آخرین اخبار

محاصره حشدالشعبی در عراق و تمام منطق های آغازگر جنگ

نیروهای گارد ریاست جمهوری عراق، مقر اصلی نیروهای حشدالشعبی را محاصره کردند. درگیری لفظی میان دو گروه همچنان برقرار است.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

نیروهای گارد ریاست جمهوری عراق، مقر اصلی نیروهای حشدالشعبی را محاصره کردند. درگیری لفظی میان دو گروه همچنان برقرار است.

نیروهای حشدالشعبی وابسته به جمهوری اسلامی حاضر به خروج و ترک محل نیستند و گارد ریاست جمهوری، اصرار دارد که آنها باید مقر خود را ترک کنند.

علت این اقدام ناگهانی گارد ریاست جمهوری مشخص نیست اما این موضوع که در کنار تمام نیروهای نظامی، گارد ویژه رییس جمهور، خود وارد عمل شده و می خواهد این گروه شبه نظامی را بیرون کند، می تواند نشانگر اهمیت این مساله باشد.

از سوی دیگر ۱۵۰۰ نیروی نظامی آمریکایی دیگر وارد خاورمیانه شده اند. این نیروها به طور مستقیم با هدف تقابل با نیروهای جمهوری اسلامی به منطقه گسیل شده اند و به نظر می رسد همزمانی این دو موضوع با یکدیگر بی ارتباط نباشد.

همچنین ایالات متحده، با اعلام شرایط اضطراری و آنچه که تهدید بنیادین خوانده، قرارداد فروش سلاح به عربستان و امارات را اجرا می‌کند.

مایک پمپو روز گذشته در یک بیانیه با اشاره به قرارداد ۸ میلیارد و یکصد میلیون دلاری فروش اسلحه به اردن، عربستان و امارات، اعلام کرد که دولت از اختیارات خود استفاده می کند تا این قرارداد را اجرا کند چرا که تاخیر کنگره در بررسی قراردادها شرکای آمریکا در منطقه را در شرایط تنش فزاینده با نگرانی روبرو می‌کند.

مساله جمهوری اسلامی از دید کاخ سفید به قدری جدی است که دولت ترامپ، در انتظار تایید کنگره نیز نمانده است و این میزان سلاح را در اختیار عربستان و امارات، جبران کنندگان نفت تحریم شده ایران قرار می دهد.

تمام اخبار حاکی از این است که برچسب "جنگ احتمالی" به یک جنگ تمام عیار تبدیل شود. بر خلاف تحلیل اغلب تحلیلگران فارسی زبان، این جنگ احتمالی به هیچ عنوان محدود نخواهد بود.

شبکه خبری فاکس نیوز در بخش های مختلف، خبر از احتمال جنگی دیگر در خاورمیانه می دهد که پنتاگون برای آن آماده می شود.

حمله جمهوری اسلامی به نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد در منطقه سبز، حمله به کشتی های بندر فجیره، ساخت گذرگاه مخفی در مرز عراق و سوریه و همچنین پرتاب موشک به بلندی های مرزی اسرائیل، همگی نشان می دهند که آغازگر جنگ، رژیم تهران است که بر خلاف آنکه می گوید به دنبال جنگ نیست، سراسیمه خود آتش جنگ را برافروخته است.

در خصوص حملات جمهوری اسلامی به مواضع آمریکا و متحدان عربی این کشور در منطقه، مقامات آمریکایی صراحتا می گویند که نیروهای سپاه پاسداران و گروه های شبه نظامی وابسته به آنان، مسئول حمله اند.

یک مقام ارشد ارتش آمریکا روز جمعه، سوم خرداد، سپاه پاسداران را مسئول حمله به چهار نفتکش و پرتاب راکت به نزدیکی سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد معرفی کرد. مایکل گیلدِی، از مقام‌های ارشد ارتش آمریکا گفت: «با اطمینان زیاد می‌توان گفت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مسئول حمله اخیر به چهار نفتکش است».

هرچند که آقای گیلدِی، شواهدی دال بر این ادعا ارائه نکرد اما تحرکات مخفیانه سپاه در عراق و سوریه و همچنین سخنان تایید نشده دبیرکل حزب الله لبنان مبنی بر آغاز یک تابستان داغ، نشان می دهد که قطعا جمهوری اسلامی به صورت غیرمستقیم در این حملات نقش داشته است.

آوریل سال جاری حسن نصرالله، دبیرکل گروه حزب‌الله لبنان از احتمال آغاز یک جنگ جدید با اسرائیل در تابستان پیش‌رو و احتمال کشته شدن خود و رهبران درجه اول حزب‌الله در این جنگ خبر داده بود.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top