آخرین اخبار

جناب مدیر! بازگذاشتن API به منزله جاسوسی و رصد کاربران نیست

مقامات ایران در گوشه و کنار و به نقل از سایر مقامات عالی رتبه خود یاد گرفته اند که به هر اقدامی، یک نام پر طمطراق بگذارند و آن مساله را بولد کنند.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

مقامات ایران در گوشه و کنار و به نقل از سایر مقامات عالی رتبه خود یاد گرفته اند که به هر اقدامی، یک نام پر طمطراق بگذارند و آن مساله را بولد کنند.

تروریسم اقتصادی در حوزه فناوری اطلاعات، عنوان جدیدی است که به گوگل نسبت داده شده است. علت این است که گوگل در سرویس Play خود اقدام به حذف گسترده جاسوس افزارهایی کرده که تحت عناوینی چون "تلگرام ضد فیلتر"، "موبوگرام"، "تلگرام طلایی" و… فعالیت می کنند.

حمید فتاحی، مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت می گوید اتصال مستقیم به تلگرام امن ترین راه است اما اینکه پوسته های تلگرام را جاسوس افزار بخوانیم، صحیح نیست.

از زمان فیلتر شدن تلگرام، برنامه نویسان زیادی با استفاده از API باز پیام رسان تلگرام، نسخه های فیلترنشده ای را ایجاد کردند که تحت عناوین فوق، آنها در کافه بازار و گوگل پلی در اختیار کاربران قرار می گرفت.

فتاحی مقصر اصلی حذف این پیام رسان ها را گوگل می بیند که این موضوع نشان از عدم آگاهی یک مدیر رده بالا در حوزه اینترنت و مخابرات است.

گوگل تنها و به اتکای خودش اقدام به حذف اپلیکیشنی نمی کند. اگرچه اسکنرهای حرفه ای این شرکت، تمام اپلیکیشن ها را از زیر ذره بین رد می کند و موارد مشکوک را سریعا حذف می نماید اما در خصوص پیام رسان های بومی، بیش از آنکه گوگل دخالتی داشته باشد، گزارش متعدد کاربران باعث حذف این اپ ها شده بود.

علت گزارش کاربران نیز مشخص بوده و هست. این پیام رسان ها بارها با نفوذ به تلفن های همراه کاربران، اقدام به حذف برخی کانال های پر مخاطب (خصوصا خبری) کرده بودند و گزارشات زیادی مبنی بر فیلترینگ کانال ها منتشر شده است.

اما این مدیرعامل می گوید اگر تلگرام، API خود را باز گذاشته است حتما تمهیداتی را برای حریم خصوصی کاربران نیز اندیشیده است.

این در حالیست که نوع تفکر برنامه نویسانی چون پاول دوروف بر مبنای تکنولوژی اوپن سورس (لایه باز) بوده که امکان تغییرات را به طراحان می دهد.

مجموعه گوگل نیز که با استفاده از برنامه نویسی فوق پیشرفته "پایتون" فعال است، آزمایشگاهی مخصوص برنامه نویسان دارد که در آن، آنها می توانند کدهای خود را آزمایش کنند و آموزش های لایه باز ببینند.

همچنین لینوکس که به عنوان پرمخاطب ترین سرویس عامل برای عاشقان "لایه باز" طراحی شده نیز مبنا و پایه خود را بر روی سرویس های اوپن سورس گذاشته است و به همین علت است که تمام این سرویس ها مثل تلگرام، رایگان هستند و تبلیغات نیز در آنها دیده نمی شود؛ اگرچه این مورد در این حد در خصوص گوگل مصداق ندارد و گوگل بخش عمده درآمد خود را از سرویس های تبلیغاتی بر پایه کلیک به صورت هوشمند کسب می کند.

اینکه API یک اپلیکیشنی باز است، به منزله این نیست که به طور گسترده و در سطح دولتی از آنها برای کنکاش و ورود به حریم خصوصی کاربران استفاده شود. مبنای اوپن سورس یعنی کمک در جهت ارتقا و باز گذاشتن اما آنچه که جمهوری اسلامی انجام می دهد، محدود کردن صرف است.

شاید بهتر باشد ضمن باز گذاشتن سرورهای تلگرام، برنامه نویسان وابسته یا غیروابسته شروع به انتشار نسخه های خود کنند تا این میزان از اتهام و جدال وجود نداشته باشد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top