آخرین اخبار

خودزنی سیاسی به کارگزاران رسید

روزنامه کیهان برای حمله به هاشمی رفسنجانی، اعتدالیون و اصلاح طلبان به نظر کم بوده که امروز اعضای جبهه مشارکت ایران اسلامی نیز به رفسنجانی حمله می برند و خاطرات او را تلویحا بی اعتبار می دانند.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

احزاب سیاسی از بین رفته و مرده که پیش از این همرزم هم بودند، امروز به خود رحم نمی کنند. روزنامه کیهان برای حمله به هاشمی رفسنجانی، اعتدالیون و اصلاح طلبان به نظر کم بوده که امروز اعضای جبهه مشارکت ایران اسلامی نیز به رفسنجانی حمله می برند و خاطرات او را تلویحا بی اعتبار می دانند.

عباس عبدی، از دانشجویان پیرو خط امام و فعال سیاسی-امنیتی در مصاحبه ای که با اندیشه پویا به نسخه اردیبهشت ۹۸ داشت، بخش های پنهانی را از دیدگاه های رئیس فوت شده مجمع تشخیص مصلحت نظام بازگو کرد.

عبدی در این مصاحبه گفت هاشمی بر خلاف خامنه ای، به دنبال انتخابات پرشور نبود و صرفا یک انتخابات هدایت شده را مطلوب می دانست.

عبدی از قول رفسنجانی می گوید در انتخابات خرداد ۷۶، خاتمی، فرد مطلوب او نبوده است. او حتی نام خاتمی را به میان نیاورد.

فرد مطلوب هاشمی رفسنجانی در این انتخابات در وهله نخست، ولایتی بوده، سپس روحانی و در آخر حبیبی!

حبیبی به علت تکنوکرات بودن، فرد مورد علاقه رفسنجانی بود و چون معاون وی نیز بود، انتخاب او تایید رفسنجانی نیز می توانست باشد.

این درحالیست که محمد خاتمی، فرد اخراجی از کابینه دولت سازندگی بود و تمایلی از جانب جناح دولت به او وجود نداشت.

عبدی ادامه می دهد که «خاتمی استعفا داده و از آن خارج و اخراج شده بود. ضمن این که وابسته به مجمع روحانیون بود که شکاف جدی با آقای هاشمی در انتخابات مجلس چهارم و در مجموع داشتند. پس طبیعی است که آقای هاشمی علاقه زیادی به حضور آقای خاتمی نداشت.»

مطلب نویسی پس از انتخاب شدن خاتمی بر علیه دولت سابق و شخص هاشمی نیز ناشی از همین تنش های جناحی بود.

همچنین اعلامیه میرحسین موسوی در سال ۷۵ از جناح چپ که مبنی بر عدم شرکت وی بود، همه شرایط را به سمت انتخاب خاتمی پیش برد.

عبدی، رفسنجانی را متهم به نظام انتخاباتی به سبک روسیه کنونی و یا نظام پوتین-مدودف کرد و ضمن تایید اینکه وی نه ناطق نوری و نه خاتمی را قبول داشته گفت: «ترجیح آقای هاشمی این بود که کسی منتسب به خودش و دولت خودش و احیانا ادامه دهنده راه او و شنونده حرف او، رییس‌جمهور شود. ولی در مورد این که آقای هاشمی کارگزاران را به حمایت از آقای خاتمی ترغیب کرده، به نظرم خود کارگزاران باید توضیح دهند.»

او در پایان با اشاره به این موضوع که این موارد در خاطرات رفسنجانی نیامده، با طرح این پرسش که "پس خاطرات به چه دردی می خورند" گفت به همین خاطر است که می گوییم که روی خاطرات هاشمی، حساب جدی باز نکنید.

پیشتر تندروهای وابسته به سپاه همچون سعید قاسمی، رفسنجانی را "حاج آقا خاطره" خطاب کرده بودند و نوشته های او را بی اعتبار می دانستند.

سخنان افرادی چون قاسمی به دلیل مشی سختگیرانه، قابل پذیرش در سطح جامعه نیست؛ اما زمانی که فردی با سابقه فعالیت سیاسی طولانی همچون عباس عبدی به بیان این جملات می پردازد، قطعا باید در انتظار حملات مستقیم کارگزارانی ها بود هرچند که در صحنه سیاسی امروز ایران، بحث در این موارد به کار همان نشریاتی می آید که صفحات خود را به هر قیمتی پر می کنند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top