آخرین اخبار

بحران در کشور؛ دستور تخلیه بخش های زیادی از خوزستان صادر شد

مقامات مسئول در ایران دستور تخلیه حدود ۷۰ روستا در خوزستان، استانی در جنوب غرب را به علت خطر وقوع سیل تازه صادر کردند.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

مقامات مسئول در ایران دستور تخلیه حدود ۷۰ روستا در خوزستان، استانی در جنوب غرب را به علت خطر وقوع سیل تازه صادر کردند.

در دو طول دو هفته گذشته و پس از بارندگی های سنگین، دست کم ۴۵ نفر جان خود را از دست دادند. سیل ویرانگر در ایران به بیش از ۲۳ استان کشور نفوذ داشت.

به دنبال عدم امدادرسانی در ایران، وزیر خارجه جمهوری اسلامی با متهم کردن ایالات متحده، در توییتی نوشت: "این فقط جنگ اقتصادی نیست؛ بلکه تروریسم اقتصادی است."

این در حالیست که کشورهای جهان خود به کمک ایران نیامدند و حتی روسیه نیز تنها به انتشار یک پیام توییتری که در کانال سفارت روسیه در ایران منتشر شد اکتفا کرد.

با این حال ایران نیز درخواست کمک از جانب آمریکا و سایر کشورها را رد کرد. اسحاق جهانگیری در یک گفتگوی خبری اعلام کرد که کشور و دولت، قدرتمند هستند و به خاطر یک حادثه این چنینی نیازی به کمک گرفتن نمی بینند.

تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی پس آنکه دونالد ترامپ از توافقنامه موسوم به برجام کناره گیری کرد، باعث شد تا هلیکوپترهای نجات در ایران با کمبود مواجه شوند.

اما جمهوری اسلامی پول های به دست آورده از نتیجه مذاکرات منتهی به برجام را در سوریه و عراق، هزینه کرد و آنها را در اختیار شبه نظامیان وابسته به خود گذاشت.

فرماندار شوش به خبرگزاری ایرنا گفت که دستور تخلیه به هفتاد روستا در نزدیکی رودخانه های دز و کرخه در استان مملو از نفت خوزستان صادر شده است.

انتظار می رود طوفان های پیش بینی شده ای در روزهای آینده بر روی استان های غرب و جنوب غربی کشور اثر بگذارد.

بر اساس گزارش رسانه های دولتی، تا کنون ده ها هزار نفر به دلیل از دست دادن خانه های خود، آواره شده اند و بسیاری از آنها در پناهگاه های اضطراری به سر می برند.

همچنین به نقل از یک مقام رسمی در هلال احمر ایران گزارش داد که روز سه شنبه، ۲ تن دیگر در همدان کشته شده اند.

برخی گزارشات حاکی از آن است که در استان لرستان، نیروهای مسلح اقدام به تخلیه اجباری مناطقی کرده اند که مردم آنجا حاضر به تخلیه نیستند.

پس از وحشت ایجاد شده در سرزمین ایران طی چند دهه گذشته به علت خشکسالی، طی چند روز گذشته، این کشور بارش های کم سابقه ای را تجربه کرد که سراسر کشور را در نوردید و حتی افغانستان را تحت تاثیر قرار داد.

هلال احمر می گوید استان گلستان در شمال شرقی ایران ۷۰ درصد بارش سالانه خود را در یک روز دریافت کرده است.

طبق گفته رسانه های محلی، رودخانه با عبور از مناطق معمول خود به زیرساخت ها آسیب زده اند و در چند مورد شکستگی سیل بندها اتفاق افتاد که مقامات مجبور شدند آب مخازن را که ذخیره شده بود تا حد ممکن آزاد کنند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top