آخرین اخبار

اهواز در خطر سیل، نظام نگران تاسیسات نفتی

شهر اهواز با به هم پیوستن سد کرخه و دز در خطر جدی قرار دارد. احتمال دارد همانطور که آق قلا، شیراز و لرستان تحت تاثیرات آب قرار گرفت، این بار اهواز روبروی این مشکلات قرار گیرد.

10 ماه قبل
بیان
A- A A+

شهر اهواز با به هم پیوستن سد کرخه و دز در خطر جدی قرار دارد. احتمال دارد همانطور که آق قلا، شیراز و لرستان تحت تاثیرات آب قرار گرفت، این بار اهواز روبروی این مشکلات قرار گیرد.

مقامات مسئول دائما هشدارهایی مبنی بر تخلیه شهر می دهند اما فضای آبادان و اهواز به گونه ای نیست که مسئولان بتوانند با دستور، مردم را بیرون کنند.

روز گذشته به نقل از خبرگزاری میزان، دستور تخلیه ۵ منطقه اهواز صادر شد.

در آخرین گزارشات منتشر شده، سیل بند منطقه گلبهار در اهواز شکسته شد. در همین حال معاون فرماندار اهواز خبر داد که سیل بند دیگری در غرب این شهر ترمیم شده است.

گزارش ها حاکی از آن است که فاضلاب وارد برخی منازل شده است و پسماندهای نفتی به داخل کارون سرازیر شده اند.

اکنون نگرانی ها برای بارش های روز ۲۸ فروردین است. احتمال می رود که با گسترش آب گرفتگی ها، تاسیسات نفتی بیش از پیش آسیب ببیند.

تا کنون آلودگی ناشی از ریزش پسماندهای نفتی گزارش نشده است اما وضعیت هر لحظه تغییر می کند.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان اعلام کرده است که به منظور پیشگیری از تلفات جانی و مالی ۲۵۰ روستا به صورت کلی و جزیی تخلیه شده اند.

با این حال مقاومت مردم در برابر دستورهای تخلیه روستاها، کمی کار را با مشکل مواجه کرده است.

به دلایل سیاسی مشخص و فاصله ای که میان دولت و مردم در منطقه وجود دارد، مردم تمایلی به تخلیه منازل خود ندارند که این مساله باعث آسیب و تلفات انسانی خواهد شد.

از سویی تجربه سیل آق قلا و لرستان به مردم محلی ثابت کرده است که دولت پس از ویرانی های به وجود آمده، کمکی به مردم نخواهد کرد.

تغییرات اقلیمی به طور جدی، ایران را هدف قرار داده است. گزارش سازمان هواشناسی می گوید از امروز شنبه «بارش‌های رگباری همراه با رعد و برق و وزش باد شدید» در استان‌های بوشهر، فارس، جنوب کهگیلویه و بویراحمد، هرمزگان، کرمان، سیستان و بلوچستان، یزد، شرق اصفهان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، شرق سمنان، گلستان و شرق مازندران رخ خواهد داد.

این موضوع می تواند یک پیچیدگی دیگر به پیچیدگی های قبلی در ایران اضافه کند.

مشخص نیست با توجه به ضعیف بودن پایه های زیرساختی در کل کشور، چه زمانی امکان تقویت آن وجود دارد ضمن اینکه به گفته عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، از این پس احتمال دارد که هر سال این وضعیت تکرار شود.

هدایت الله خادمی یک عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان گفت: در بخشی از تالاب هورالعظیم تاسیسات نفتی واقع شده است و این هم به نحوه نادرست مدیریت ما برمی‌گردد که وقتی می‌دانستیم اینجا هور است و ممکن است روزی نیاز باشد آب به این هور هدایت شود لازم بود که تاسیسات خود را متناسب با وضعیت موجود می‌ساختیم.

دولت به هیچ عنوان مدیریت خوبی از خود در جریان سیل اخیر نشان نداد و هنوز نمی توان به جرات میزان خسارات وارده به شهرها خصوصا در خوزستان را اعلام کرد.

از پایان اسفند سال قبل، بارندگی های نامنظمی سراسر ایران را در بر گرفت که همچنان به شکل پراکنده ادامه دارد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top