آخرین اخبار

عارف: وضعیت حضور مردم در انتخابات نگران کننده است

محمدرضا عارف، رییس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی می گوید بر اساس نظرسنجی هایی که انجام شده، میزان حضور مردم برای انتخابات پایان سال مجلس «نگران کننده» است.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

محمدرضا عارف، رییس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی می گوید بر اساس نظرسنجی هایی که انجام شده، میزان حضور مردم برای انتخابات پایان سال مجلس «نگران کننده» است.

عارف می گوید مردم، انگیزه خود را برای شرکت در انتخابات مجلس از دست داده اند. او خواستار این شد که انجمن های اسلامی دانشگاه ها برای انگیزه دادن به مردم جهت حضور در انتخابات تلاش کنند.

از زمان روی کار آمدن مجلس امید که با تکرارهای سیدمحمد خاتمی، مردم به "لیست امید" رای دادند، فراکسیون امید از ساکت ترین فراکسیون های مجلس بود.

این فراکسیون در ۳ سال تمام عمر خود در مجلس تنها در ساکت ترین شرایط دست بلند کرد و رای داد و صدای زیادی از آنها شنیده نشد.

هرچند که او اعلام نکرد نظرسنجی هایی که از آن صحبت می کند به چه صورت و کجا انجام شده، اما به نظر می رسد اقبال عمومی برای شرکت در انتخابات به طور جدی کاهش یافته است.

باخت اصلاح طلبان در مجلس فعلی و بیم نسبت به آینده، به تدریج این گروه وابسته به قدرت را می ترساند. در حالی که جبهه مقابل با ترفندهایی نظیر نئواصولگرایی و ساخت چهره جدید در این جبهه، تلاشهای خود را با "پایداری"ها از قبل از آغاز سال ۹۸ آغاز کرده، وضعیت در اردوگاه اصلاح طلبان به هیچ عنوان مناسب نیست.

یادداشت های سعید حجاریان در "مشق نو"، تحلیل های مصطفی تاجزاده و قلم زدن های هر از گاهی سعید تاجیک نیز مهر تاییدی بر سخنان عارف هستند.

عارف این روزها خود را فعال تر نیز نشان می دهد اما فعالیت وی نیز پس از یک دوره کوتاه سکوت، به اتهام زنی به آمریکا محدود شده است.

اکنون رییس فراکسیون امید همان حرفهایی را می زند که روزنامه کیهان و علی خامنه ای به نوع دیگری در سالیان گذشته زده اند.

چنین وضعیتی برای سیدمحمد خاتمی نیز بیگانه نیست. او اسفند گذشته با یادآوری تکرار کردن های خودش ضمن رد تلویحی پیاده سازی طرح اصلاحات در جمهوری اسلامی گفته بود که دیگر دعوت از مردم برای شرکت در انتخابات آینده سخت است.

اما این بدان معنی نیست که بزرگ کردن مقالات سعید حجاریان در روزنامه های اصلاح طلب دیگر صورت نگیرد.

اما اصلاح طلبان پایگاه خود را هرچقدر مدرن و به روز نیز از دست داده اند چرا که گفتمان اصلاح طلبی با بن بست رو به رو شده است.

از بعد از تظاهرات گسترده مردم در دی ماه ۹۶، گرایشات جدی و جدیدی با نوعی جسارت نسبت به تغییر نوع حکومت در ایران بروز و ظهور پیدا کرد.

بیان واضح شعار "اصلاح طلب، اصولگرا دیگه تمومه ماجرا" زنگ خطری به مراتب پر صداتر برای اصلاح طلبان بود که از آخرین حربه های خود برای کشاندن مردم به پای صندوق های رای استفاده کردند.

حربه هایی نظیر سوریه ای شدن ایران، تجزیه کشور، حمله آمریکا و حضور تندروها همگی به یک دلیل مشخص، رنگ باختند. علت رنگ باختن آنها این بود که اگرچه مردم بنا به خواسته مجموع اصلاح طلبان به پای صندوق های رای آمدند اما در صورت ظاهر، کشور به سوی همین "ترس"ها در حرکت است.

لازم به ذکر است که این موارد صرفا ترس ناشی از توهم نیست. به واقع تفاوتی میان دوره حضور اصلاح طلبان در کاخ ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی با دوره ای که مجلس و ریاست جمهوری در اختیار تندروها بود دیده نمی شود.

حتی می توان اینگونه نگاه کرد که اندک تنش میان پاستور و بهارستان در دوره محمود احمدی نژاد، هرچند به دلایل سیاسی اما همان نیز امروز با یک دست شدن دو نهاد دیده نمی شود.

مردمی که در دیماه از مجموع دو اردوگاه شناخته شده جمهوری اسلامی عبور کردند، احتمالا هر دو انتخابات بعدی را به فرض آنکه انتخاباتی در جریان باشد رد خواهند کرد.

پیش از این انتخابات، تابستان داغی در پیش است که رژیم اسلامی باید خوب به عبور از آن فکر کند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top