آخرین اخبار

ایران یک شهروند ایرانی بریتانیایی دیگر را به حبس محکوم کرد

روند بازداشت شهروندان بریتانیایی-ایرانی در ایران و توسط جمهوری اسلامی ادامه دارد. پس از آغاز دور تازه جدال جمهوری اسلامی با کشورهای غربی، بازداشت فعالین نیز گسترش یافت.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

روند بازداشت شهروندان بریتانیایی-ایرانی در ایران و توسط جمهوری اسلامی ادامه دارد. پس از آغاز دور تازه جدال جمهوری اسلامی با کشورهای غربی، بازداشت فعالین نیز گسترش یافت.

به نظر می رسد پس از آغاز درگیری ها بر سر موضوع نفت ایران، این اقدام نوعی انتقام گیری از بریتانیا در برابر همراهی نخست وزیر این کشور با دونالد ترامپ است.

به گزارش بی بی سی جهانی، یک زن ایرانی به جرم جاسوسی برای انگلستان به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه گفته است که این زن مسئول میز ایران در یک سازمان فرهنگی بوده است.

اسماعیلی نام وی را بیان نکرد اما بنا بر آنچه که در وبسایت های خبری آمده، نام وی ارس امیری است که در مارس ۲۰۱۸ بازداشت شده است.

اتهام جاسوسی برای دولت های متخاصم، اتهامی است که در سالهای اخیر توسط نظام قضایی جمهوری اسلامی به بسیاری از فعالین و دوتابعیتی ها زده شده است.

بریتانیا در تلاش برای آزاد کردن یک زن دیگر دو تابعیتی به نام نازنین زاغری رادکلیف است که او نیز به همین اتهام در زندان به سر می برد.

اسماعیلی می گوید این فرد با استفاده از یک نام غلط به منظور اجرای طرح ها و نقشه هایی در جهت هدایت پروژه های مختلف در زمینه اجرای اهداف فرهنگی استعمار پیر در داخل ایران اسلامی، به ایران سفر کرد.

سخنگوی قوه قضاییه می گوید وی سریعا و صراحتا اعتراف کرد.

شورای بریتانیا، یک سازمان بین المللی در بریتانیا است که در زمینه های فرهنگ و هنر، آموزش زبان انگلیسی، آموزش و جامعه مدنی فعالیت می کند.

این مجموعه در ایران فعالیت نمی کند و شعبه یا دفتری در این کشور ندارد.

این شورا می گوید از زمان دستگیری با وی ارتباطی نداشته هرچند که او برای دیدار با خانواده اش به ایران سفر کرده بود.

مدیر اجرایی این شورا "سیران دوان" می گوید "ایمنی و سلامت همکار ما اولین نگرانی ما است، همانطور که در طول بازداشت آنها بوده است."

هم اکنون کشورهای مشترک المنافع با بریتانیا نیز پیگیر اطلاعات بیشتری در خصوص خانم امیری هستند. بازداشت وی قطعا آسیب بیشتری به موقعیت سیاسی نظام ایران خواهد زد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top