آخرین اخبار

حسن روحانی: حکومت جمهوری اسلامی، حکومت قانون است

حسن روحانی که با شعار آب و تابدار حقوقدان بودن، رئیس جمهور شد، پس از برگزیده شدن تمام وعده های خود از جمله وعده های حقوقی اش را فراموش کرد.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

حسن روحانی که با شعار آب و تابدار حقوقدان بودن، رئیس جمهور شد، پس از برگزیده شدن تمام وعده های خود از جمله وعده های حقوقی اش را فراموش کرد.

او گفته بود اجازه نمی دهد ماموری بی نام و نشان از کسی سوال بپرسد. با این حال آنچه که روی داد بر خلاف آن چیزی بود که گفته شد.

حقوقی ترین تصمیمی که حسن روحانی گرفت، دستور نوشتن منشور حقوق شهروندی بود که تنها ۳ ماه نیز گفت و گو حول محور آن به طول نیانجامید.

روحانی در دیدار تازه خود با برخی وکلا و حقوقدانان، باز هم سخنانی را مطرح کرد که نشان از مشغولیت ذهن او در خصوص آمریکا دارد.

رئیس جمهور اسلامی با هر قشری که به گفتگو می پردازد، از زاویه دید همان قشر بحث را به مساله آمریکا می کشاند.

اگر روزی با کارگران دیدار داشته باشد، مسئله کار است که با آن می توان آمریکا را به عقب راند و اگر با حقوقدانان در جلسه مشترک باشد باز هم مساله آمریکا است که می توان با قانون آن را به عقب نشینی وادار کرد.

وی در دیدار با جمعی از وکلا، حکومت جمهوری اسلامی را حکومت قانون خواند.

هرچند که ممکن است که بر روی کاغذ، جمهوری اسلامی قوانینی را برای هر موضوعی نوشته باشد اما از آنجا که اصل بر اجرای قانون است، عملا شاهد بی قانونی در ایران هستیم.

مرزهای بی قانونی و رفتارهای فراقانونی به قدری تغییر کرده اند که ممکن است به مساله قانون دیگر فکر شود.

از قوانین اولیه در قانون اساسی جمهوری اسلامی، اصل اجتماعات است که به طور مشخص بیان شده. جمهوری اسلامی به طور آزادانه به هیچ گروهی مجوز برپایی راهپیمایی را نمی دهد چرا که معتقد است این راهپیمایی ها به اساس اسلام آسیب می زند.

آخرین فردی که از راه کاملا قانونی درخواست مجوز راهپیمایی کرد، محمود احمدی نژاد بود که درخواست او همچنان در حال خاک خوردن روی میز وزیر کشور است.

با این حال در موضوع وکالت و حوزه قضا، مشاغل حقوقی به دلیل آنکه بازار کار خوبی دارند، گرایش به سمت آنها بیشتر است.

از این رو تعداد زیادی از داوطلبان کنکور در حوزه علوم انسانی به سمت رشته حقوق حرکت می کنند.

با این حال این تعداد وکیل، قاضی و دادیار باز هم برای جامعه بحران زده ایران کافی نیست چرا که هر روز بر پرونده های مجرمانه افزوده می شود.

از سوی دیگر تاکید بر قانون از سوی رییس جمهور در گفتگو با وکلا در حالی صورت می گیرد که وکلای سابق پایه یک همچون شیرین عبادی، نسرین ستوده و مهرانگیز کار از ادامه کار خود در ایران منع شدند.

خانم ستوده مدت ها در برابر کانون وکلای دادگستری به اعتراض برخاست و عده زیادی از او حمایت کردند اما در دولت روحانی هیچ فردی برای پیگیری وضعیت وی مامور نشد.

این در حالیست که حداقل در دولت احمدی نژاد، وی شخصا پیگیر وضعیت یک وبلاگ نویس زندانی شده بود که پیش از دستگیری به اسرائیل سفر کرده بود.

نمایش های حسن روحانی به پایان خود نزدیک می شود و موضوع بحث برانگیز در این است که او همچنان وعده می دهد که به وعده های خودش عمل خواهد کرد.

آخرین وعده او، وعده جامه عمل پوشاندن به منشور حقوق شهروندی است که در جمع همین وکلا بیان شد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top