آخرین اخبار

هلال احمر و سپاه: اظهارات قاسمی دروغ است

فردی که در مناطق تخریب شده بر اثر حوادث طبیعی، با لباس سپاه حاضر می شود و ضمن مدیریت بحران به شیوه خود، با یک مداد و کاغذ، تلاش می کند نشان دهد که هنوز ذهنش برای انجام معادلات ساخت و ساز و مهندسی به واسطه رشته تحصیلی اش فعال است!

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

 

به تدریج فشارهای آمریکا بر روی یکایک ارگان ها اثر خود را می گذارد. در حالی که پاسدار سعید قاسمی، از فرماندهان دوران جنگ ایران و عراق، از حضور در جنگ های بوسنی در پوشش نیروهای هلال احمر خبر داد، جمعیت هلال احمر ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اظهارات او را تکذیب کردند.

سعید قاسمی، نام فردی است که وقتی شنیده می شود، آنچه که به ذهن متبادر می گردد، فردی است پوپولیست و عاشق راه رفتن با جوراب های سوراخ!

فردی که در مناطق تخریب شده بر اثر حوادث طبیعی، با لباس سپاه حاضر می شود و ضمن مدیریت بحران به شیوه خود، با یک مداد و کاغذ، تلاش می کند نشان دهد که هنوز ذهنش برای انجام معادلات ساخت و ساز و مهندسی به واسطه رشته تحصیلی اش فعال است!

او در آخرین اظهاراتش در برنامه رودرو اعلام کرد که او و همکارانش با پوشش هلال احمر به مجاهدین در جنگ های بوسنی و هرزگوین آموزش های نظامی می داده است.

پس از این اظهارات، سازمان هلال احمر ایران بدون آنکه معطل واکنش های کاربران در شبکه های اجتماعی بماند، در حساب توییتری خود ضمن رد این اظهارات نوشت: #هلال_احمر هیچ گاه اجازه استفاده از نشان‌واره و لباس خود را به نیروهای نظامی نمی دهد. این نهاد بین المللی طبق کنوانسیون‌های چهارگانه ژنو در مخاصمات مسلحانه بی طرف است، زیرا کار مهمی به نام حمایت از انسانیت و کمک به افراد غیرنظامی دارد/ ۲

با این حال هلال احمر صرفا به انتشار توییت نپرداخت و در همان اطلاعیه، اعلام کرد که از سعید قاسمی، شکایت خواهد کرد.

همچنین دبیرکل جمعیت هلال احمر، صبح امروز با لباس این سازمان در برنامه صبح بخیر ایران حضور یافت و بدون نام بردن از سعید قاسمی گفت: لباس هلال احمر لباس مقدسی است که برای صلیب سرخ جهانی و هلال احمر به عنوان لباسی برای اقدامات بشردوستانه تعریف شده است.

محمودرضا پیروی، دبیرکل این سازمان در ادامه گفت: در صورتی که کسی بخواهد با پوشیدن این لباس، از آن سوء استفاده کند، قطعا با وی توسط قوه قضاییه برخورد خواهد شد.

پس از این اطلاعیه، سپاه پاسداران نیز که به تازگی در لیست گروه های تروریستی ایالات متحده آمریکا قرار گرفته، با تکذیب ادعاهای سعید قاسمی اظهارات وی را «شخصی و فاقد اعتبار» خواند.

به گزارش سپاه نیوز سردار سرتیپ دوم پاسدار رمضان شریف سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه گفت: «اظهارات آقای سعید قاسمی که مدتی داوطلبانه در بوسنی حضور داشته اند و سال‌های زیادی هم از بازنشستگی ایشان می‌گذرد، دیدگاهی شخصی و فاقد اعتبار بوده و مورد تایید سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هم نمی باشد.»

رمضان شریف همچنین با کنایه به قاسمی، اظهارات وی را مسبوق به سابقه خوانده و از او و افرادی که قبلا در سازمان سپاه بوده اند، خواسته شده که از اظهار نظرهای غیر مسئولانه خودداری کنند.

عقب نشینی سپاه پاسداران و اطلاعیه صادر کردن بر علیه بازنشستگان همین سازمان، موضوع تقریبا تازه ای است.

تا پیش از این، افرادی چون سعید قاسمی و حسن عباسی، هر گونه اظهارنظری را به تندترین شکل ممکن می کردند اما پس از قرار گرفتن نام سپاه در لیست گروه های تروریستی، این گروه عقب نشینی محسوسی را از خود نشان می دهد.

با این حال «بی اعتبار» دانستن این اظهارات توسط یک مقام ارشد در سپاه پیش از این دیده نشده است.

سعید قاسمی در جریان اعتراضات سال ۸۸، معترضین را صراحتا به شکنجه های جسمی و روحی تهدید کرده بود اما سپاه به آن سخنان واکنش نشان نداد که می تواند نشانگر این امر باشد که توافقاتی وجود داشته است که این توافقات و معادله ها امروز به هم ریخته شده اند.

 

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top