آخرین اخبار

تکذیبیه سپاه؛ هیچکسی را به زور بیرون نکردیم

سردار رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران نسبت به انتشار اخباری مبنی بر فشار این ارگان بر مردم سیل زده برای خروج از مناطق پر خطر واکنش نشان داد.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

سردار رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران نسبت به انتشار اخباری مبنی بر فشار این ارگان بر مردم سیل زده برای خروج از مناطق پر خطر واکنش نشان داد.

به گزارش سپاه نیوز، سردار شریف در واکنش به این خبر که روز گذشته از طریق شبکه رسانه ای بیان به نقل از سرویس جهانی بی‌بی‌سی منتشر شد، ضمن شایعه خواندن آن گفت: «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان نهادی مردمی که ارتباطی صمیمی و معنوی با آحاد مردم به ویژه عشایر و روستاییان دارد، از قدرت گفتمانی خود برای مجاب کردن آنان برای دور شدن از مناطقی که احتمال خطر جانی برایشان دارد استفاده کرده و به مسئولین مربوطه در بخش های مختلف برای حل مشکلات مردم ناشی از حوادث طبیعی کمک می کند.»

با این حال انتشار تصاویری هرچند مبهم که «بیان» امکان رد یا تایید آن را ندارد، به نظر می رسد ماموران سپاه برای جلوگیری از ورود مردم به مناطق نفتی خوزستان، اقدام به شلیک گلوله می کند.

سپاه پاسداران در مدت وقوع سیل با دولت به درگیری لفظی پرداخت.

حسن روحانی هفته گذشته در جریان سیل آق قلا که در آن سپاه برای کنترل و هدایت آب، اقدام به منفجر کردن جاده و راه آهن آق قلا کرده بود، اعلام کرد که این انفجارها هیچ تاثیری در کنترل سیلاب نداشته و تنها آب را از سویی به سوی دیگر کشانده است.

پس از مدتی انتشار فیلمی از محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه که در گفتگو با محمد باقری، رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح بود، صحنه این تنش لفظی را تندتر کرد.

پاکپور در این مکالمه به جدایی سپاه از دولت اذعان کرد و گفت: «دولتی ها جرات نمی‌کنند به منطقه نزدیک شوند و مردم از وضعیت عاصی شده اند.»

وی در ادامه گفته است:«تمام برق روستا‌های پلدختر قطع است، مشکلات زیاد است و مدیریت وجود ندارد. مردم پلدختر وضع بسیار اسفباری دارند و وضیعت در روستا‌ها و شهر پلدختر بسیار نامناسب است، مردم عاصی و ناراحت هستند، اما به ما می‌گفتند شما پاسدار هستید و احترام می‌گذاشتند.»

بی تدبیری و دخالت سپاه پاسداران در هر یک از صحنه های تاسف بار جاری بر مردم به راحتی مشهود است.

محمد نوری زاد، فیلمساز و منتقد حکومت ایران در همان روزهای اول خود را به منطقه رساند. وی که گزارشات خود را به شکل ویدیوهای کوتاه در اینستاگرام منتشر می کرد، به محض مشاهده اولین اتومبیل سپاه، ضمن نمایش به مشکل خوردن این اتومبیل گفت: «از زمان حضورم تنها همین یک ماشین سپاه را دیده ام که آن هم گیر کرده است.»

تصاویر ضبط شده نشان می داد اتومبیل سپاه که برای کمک به منطقه اعزام شده بود، خود نیازمند کمک برای خروج از آب بود.

حضور سپاه در صحنه اقتصادی کشور در حالی که دولت قانونی در صحنه سیاسی و اجرایی وجود دارد و مجلس نیز در حوزه قانونگذاری، اختیار دارد، به نظر می رسد به معضلی حل نشدنی تبدیل شده است.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top