آخرین اخبار

پرس تی وی و هیسپان از یوتیوب حذف شدند

از هفته گذشته تا کنون بسیاری از کانال هایی که نوعی از همکاری با جمهوری اسلامی و خصوصا سپاه پاسداران را داشته اند، از یوتیوب حذف شدند.

5 ماه قبل
بیان
A- A A+

از هفته گذشته تا کنون بسیاری از کانال هایی که نوعی از همکاری با جمهوری اسلامی و خصوصا سپاه پاسداران را داشته اند، از یوتیوب حذف شدند.

این کانال ها که به انتشار ویدیوهای سخنرانی، گزارش تصویری و کلیپ های حمایتی از بخش های مختلف سپاه می پرداختند ابتدا با حذف لوگو مواجه شدند و ادمین های این شبکه ها امکان بارگذاری ویدیوهای جدید را نداشتند.

کانال "جدال احسن" که به انتشار ویدیوهای حسن عباسی و علی اکبر رائفی پور به صورت ادیت شده و با استفاده قوی از نرم افزارهای فیلم سازی ادوب پریمیر و افترافکت می پرداخت، هفته پیش در یوتیوب بدون اخطار قبلی به حالت تعلیق درآمد.

همچنین اینستاگرام هم به حذف برخی صفحات از افرادی پرداخت که به نوعی وابستگی نزدیک با سپاه پاسداران داشتند یا از عوامل اصلی حکومت ایران بودند.

صفحات عزت الله ضرغامی، قاسم سلیمانی و ابراهیم رییسی در این دسته بندی بودند.

همزمان پایگاه خبری فارس نیوز، پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری و روزنامه جام جم (وابسته به سازمان صدا و سیما) بی سر و صدا و در سایه به تلگرام بازگشتند.

اکنون نیز گوگل حساب کاربری شبکه انگلیسی زبان جمهوری اسلامی، پرس تی وی و شبکه اسپانیایی زبان هیسپان را غیرفعال کرده است.

پرس تی وی و هیسپان به جز سرویس یوتیوب، از خدمات جیمیل (احتمالا به شکل سازمانی) نیز استفاده می کردند که گوگل حساب جیمیل آنان را نیز بست.

بر این اساس شبکه های حذف شده رسمی صدا و سیما و کانال های غیررسمی حامی سپاه همچون جدال احسن، ویدیوهای پیشین را در خود دارند اما قادر به انتشار ویدیوهای جدید نیستند.

در حالی که تمام شبکه های اجتماعی شناخته شده در جهان از جمله فیسبوک، توییتر، یوتیوب و تا حدی اینستاگرام در ایران فیلتر هستند، اما تمام سران حکومت از علی خامنه ای تا افراد غیر رسمی تر همچون حسن عباسی و علی اکبر رائفی پور از آنها به شکل حرفه ای استفاده می کنند.

شبکه های اجتماعی خامنه ای به طور هماهنگ و سیستماتیک برای هر یک از پلتفرم های موجود، محتوای انحصاری تولید می کند و در این میان هیچ خطایی را نمی توان به آن ها گرفت.

مدت ها پیش از این حساب کاربری رهبر جمهوری اسلامی در اینستاگرام با استفاده از یک نوع باگ در این شبکه اجتماعی، ویدیوهایی بیش از ۱ دقیقه را در هر پست منتشر می کرد.

در آن زمان، اینستاگرام هنوز قابلیت هایی نظیر IGTV و Story را در خود نداشت.

همچنین افرادی چون قاسم سلیمانی با استفاده از گرافیست های کاردان، پست های گرافیکی و خلاقی را در اینستاگرام می گذاشت.

فرد دیگری چون محمدجواد ظریف، با استفاده از ظرفیت های توییتر، پیام های خود را با استفاده از هشتگ و تلاش برای ترند شدن در این شبکه، به زبان انگلیسی توییت می کرد.

اما در کنار همه اینها استفاده آیت الله خامنه ای از توییتر، بسیار جالب توجه بود. خامنه ای با ۳ حساب کاربری به ۳ زبان فارسی، انگلیسی و عربی توییت می کرد و ویدیوهای ضبط شده او با دوربین های سوپر HD در کانال یوتیوب وابسته به دفتر وی منتشر می شد.

همه اینها در حالی بود که تنها برای بستن تلگرام در ایران، این پایگاه ها در یک اقدام نمایشی به فعالیت خود در این پیام رسان خاتمه دادند و پیام رسان های بومی را تبلیغ کردند.

آیت الله خامنه ای حتی پیام داد که حریم شخصی افراد بسیار مهم است و مدیران این پیام رسان ها حق ندارند حریم شخصی مردم را زیر پا بگذارند.

با این همه و در کنار تمام این بی عدالتی ها، اکنون که به واسطه یک قانون مصوب شده، کانال های این شبکه ها از شبکه های اجتماعی حذف می شوند، صدای مدیران ارشد نیز بلند شده است اما هیچ کس پاسخگوی به قتل رساندن یک وبلاگ نویس کارگر در بازداشتگاه های فتا نیست.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top