدیریت بحران در ایران و جدال سه گانه قدرت

سرتیتر خبرها در خصوص سیل حاکی از خساراتی است که سیل اخیر به روستاها و شهرهای کشور وارد کرد. هر ساعت خبری از وقوع سیل در نقطه ای منتشر می شد که در مدت ۱۰ دقیقه، میلیاردها تومان خسارت به نقاط مختلف وارد کرد.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

سرتیتر خبرها در خصوص سیل حاکی از خساراتی است که سیل اخیر به روستاها و شهرهای کشور وارد کرد.

هر ساعت خبری از وقوع سیل در نقطه ای منتشر می شد که در مدت ۱۰ دقیقه، میلیاردها تومان خسارت به نقاط مختلف وارد کرد.

آمارها از خسارات به وجود آمده حاکی از آن است که تنها به مدارس استان گلستان، ۲۶ میلیارد تومان خسارت وارد شده است.

میزان انتقادات و نارضایتی اجتماعی مردم خصوصا در روستاهایی که آب به طور کامل آنها را از بین برده بالا است تا جایی که فرمانده نزاجا در یک مکالمه تلفنی با فردی آن سوی خط در حالی که شلوار وی کاملا آغشته به گل شده بود، نشان از حجم عصبانیت مردم می داد.

همچنین دعوای میان رییس جمهور و سپاه پاسداران در حالی که از زندگی مردم چیزی باقی نمانده، نشان می دهد که باز هم مردم هستند که ضرر اصلی این دعوا و جدال را با خانه و زندگی خود می پردازند.

با این همه کار مدیریت بحران تنها ارسال پیام های تلفنی است که به مردم هشدار می دهد از پارک کردن اتومبیل هایشان در کنار رودخانه ها خودداری کنند.

همچنین ارسال پیام به شهروندان تهرانی مبنی بر مسدود شدن مناطق کوهسار، دربند و کن، در کنار هشدارهای پلیس مبنی بر عدم انجام سفرهای غیر ضروری درون شهری، نشان می دهد اوج مدیریت ستاد مدیریت بحران چقدر است.

وضعیت در پلدختر در استان لرستان نیز به مراتب بدتر است. مردم در برخی مناطق تا ۲۴ ساعت امکان ارتباط گیری با خارج از منطقه سیل زده را نداشتند.

همچنین انتشار خبری در خصوص برقراری ارتباط این منطقه با بیرون توسط آذری جهرمی و تکذیب آن توسط برخی کانال ها، باعث شد تا روند کمک رسانی مقداری تسریع شود اما صرف برقراری ارتباط کمک چندانی به مردم نکرد.

بحران های به وجود آمده در ایران صرفا با بحران دیگری از بین می روند. سیل در استان گلستان و آق قلا با سیل دروازه قرآن در شیراز و سپس با سیل در استان لرستان باعث شد که این اخبار پشت سر یکدیگر قرار گرفته و مسئولان صرفا ابراز غافلگیری کنند.

آخرین نفری که در این خصوص به اظهار نظر پرداخت، آیت الله خامنه ای رهبر ایران بود که ایران را یکی از امن ترین نقاط دنیا می داند.

به گزارش ایلنا عصر دیروز جلسه ویژه بررسی آخرین وضعیت مناطق آسیب‌دیده از سیل و اقدامات انجام‌شده برای امداد به سیل‌زدگان و همچنین روند کنترل شرایط روزهای آینده در حضور آیت الله خامنه‌ای برگزار شد.

آنچه که در این جلسه نظر بسیاری را جلب کرد، عدم حضور رییس جمهور بود. این عدم حضور باعث شد تا تصورات عمومی مبنی بر جدال و جنگ میان سه گانه خامنه ای - روحانی - سپاه بیشتر دیده شود.

اما آنچه که پس از این بحران ها باقی می ماند خرابی هایی است که برای مردم به وجود آمده و همچون زلزله کرمانشاه، احتمالا هیچ کسی به جز مردم نمی توانند وضعیت خود را سامان ببخشند چرا که رهبران جمهوری اسلامی در بحرانی ترین شرایط هم نشان داده اند که تنها به فکر حمله به آمریکا و عکس مار کشیدن هستند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top