آخرین اخبار

روحانی: اگر سپاه نبود امروز دو کشور در اختیار داعش بودند

حسن روحانی شب گذشته در گفتگوی تلفنی که از جانب دولت فرانسه با وی برقرار شد، در حالی که به تازگی موضوع برجام را خود زیر سوال برده بود، این بار آن را توافقی بسیار مهم خواند.

10 ماه قبل
بیان
A- A A+

حسن روحانی شب گذشته در گفتگوی تلفنی که از جانب دولت فرانسه با وی برقرار شد، در حالی که به تازگی موضوع برجام را خود زیر سوال برده بود، این بار آن را توافقی بسیار مهم خواند.

اروپا بی توجه به مفاد برجام و به دلیل تحریم های آمریکا دیگر همراه جمهوری اسلامی نیست و این موضوع چندین بار در کلام مسئولین تهران بیان شده است.

علی خامنه ای، احمد جنتی و تنی چند از مسئولین تندروی رژیم ایران گفته اند که به اروپایی ها اعتمادی نیست و برجام از دست رفته است.

با این حال به علت آنکه جمهوری اسلامی راهی به جز ماندن در برجام را پیش بگیرد ندارد و مجبور است همین رویه کجدار و مریز را ادامه دهد.

روحانی و سایر افرادی که در مجلس خود را اصلاح طلب می دانند در شرایطی که سپاه پاسداران در لیست گروه های تروریستی قرار گرفته اما در اصطلاح کاسه داغ تر از آش شده اند و همگی به خاطر این موضوع ابراز نارضایتی می کنند.

روحانی نیز در این گفتگو با مکرون حرکت آمریکا را اقدامی بسیار تحریک‌آمیز، خطرناک و بی‌سابقه در روابط بین‌الملل خواند.

با این حال پاسخی از جانب مکرون در این خصوص در رسانه های جمهوری اسلامی به ثبت نرسیده است هرچند که اروپا به هیچ عنوان مشخصا خواستار دخالت در اموری که یک پای آن را ایالات متحده استوار می کند نیست.

مکرون در این گفتگو تایید کرد که ماندن اروپا در برجام و راه اندازی کانال اینستکس نشان دهنده این است که اروپا قصد گسترش همکاری های دوجانبه تهران-پاریس را دارد.

اروپا نقش پلیس خوب را برای جمهوری اسلامی بازی می کند و در حالی که آمریکا بیشترین فشار را می آورد، اروپا نقش کنترل کننده رفتار ایران را دارد.

از سوی دیگر تقاضای اروپا مبنی بر تصویب FATF از سوی تهران، فشار دیگری است که وجود دارد و هر چند که تندروهای جمهوری اسلامی می گویند موضوع FATF از سوی ایران منتفی است اما به خاطر اجبار دولت مبنی بر باج دهی به طرفین اروپایی، قطعا این مساله نیز تحت تاثیر قرار می گیرد.

سپاه پاسداران خود وارد عرصه شفافیت مالی از طریق مساله FATF نشد و حال با این اقدام آمریکا، حتی اگر FATF تایید شود باز هم مدت زمان زیادی لازم است تا با نشان دادن شفافیت کامل از فهرست گروه های تروریستی خارج شود.

لازم به ذکر است که مورد FATF بیشتر از آنکه موضوعی مطرح شده از جانب آمریکا باشد از جانب اروپا و کشورهای منطقه است.

روحانی اما مساله سپاه را رها نکرد و گفت اگر سپاه پاسداران نبود امروز دستکم دو کشور تحت کنترل داعش بودند.

دولت های اروپایی به خوبی آگاه به این موضوع هستند که خود تصمیم گیرنده اصلی در موضوعات مربوط به تحریم ها نیستند و این شرکت های خصوصی اند که سوار بر دولت، قدرت اصلی را در اختیار دارند.

با این حال کاغذبازی نیمه کاره ساز و کار ویژه مالی اروپا و ایران نیز از همان جنس اقداماتی است که صرفا برای مصرف داخلی تولید شده است و در عمل اینستکس کوچکترین کمکی به اقتصاد ورشکسته ایران نخواهد کرد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top