آخرین اخبار

بازگشت به عصر زنجانیسم؛ رییسی: از فعالین اقتصادی حمایت می کنیم

پس از اعدام های فله ای فعالان اقتصادی تحت عناوینی چون سلطان گوشت، سلطان کاغذ، سلطان سکه، دلال ارز، کاسب تحریم و… اکنون که جمهوری اسلامی خود را در ورطه کامل نابودی اقتصادی می بیند، از فعالان اقتصادی می خواهد که به صحنه بیایند.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

پس از اعدام های فله ای فعالان اقتصادی تحت عناوینی چون سلطان گوشت، سلطان کاغذ، سلطان سکه، دلال ارز، کاسب تحریم و… اکنون که جمهوری اسلامی خود را در ورطه کامل نابودی اقتصادی می بیند، از فعالان اقتصادی می خواهد که به صحنه بیایند.

ابراهیم رئیسی، رئیس تازه منصوب شده قوه قضاییه با اشاره به آنچه که وی "جنگ اقتصادی دشمن علیه ملت ایران" می خواند، همه مسئولان و دستگاه ها را موظف به حمایت تمام عیار از کارآفرینان، سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی دانست.

حمایت تمام عیار از کارآفرینان و فعالان اقتصادی به معنای بازگذاشتن دست این افراد است که در میان آنها حتما افراد نفوذکننده دولتی وجود دارند که در نهایت آن چیزی را رقم می زنند که اختلاس کنندگان پیشین رقم زدند.

اینگونه نشان داده می شود که جمهوری اسلامی هر امتیازی را به هر کسی که بتواند تحریم ها را به هر شکلی دور بزند، خواهد داد و شرط آن این است که تنها تنه تحریم ها شکسته شوند.

آخرین نوبتی که فردی از بیرون سیستم سر بر آورد و اقدام به دور زدن تحریم ها کرد، بابک زنجانی بود که همچون همین حالا مورد حمایت افراد حکومتی قرار گرفت.

اما به محض آنکه دستگاه متوجه شد وی توان بازپرداخت پول نفت را ندارد، وی را دستگیر و روانه زندان کرد.

رییسی می گوید وقتی دستگاه های خصوصی جا پای جای دولت می گذارند دولت باید نقش نظارتی خود را همچنان داشته باشد.

وی با اشاره به موضوع خصوصی سازی خاطرنشان کرد: «در بحث خصوصی سازی، نفس واگذاری بنگاه های دولتی موضوعیت ندارد بلکه اگر نقش تصدی گری دولت کاهش می یابد، لازم است در مقابل، نقش نظارتی و توانمندسازی دولت افزایش یابد.»

رئیس قوه قضاییه افزود: «ما به نظارت همگانی باور داریم و تلاشمان این است که در این راستا از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد، اصناف و انجمن‌های اسلامی بازار و کارخانجات برای تقویت این نظارت استفاده حداکثری کنیم.»

این نظارت همگانی در حالی مطرح می شود که نهادهای ناظر مستقل و انجمن های صنفی و انجمن های اسلامی همیشه مورد آزار نهادهای امنیتی و انتظامی بوده اند.

از سوی دیگر تجربه همکاری فعالین اقتصادی مثل مه آفرید امیرخسروی، شهرام جزایری و بابک زنجانی با دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی، این پیام را به سایرین منتقل می کند که همکاری با این دستگاه ها نتیجه ای جز آنچه که تجربه شده نخواهد داشت.

رئیسی در پایان ابراز اطمینان کرد که از تمام دیدگاه ها برای حل مشکلات استفاده خواهد شد و دستگاه قضایی تمام ظرفیت خود را برای رونق تولید و کسب و کار به کار خواهد گرفت.

این سخنان نیز در حالی مطرح می شود که کاسبان خصوصا در حوزه تجارت الکترونیک، با موانع زیادی مواجه هستند و کسب و کارشان با مشکلات عدیده روبرو است.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top