آخرین اخبار

احساس خطر اصلاح طلبان از برنامه ریزی جبهه پایداری برای مجلس

فضای کشور از هم اکنون رنگ انتخاباتی به خود می گیرد و اگر هنوز آنچنان خود را نشان نداده، صرفا به این علل است که اصلاح طلبان برنامه ای ندارند و اصولگرایان به طور غیر ملموس مشغول برنامه ریزی هستند.

11 ماه قبل
بیان
A- A A+

در میان همهمه سیل و زلزله در کشور، نگاه سیاسیون همچنان به معطوف به قدرت در مجلس یازدهم است.

فضای کشور از هم اکنون رنگ انتخاباتی به خود می گیرد و اگر هنوز آنچنان خود را نشان نداده، صرفا به این علل است که اصلاح طلبان برنامه ای ندارند و اصولگرایان به طور غیر ملموس مشغول برنامه ریزی هستند.

سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی از افرادی است که از برنامه ریزی های اصولگرایان آگاه و نگران نسبت به عدم فعالیت هم تیمی های خود است.

امید اصلاح طلبان همچنان این است که با تکرار کردن سید محمد خاتمی بتوانند به مجلس ورود کنند اما روند یک دست سازی قدرت در مجموعه حاکمیت نشان می دهد که برنده انتخابات یازدهم مجلس، نامزدهای نامعلوم اصولگرا هستند.

حسین مرعشی چندی پیش درباره پیش بینی خود از نتیجه رقابت اصولگرایان و اصلاح طلبان گفت: قابل پیش بینی نیست چون مردم خسته و رنجیده اند.

سخن او به عبارتی درست و به عبارتی در زمان نتیجه گیری غلط است.

مردم از وضعیت موجود که برآمده از اقدامات دولت روحانی و مجلس امید است خسته هستند اما در این سالها، اصولگرایان شکست خورده از اتحاد حول محور احمدی نژاد خود را با پروژه هایی نظیر نواصولگرایی و برنامه های ایجاد اشتغال به روز کرده اند.

به جز حسین مرعشی، دیگر افراد از جناح اصلاح طلب هم ناامید از وضعیت سیاسی خودشان در آینده هستند.

محمدعلی ابطحی نیز چندی پیش با اذعان به همین موضوع گفته بود اصلاح طلبان در انتخابات ۹۸ چشم انداز روشنی ندارند.

در سوی دیگر اما جبهه های اصولگرایی با تلاش برای حفظ پایگاه سنتی خود و استفاده از افکار عمومی قشر نوجوان و جوان با نفوذ بر مساجد و بسیج دانش آموزی و دانشجویی، همچنان به پای صندوق های رای می آیند چرا که آن را یک وظیفه سیاسی-الهی می دانند.

در چنین شرایطی، حتی اگر ۱۵ میلیون رای ابراهیم رئیسی نادیده گرفته شود، با خالی شدن صندوق ها از نام معتدلیون و اصلاح طلبان، قطعا این اصولگرایان هستند که مجلس یازدهم را به دست خواهند گرفت.

علت تلفیق دو انتخابات ریاست جمهوری و مجلس در این است که اصولگرایان اگر چه در انتخابات ریاست جمهوری شکست خوردند اما آنها همچنان برای قبضه کردن قدرت قانونگذاری نیز حضور خواهند داشت و عقب نشینی نخواهند کرد.

از سوی مقابل، در میان ۳۰ نماینده "امید" راه یافته به مجلس فعلی، نام افرادی چون محمد ری شهری، قربانعلی دری نجف‌آبادی و محمدعلی موحدی کرمانی دیده می شد که با تکرار خاتمی برای رای دادن به هر دو لیست، برنده شدند.

اکنون حتی اگر همین لیست به طور مثال مجددا با تکرارهای خاتمی رای بیاورد، نشان از آن دارد که وضعیت به همین صورت پیش خواهد رفت.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top