آخرین اخبار

اطلاعیه صلیب سرخ، پاسخ قاطعی به اظهارات ظریف

ظریف از دانش خود در زبان انگلیسی و هشتگ زدن در توییتر استفاده کرد تا با پخش خبری در رسانه های جهان، نشان دهد اگر امدادرسانی به خوبی انجام نمی شود، به دلیل تحریم های آمریکا است.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

محمدجواد ظریف به عنوان هموار ساز جاده دروغ های جمهوری اسلامی در پنج سال گذشته عمل کرده است. از دروغ هایی که در مورد زندانیان سیاسی گفت تا امروز که درمورد امدادرسانی به سیل زدگان فرافکنی کرد.

در بحرانی ترین شرایط که مردم کشور گرفتار سیل هستند، فرار به جلوی ظریف و روحانی و نشانی غلط دادن به مردم، تلاشی بود که مجموعه دولت روحانی به شکل هماهنگ کردند تا سیل را هم به گردن آمریکا بیندازند.

ظریف از دانش خود در زبان انگلیسی و هشتگ زدن در توییتر استفاده کرد تا با پخش خبری در رسانه های جهان، نشان دهد اگر امدادرسانی به خوبی انجام نمی شود، به دلیل تحریم های آمریکا است.

آمریکا از روز نخست تحریم هایی که بر جمهوری اسلامی ایران اعمال کرد، اعلام نمود که این تحریم ها شامل دارو و غذا و سایر کمک های بشردوستانه نمی شود.

مایک پمپئو در پاسخ به اظهارات مقامات ایرانی اعلام کرد که نه به خاطر تحریم ها که به دلیل عدم مدیریت صحیح مسئولان، کشور به چنین وضعی گرفتار شده است.

حسن روحانی روز چهارشنبه اعلام کرد که از ورود کمک های خارجی به ایران جلوگیری می شود. اظهارات او در حالی مطرح شد که اسحاق جهانگیری از عدم تمایل دولت برای دریافت کمک از کشورهای دیگر مطرح شده بود.

اما در نهایت صلیب سرخ جهانی، به تمام این خلاف گویی ها پاسخ داد و اعلام کرد اگر هلال احمر ایران کمک بخواهد، مانعی برای ارسال کمک وجود ندارد.

به عبارت دیگر این مسئولان دولتی هستند که حتی از خرابی های به وجود آمده ناشی از سیل بر سر مردم سوءاستفاده کرده و بی تدبیری خود را به گردن آمریکا می اندازند و مساله را سیاسی و سیاسی کاری می کنند.

میکاییل برشتولد، سفیر آلمان در تهران نیز در توییتی دیگر به شکل غیر مستقیم این اظهارات را رد کرد و نوشت: آلمان كمك هاي انسان دوستانه خود را براي قربانيان سيل هاي اخير در قالب ٤٠ قايق و تجهيزات ايمني توسط #صليب-سرخ-آلمان براي #هلال-احمر-ايران فراهم ميكند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز سه‌ شنبه گفته بود که به دلیل تحریم‌ های آمریکا تمامی حساب‌های هلال احمر ایران در بانک های خارجی «مسدود شده» و هیچ نهاد خارجی نمی‌تواند برای مردم سیل زده ایران کمک مالی ارسال کند.

با این حال ایالات متحده گفته است که اگر ایران کمک بخواهد، آمریکا مستقیما وارد عمل شده و عملیات امدادرسانی را انجام می دهد. همچنین دولت آمریکا می گوید تحت شرایط مشخص از طریق صلیب سرخ جهانی می تواند کمک هایش را برای ایران ارسال کند.

اما جمهوری اسلامی اصرار دارد که تحریم ها مانع اصلی کمک رسانی هستند.

اگرچه ایران از آغاز تحریم ها توان خرید برخی کالاها یا ابزار پرواز نظیر هلیکوپتر را ندارد اما اعلام کمک آمریکا و صلیب سرخ جهانی، نشان می دهد که اظهارات مقامات داخلی خلاف واقع است.

ایالات متحده پیشتر در جریان زلزله بم نیز نیروهای امدادی خود را به ایران فرستاد و این نیروها بدون سیاسی کاری به امدادرسانی به ایرانیان پرداختند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top