آخرین اخبار

حاجی: دستمان برای انتخابات ریاست جمهوری بسته بود

اکنون که دولت تدبیر و امید به انتهای مسیر خود رسیده و حجت بر همگان تمام شده که این دولت، صرفا دولت وعده ها بود، بار دیگر حملات علیه اصلاح طلبان شدت گرفته است.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

اکنون که دولت تدبیر و امید به انتهای مسیر خود رسیده و حجت بر همگان تمام شده که این دولت، صرفا دولت وعده ها بود، بار دیگر حملات علیه اصلاح طلبان شدت گرفته است.

اصلاح طلبان به درستی باید پاسخگوی تکرارهای سید محمد خاتمی و مجموعه "مشق نو" و روزنامه های زنجیره ای وابسته به خود باشند.

ورود فردی مثل محمد قوچانی به کاخ پاستور، یک پیام روشن و واضح بود. اصلاح طلبان خود را به آب و آتش زدند تا در نهایت خود وارد این کاخ شوند.

محمد خاتمی نیز همچنان خطبه عقد می خواند و به قدری خاموش و بی صدا، مسائل را دنبال می کند که افکار عمومی او را نبینند.

در چنین وضعیتی، فردی چون خاتمی از زمین و زمان می خواهد که علی خامنه ای، سپاه پاسداران و یا هر ارگان پر قدرت دیگری، او را در منگنه قرار دهد و مثلا بگوید خاتمی ممنوع التصویر است!

در صورتی که چنین نیست و خاتمی بر خلاف آنچه که گفته می شد می تواند دیدارهای هفتگی خود را داشته باشد و تصاویر او نیز پخش شود.

با این حال در صورتی که فرد یا افرادی، وی را ممنوع التصویر نکنند، او دست به خودسانسوری خود خواهد زد و خود را از انظار عمومی مخفی خواهد کرد.

دی ماه ۹۶ نقطه عطفی برای عبور از سد اصلاح طلبی در کشور بود. بیش از یک دهه مطلب نوشتن در نشریات و فروختنِ هابز و جان لاک به جوانان دانشجو در دهه هفتاد، نتیجه اش این بود که آن جوانان خارج از کشور و جوانان نسل جدید در درون کشور، فریاد برآورند که نه اصولگرایی مطلوب است و نه اصلاح طلبی!

غالبا اصولگرایی از دل تحریم اصلاح طلبی سر بر می آورد پس می توان نتیجه گیری کرد که فریاد اصلاح طلب اصولگرا دیگه تمومه ماجرا، بیش از آنکه لبه تیز خود را متوجه اصولگرایی کند، متوجه اصلاح طلبی کرده است.

از سال گذشته حملات اصلاح طلبان به دولت روحانی (دولت متبوع آنها) شدت گرفت. به صورت هماهنگ تمام روزنامه های اصلاح طلب، در هفته حداقل ۱ مطلب بر علیه دولت به چاپ می رساندند.

تصور اصلاح طلبان این است که اینگونه می توانند پایگاه از دست رفته شان را بازیابی کنند. اما نتیجه این میزان انتقاد و حمله تنها یک شام و مهمانی دوستانه رییس جمهور با تنی چند از کمرنگ های اصلاح طلبی بود تا چند خط بیشتر بتوانند بنویسند.

حسن روحانی باج بیشتری به یاران امنیتی سابق خود نمی دهد. او یک بار دیگر انتخاب شده و همین که بتواند دور دوم خود را به پایان برساند، در اصطلاح "هنر" کرده است!

مرتضی حاجی، اصلاح طلبِ آموزش و پرورشی دوره اصلاحات اما بی تعارف می گوید اصلاح طلبان باید در خصوص عملکرد حسن روحانی و تیم او پاسخگو باشند.

او در این بین، حتی از کوبیدن سر سعید حجاریان به سقف هم امتناع نمی کند. اطلاعاتی قلم به دستی که از هر شرایطی برای پیشبرد اهداف رژیم استفاده می کند.

حاجی وقتی با جمله حجاریان مبنی بر مشارکت مشروط در انتخابات مواجه می شود می گوید: «تصمیم‌گیری برای تحریم انتخابات با آقای حجاریان نیست و وی سخنگوی اصلاحات هم نیست» اما او نیز نمی داند که حجاریان صرفا به دنبال اندکی تحرک در میان بازی حکومت است نه بر هم زدن آن!

حالا که به تدریج پایان دوران دروغ و وعده حسن روحانی به سر می رسد، حاجی می گوید فرد دیگری در اختیار ما نبود و به عبارتی مجبور به ائتلاف با تیم اعتدال شدیم!

این در حالیست که اصلاح طلبان به این موضوع باور دارند که باید حتی با مصباح یزدی برای اصلاحات، مذاکره کرد.

دو شکست بزرگ اصلاح طلبان یکی در مجلس و دیگری در مقر ریاست جمهوری، برای این طیف، سنگین تمام شده است و به گواه همین افراد اهل مطالعه، مردم صراحتا از اصلاحات و اصلاح طلبی روی برگردانده اند؛ از این رو می توان به راحتی پیش بینی کرد که اگر انتخاباتی در پیش باشد، گروه تندرو مجددا دایره قدرت خود را پیرامون قالیباف و نئواصولگرایان تشکیل خواهد داد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top