آخرین اخبار

عضو کمیسیون امنیت ملی: بعید است نفت ایران به صفر برسد

واکنش ها به خبر عدم تمدید معافیت نفتی ایران همچنان ادامه دارد. برخی اظهار امیدواری می کنند که این نوع تحریم موفقیت آمیز نخواهد بود و برخی دیگر به تهدید روی آورده اند.

9 ماه قبل
بیان
A- A A+

واکنش ها به خبر عدم تمدید معافیت نفتی ایران همچنان ادامه دارد. برخی اظهار امیدواری می کنند که این نوع تحریم موفقیت آمیز نخواهد بود و برخی دیگر به تهدید روی آورده اند.

انتخاب سردار حسین سلامی به فرماندهی کل سپاه پاسداران شاید تنها به همین کار بیاید که او در برابر اظهارات برایان هوک، مایک پمپئو و جان بولتون جنگ لفظی به راه بیندازد.

ایالات متحده با خونسردی کامل و بر اساس یک برنامه سیستماتیک و منظم، به تدریج جمهوری اسلامی را تحت فشار قرار داده است.

خروج از برجام، تروریست خواندن سپاه، انزوای بین المللی و منطقه ای، اخراج نیروهای فاطمیون و سپاه قدس از سوریه و عراق و اکنون برنامه به صفر رساندن صادرات نفت ایران کاملا بر اساس نظم و ترتیبی است که به طور قطع مقامات عالیرتبه سپاه پاسداران و سایر کادرهای اداری جمهوری اسلامی نیز تصور آن را نمی کردند.

شوک های حسن روحانی به بازار داخل و تحریم های خارجی در کنار سوءمدیریت مسئولان، فشار را بر مردم ایران قوی تر کرده است.

با این همه ایالات متحده و اتحادیه اروپا هر کدام به نحوی تنها خواستار تغییر رفتار رژیم اسلامی هستند. تغییری که نه تنها تا کنون وجود نداشته که بر اساس اظهارات علی خامنه ای، اگر تهران بخواهد با واشنگتن مذاکره کند، قطعا با دولت فعلی این کشور مذاکره ای در کار نخواهد بود.

آمریکا ۱۲ شرط مشخص برای رهبران تهران گذاشته است و به طور خاص از علی خامنه ای می خواهد که رفتار خود را تغییر دهد.

اما تصمیم رهبر جمهوری اسلامی ایجاد پلی برای سرازیر کردن فشار بر مردم ایران است تا او همچنان "انقلابی" بماند.

به گزارش اقتصاد نیوز یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه بعید است فروش نفت ایران به صفر برسد، گفت که پیش‌بینی ما این است که برنامه آمریکا درباره خرید نفت از ایران قابل اجرا نخواهد بود و قطعاً طرح آمریکا با شکست مواجه می‌شود.

روزنامه کیهان در سرمقاله ۲۴ فروردین خود به قلم سعدالله زارعی ضمن خواندن سپاه به عنوان مهمترین نهاد قدرت ایران خواستار به صفر رساندن نفت عربستان شد.

در بخشی از این نوشته در این رابطه چنین آمده است: «توان ما در صفر کردن صادرات نفت عربستان، زمانی که سردار سلیمانی به حمایت از سخنان آن روز رئیس‌جمهور برخاست، فهمیده شد. همه می‌دانند نیروی قدس ماموریتی در تنگه هرمز ندارد و این خطاب با دریای سرخ و سواحل غربی عربستان تناسب دارد. بسیار خوب، زمان را از دست ندهیم و به اجرای برنامه به صفر رساندن صادرات نفت عربستان بپردازیم و به جایی برسانیم که در عمل اتفاقی بیفتد و طرف‌های اروپایی و عربی به طور واقعی و جدی دریابند، دنباله‌روی از سیاست‌های ضدایرانی برای آنان ضرر جدی دارد.»

این نوشته به معنای این است که سپاه قدس دوباره آماده آشوبگری در منطقه شده و این بار سواحل غربی عربستان، هدف حمله است.

پیش از این نیز روزنامه کیهان تیترهای تهدیدآمیزی را علیه "دبی" در جریان حملات موشکی شیعیان یمن به ریاض منتشر کرده بود.

بستن تنگه هرمز نیز از دیگر تهدیداتی است که سرداران سپاه و مجموعه تندروی جمهوری اسلامی به مدت ۴۰ سال است که از آن سخن می گویند اما تا کنون این تهدیدات به مرحله اجرا در نیامده است.

تنگه هرمز، کانالی به طول ۵۵ کیلومتر است که یک سوم نفت جهان از آن عبور می کند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top